Ranní okénko - Naznačí dnes ECB, kdy by mohla začít se snižováním sazeb?
Dnes zasedá Evropská centrální banka, a přestože výsledek je s vysokou pravděpodobností jasný, tak následná tisková konference prezidentky Christine Lagarde může naznačit, kdy ECB plánuje začít se zahájením uvolňování měnové politiky. Na tomto zasedání se nečeká nic jiného než stabilita, ale investoři i vzhledem k relativně rychle padající inflaci a chabému hospodářskému růstu v eurozóně přisuzují poměrně slušné šance, že by cyklus snižování sazeb mohl přijít již na dubnovém zasedání. Představitelé ECB dosud k tomuto názoru vystupovali velmi rezervovaně a nedá se očekávat razantnější změnu v jejich postoji. Pravděpodobně tak zazní, že hlavním cílem nadále setrvává dostat inflaci ke svému 2% cíli a měnová politika tak zůstane na restriktivnější úrovni tak dlouho, jak bude potřeba.
V odpoledních hodinách dorazí také první odhad růstu americké ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Po velmi silném anualizovaném růstu ve třetím kvartálu o téměř 5 % se sice očekává zpomalení k 2 %, ale obavy z potenciální recese největší světové ekonomiky, což by mělo i globální důsledky, se zatím ani zdaleka neblíží skutečnosti.
Pohled zpět:
Včera ráno zveřejnil Český statistický úřad výsledky lednového konjukturálního průzkumu, ze kterého vyplývá, že pesimismus mezi domácnostmi začíná být na ústupu, když se výrazně zmenšil podíl těch, kteří očekávají zhoršení své finanční situace. Naopak podnikatelé jsou i nadále skeptičtí a zvláště ti, kteří se pohybují v oblasti průmyslu. Hlavním problémem je stále citelný pokles poptávky a dále problémy se sehnáním vhodného materiálu.
Středeční den patřil indexu nákupních manažerů (PMI), který dorazil z Německa, eurozóny i USA. U našeho západního souseda se sice snížil index v oblasti služeb, ale ve zpracovatelském průmyslu došlo k jeho nárůstu, což může být pozitivním signálem pro český průmysl, který je na tom německém ve vysoké míře závislý. Výsledky v Německu se projevily i na těch v eurozóně, kde se rovněž index ve službách mírně snížil, naopak ve zpracovatelském průmyslu nečekaně povyskočil směrem vzhůru. V případě Spojených států amerických tento předstihový ukazatel oproti očekáváním trhu skončil jak v oblasti služeb, tak průmyslu nad úrovní 50 a naznačuje tak, že zpomalení tamní ekonomiky zatím nepřichází.
Americký index S&P 500 včera zaznamenal pouze velmi mírný zisk (0,1 %), naopak německý DAX si připsal úctyhodných 1,6 % a pražská burza získala 0,6 %. Koruna zůstává nad hranicí 24,80 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select