Trhy zaceňují mnohem víc než pokles inflace směrem k cíli
Klíčové body
- Trhy nevěří výhledům centrálních bank. Čekají razantnější pokles sazeb.
- V USA trhy čekají pokles sazeb o 160 bodů v roce 2024. Fed čeká snížení o 75 bodů.
- Rizikem je přecenění tržních výhledů, ukáže-li se, že centrální banky nebudou brzy a rychle úroky snižovat.
Poslední letošní zasedání americké centrální banky rozpoutalo na trzích doslova euforii. Sledujeme především výnosy dluhopisů, stejně tak i forwardové tržní sazby. U obou máme s ohledem na razanci jejich poklesu stejný pocit. Trhy zaceňují mnohem více než pokles inflace směrem k cíli.
Fed nebude snižovat úrokové sazby proto, že očekává recesi. Naopak, ve výhledu má jasně nastavené hladké přistání ekonomiky a pozvolný návrat inflace směrem k cíli. S ohledem na to nechce riskovat scénář, kdy klesající inflace povede k vyšším reálným sazbám, a ty by poté ekonomiku přiškrtily až příliš. S tímto výhledem je dle prognózy spjato snížení úroků o 75 bodů v příštím roce. Sazby by se i tak měly udržet na nižších, ale stále restriktivních úrovních, jelikož odhadovaná neutrální sazba zůstává na 2,5 %.
Tržní výhled amerických sazeb aktuálně pracuje s poklesem sazeb v příštím roce o 150 bodů, přičemž první snížení o čtvrt procentního bodu je plně zaceněno v březnu. Jde tedy o dvojnásobek toho, co čeká Fed. Obdobnou situaci vidíme i v Evropě. Zástupci ECB již týden nepřetržitě upozorňují, že sázky na brzké a rychlé snížení úroky jsou předčasné. Rada guvernérů ECB snížení úroků vůbec nedebatovala. Trh i přesto pro rok 2024 očekává pokles evropských úroků o 160 bodů. U britských sazeb pak jde o hodnoty dosahující více než 120 bodů. Nehledě na relativně jestřábí Bank of England.
Takto agresivní nacenění poklesu sazeb je z našeho pohledu zacenění americké, evropské i britské recese. Výhledům centrálních bank navzdory. Taková situace je relativním rizikem přecení tržních výhledů, ukáže-li se, že je kondice zmiňovaných ekonomik mnohem lepší. Největší pravděpodobnost tohoto scénáře přitom očekáváme ve Spojených státech.
Výsledkem toho by mohl být výprodej dluhopisů, a tedy i nárůst jejich výnosů, především na dlouhém konci křivky. Nesázíme sice na to, že by se desetiletý výnos mohl vrátit až k letošním rekordům na 5 %. Návrat k 4 % je však reálný. Společně s tím nelze vyloučit ani efekt přelití do dalších dluhopisových trhů. Podobně jako to vidíme dnes v rámci poklesu výnosů. V takovém případě by se pod výprodejní tlak mohla dostat především riziková aktiva, včetně kurzu koruny. V jejím případě nadále pracujeme s rizika na straně slaběího kurzu na začátku příštího roku.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1006 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0930 do 1,1055 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,31 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,41 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,15 do 22,52 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME