Ranní okénko - Dnes údaje z českého a německého trhu práce
Dnes se dozvíme, jakým tempem v prvním čtvrtletí rostly nejen nominální mzdy, ale také mzdy reálné. Reálná kupní síla během nedávného vysoko-inflačního období v ČR poklesla zhruba na úroveň roku 2018, což se projevovalo zvýšením úspor domácností a největším poklesem spotřeby v rámci EU. Situace na trhu práce však zůstala poměrně napjatá a inflaci se podařilo snížit až na 2% cíl, poté držet uvnitř tolerančního pásma, tedy v mezích akceptovaných centrální bankou. Na základě našeho odhadu pro vývoj nákladů práce by tak průměrné mzdy v prvním kvartále měly konečně vzrůst, a to o 6,6 % nominálně a až o 4,4 % i reálně (r/r). Přesto že růst HDP byl v dosavadní části roku nižší, než se očekávalo, efekt kýženého růstu reálných mezd se v ekonomice již projevil, a to např. v silnějším růstu maloobchodních tržeb. Pokud nedojde k opětovnému zvýšení inflačních očekávání, která by se propsala do zvýšeného tlaku na stupňování mzdových požadavků, měla by to být právě silnější spotřeba, která bude letos hlavním faktorem hospodářského růstu u nás.
V Německu bude aktualizována statistika nezaměstnanosti, jejíž míra by podle mediánu analytických odhadů měla zůstat beze změny na 5,9 % po očištění o sezónní vlivy. Trend zvolna rostoucí míry nezaměstnanosti v Německu by se tak měl v květnu pozastavit.
Z USA se dozvíme změnu továrních objednávek v dubnu oproti předchozímu měsíci, trh očekává snížení růstu z březnových 1,6 % na 0,6 %. Jedná se ale o značně volatilní indikátor, který často osciluje mezi nízkými kladnými a zápornými hodnotami, mírné snížení dynamiky by proto nemělo pro americkou ekonomiku představovat problém. Zajímavý ještě bude i počet nových pracovních míst (JOLTS) podle amerického statistického úřadu, který dlouhodobě klesá, snížení je predikováno i tentokrát, a to z 8,49 mil. na 8,35 mil. míst.
Pohled zpět:
Včerejší index nákupních manažerů (PMI) téměř v přesném v souladu s naším odhadem potvrdil, že situace v českém zpracovatelském průmyslu skýtá naději na zlepšení, když vzrostl z 44,7 v dubnu na 46,1 v květnu. Vzhledem ke stále utlumené poptávce výroba i nadále klesá, avšak ve zvýšení optimismu se projevuje zejména zlepšení na straně vstupů, kdy dodávky přicházejí v dřívějších termínech, což způsobuje pozvolnější růst cen materiálů.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5117
Výsledek státního rozpočtu včera opět zklamal, když hospodaření státu dosáhlo jen za prvních pět měsíců roku deficitu ve výši -210,4 mld. Kč. To je sice meziročně o více než 60 mld. méně, i tak je však vzhledem ke schválenému celoročnímu saldu (-252 mld. Kč) květnový výsledek varováním, a to i s ohledem na schopnost státu zrychlit růst příjmů v následujících měsících.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5119
První červnový týden na amerických trzích začal celkově ziskem indexu S&P 500 ve výši 0,11 %, některé jednotlivé tituly, jako např. GameStop, atakovaly hvězdné výšky. Trhy v Evropě začaly měsíc rovněž optimisticky, když německý DAX porostl o 0,60 %. Pražský PX skončil téměř beze změny (-0,08 %). Koruna se pohybuje v rozmezí 24,64-24,74 EUR/CZK, většinu dne posilovala.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři