Rozklad nejistoty a jednoduchý odhad „férové“ hodnoty amerického trhu
Index S&P 500 se nyní obchoduje u 4860 bodů. Na jeho další vývoj se dá dívat mnoha pohledy, od vyloženě technických až po vyloženě fundamentální. Dnes se podíváme na jednoduché „udělátko“, které je jakýmsi odrazovým můstek k fundamentu. Nejde ale jen o neproduktivní rozklad nejistoty?
1 . Skoro fundament: Technických úvah tu od mne čtenáři moc neviděli, výjimkami byly spíše nějaké zajímavosti. Opak platí o fundamentu. Diskuse o ziscích na akcii a nějakém valuačním násobku ale není sama o sobě fundamentem. Za něj se z mého pohledu dá spíše považovat diskontování očekávaného toku hotovosti, který daná firma a akcie může přinést svému vlastníku. Tedy nějaké predikce zisků/dividend a jejich převod na současnou hodnotu za pomocí požadované návratnosti.
2 . PE, zisky a index: Nejde o nic jiného, než o jednoduchou tabulku, která na základě PE (sloupce) a zisků očekávaných pro následujících 12 měsíců generuje odpovídající hodnoty indexu S&P 500. Z logiky věci by nemělo jít o hodnoty indexu za rok, ale současné, protože na zisky pro následujících 12 měsíců je nasazováno tzv. forward PE. Tedy PE, které počítá právě se zisky pro následujících 12 měsíců. Podobně by šla ale odvodit i hodnota indexu za rok, pak bychom ale museli uvažovat o PE měřeném na základě historických ročních zisků.
![sous1](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/18/755918/1.jpg)
Zdroj: X
Pomyslný konsenzus analytiků nyní hovoří o ziscích v letošním roce ve výši 244 dolarů. Z tabulky se tedy dá rychle odvodit, že při současné hodnotě indexu se PE pohybuje něco pod 20. Třeba v Morgan Stanley hovoří o 2024 ziscích ve výši 229 dolarů, takže na nich se nyní PE pohybuje nad 21. Nic jednoduššího než uvedená tabulka už na této úrovni vytvořit v podstatě nelze. Jde jen o to, najít „správné“ kóty na ose x a na ose y. I onen rozdíl mezi konsenzem a MS u zisků přitom ukazuje, že na ose y to jednoduché není – záleží samozřejmě na vývoji celé ekonomiky a následně tržbách a maržích obchodovaných firem. Co osa x?
Jak jsem uvedl, „správné“ PE lze v základu odvozovat od jeho fundamentálních tahounů – bezrizikových sazeb, rizikových prémií a očekávaného růstu zisků, cash flow a dividend. To je téma, kterému se tu věnuji často. V dnešním kontextu jen připomenu graf, který jsem již ukazoval a který umožnuje zasadit si současná PE do historického kontextu. K tomu už jen podotýkám, že bezrizikové sazby jsou nyní na úrovni roku 2007 (potom byly níž, předtím výš). Samo o sobě by to tedy mělo současné PE ve srovnání s lety po roce 2007 tlačit dolů.
![sous2](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/18/755918/2.jpg)
Zdroj: X
Rozklad nejistoty: Jedna otázka na závěr: Má smysl rozkládat si jednu proměnnou, u které nevíme, jak se bude vyvíjet, na dvě, u kterých to nevíme také? Pokud je nejistota u všech stejná, asi ne. V tomto případě přitom hovoříme o rozkladu cen na valuace a zisky. Zisky by pak šlo rozložit na chování tržeb a marže, ty pak na jejich jednotlivé úrovně a uvažovat o tom, jak se bude odvíjet každá jedna proměnná v tomto rozkladu. V rozumné míře má podle mne takový rozklad smysl, pokud se dostaneme na úrovně, kde je nejistota menší. A nebo v případě, kdy nám otestuje, zda celkový příběh dává zhruba smysl. Tedy například to, zda nějaké ceny akcií neimplikují hodně nepravděpodobné zvýšení marží, či růst tržeb.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Online kalkulačka - řádková, jednoduchá, vědecká
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Ověření plátce daně z přidané hodnoty (DPH)
- DPH - Daň z přidané hodnoty
- Fio informuje: Americké trhy nastartují v mírně kladných hodnotách, nejistota z dalšího vývoje přetrvává
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…