Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, vychází výsledek amerického HDP
Dnes zůstává ekonomický kalendář takřka prázdný a investory bude zajímat především projev prezidentky Lagarde. Ta ale patrně nenabídne bližší výhled ohledně snižování sazeb, kdy konkrétnější obrysy může přinést až čtvrteční zasedání ECB.
Středa patří předstihovým ukazatelům, a kromě českého konjukturálního průzkumu dorazí také indexy nákupních manažerů (PMI) z eurozóny a některých dalších států včetně USA. V případě eurozóny je očekáváno zlepšení jak u výroby, tak služeb. V obou případech by ale index i nadále měl zůstat pod hraniční hodnotou 50 bodů.
Čtvrtek bude v rámci tohoto týdne nejzajímavější, v čele se zasedáním Evropské centrální banky. Sazby se sice s největší pravděpodobností ani jedním směrem neposunou, prezidentka Lagarde by ale mohla v rámci tiskové konference nabídnout výhled ohledně budoucího snižování sazeb. To v současné době investoři očekávají již na dubnovém zasedání ECB, což prozatím většina členů ECB označovala za předčasné. V USA pak v odpoledních hodinách vyjde první odhad HDP za čtvrtý kvartál loňského roku. Analytici předpokládají zpomalení proti předchozímu čtvrtletí, anualizované tempo by i tak mělo zůstat v kladných číslech, poblíž 2 %.
Pátek přinese vývoj spotřebitelské důvěry v Německu, pro trhy pak zajímavější bude výsledek amerických osobních příjmů a výdajů, který by po silnějších maloobchodních tržbách mohl překvapit silnější dynamikou. To by patrně investory utvrdilo v očekávání pozdějšího snižování sazeb ze strany Fedu.
Konec týdne patřil indexu spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity, který nabídl výsledek výrazně nad očekáváním analytiků. Hodnota indexu vystoupala na 78,8 bodu, což představuje nejvyšší hodnotu od léta 2021. Pozitivně se odrazila zejména očekávání ohledně klesající inflace, roli pak patrně hrály i klesající ceny pohonných hmot. To potvrzuje i průzkum ohledně inflačních očekávání, která poklesla na nejnižší úrovně od konce roku 2020. Na ročním horizontu spotřebitelé očekávají inflaci pod 3 %, stejně tak i v dlouhodobějším výhledu.
Akciové trhy v závěru týdne hledaly směr, v odpoledním obchodování na americkém trhu ale převážil optimismus a index S&P 500 nakonec posílil o více jak 1,2 %. Poprvé v historii tak uzavřel nad hodnotou 4 800 bodů. Německý DAX v pátek takřka nezměnil úroveň (-0,1 %), pražská burza posilovala o 0,7 %. Koruna začíná týden na úrovních okolo 24,80 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři