Ranní okénko - Dnes budou zveřejněny prosincové údaje z průmyslu a zahraničního obchodu
Po pomalejším vstupu do nového týdne nabere tempo v úterý na obrátkách. Z české ekonomiky dorazí prosincové údaje o průmyslu a zahraničním obchodu. V případě průmyslové výroby očekáváme její pokles po očištění o kalendářní vlivy o 2 %. Důvodem je zejména nižší příspěvek automobilového průmyslu, který by neměl být tak pozitivní jako v téměř celém průběhu loňského roku. Zároveň k horšímu výsledku mohlo přispět teplejší prosincové počasí, které způsobilo nižší potřebu výroby energií. Zatímco průmysl kulhá na obě nohy, tak zahraničnímu obchodu se daří, a to i přes ne příliš dobrý výkon ekonomik našich hlavních obchodních partnerů. I samotné firmy často zmiňují, že jejich hlavním problémem v současnosti je nízká poptávka po jejich zboží, a to zvláště ze zahraničí. Nicméně na výsledcích obchodní bilance během roku 2023 se tyto potíže příliš neprojevovaly a i pro prosinec očekáváme kladné saldo ve výši 7,8 mld. Kč, které bude primárně ovlivněno nižšími cenami dovážených surovin a exportem aut.
Během dnešního dne se také dozvíme zajímavé údaje z eurozóny, kde bude v dopoledních hodinách zveřejněn další vývoj v maloobchodním sektoru. Trh očekává, že by měl pokračovat trend meziročního poklesu reálných tržeb maloobchodních prodejců (-1,1 %) a ani meziměsíční srovnání patrně nenabídne pozitivnější obrázek, když je predikováno prohloubení nižších tržeb z -0,3 % na -1 %. Je evidentní, že spotřeba domácností v eurozóně zůstává utlumená, ačkoli ne v tak razantní výši jako v České republice. Odpoledne Evropská centrální banka ukáže, jak se vyvíjejí inflační očekávání spotřebitelů v jednotném evropském prostoru. Ta se významně snížila z říjnových 4,0 % na 3,2 % v listopadu a je otázkou, zda i prosincový údaj potvrdí, že se inflace v mysli lidí vrací k cíli ECB.
Pohled zpět:
Včerejší den přinesl pouze data o cenách výrobců v eurozóně. Vyplnily se predikce trhu o zrychlení tempa poklesu cen v tomto segmentu, a to jak v meziměsíčním, tak i meziročním srovnání. Ukazuje se, že napříč světem polevují nabídkové faktory, které zapříčinily dynamický růst inflace v letech 2022 a 2023.
Dnes ráno dorazil již údaj o továrních objednávkách z Německa a výsledek byl velmi překvapivý. Očekávalo se, že v meziměsíčním srovnání budou tovární objednávky stagnovat, ale je evidován nárůst téměř o 9 %. To je velmi povzbudivé nejen pro německý průmysl, ale i pro ten český, který je na našem západním sousedovi bytostně závislý.
Akciové trhy nezahájily nový týden příliš pompézně, když americký index S&P 500 ztratil 0,3 % a německý DAX zhruba 0,1 %. Pražská burza si vedla o něco lépe a připsala si 0,2 %. Koruna, která na chvíli prolomila úroveň 25,0 EUR/CZK, se vrátila pod tuto hranici.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?