Tripartita se zabývala změnami v profesním vzdělávání, rozvojem vzdělávací soustavy či nastavením valorizací minimální mzdy
Tripartita se zabývala nastavením efektivního fungování systému dalšího profesního vzdělávání. Sociální partneři se shodli, že je nutné zabezpečit integraci, propojení, koordinaci a spolupráci mezi všemi klíčovými aktéry a vytvořit struktury, které by umožňovaly efektivní komunikaci a řízení celého systému dalšího profesního vzdělávání. Ministerstva školství a práce a sociálních věcí navrhují jít cestou přetvoření Národní rady pro kvalifikace na koordinační orgán v oblasti dalšího profesního vzdělávání – Radu vlády pro další profesní vzdělávání s rovnoměrným zastoupením dotčených resortů, sociálních partnerů a dalších zainteresovaných aktérů a vytvoření samostatného pracovního týmu RHSD pro lidské zdroje a další vzdělávání. Sociální partneři mají jinou představu o mechanismu fungování celého systému, jednání proto budou ještě pokračovat.
Sociální partneři diskutovali také o nastavení valorizačního mechanismu minimální mzdy, který by zajistil předvídatelný nárůst minimální mzdy na základě stanovené a se sociálními partnery projednané cílené relace minimální a průměrné mzdy. Zákoník práce by podle návrhu obsahoval samotný mechanismus valorizace minimální mzdy bez konkrétního parametrického nastavení, které by pak každé dva roky konkrétně stanovovala vláda svým nařízením. Protože se zástupci odborů a zaměstnavatelů neshodli na nové výši minimální mzdy, bude rozhodnutí na vládě.
Tripartita projednala také dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy do roku 2027. Tento dokument je implementačním dokumentem Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+. Uvádí základní tendence a cíle vzdělávací politiky České republiky na dané období a stanovuje opatření a klíčové aktivity na úrovni státu a vymezuje prostor pro konkrétní řešení na úrovni každého kraje. Klíčové je pokračovat v modernizaci obsahu a způsobů vzdělávání tak, aby odpovídalo požadavkům 21. století, podpořit spravedlivé šance na dostupné kvalitní vzdělání pro každého občana bez ohledu na zdravotní stav, osobnostní charakteristiku či socioekonomické podmínky a zajistit připravenost českého školství reagovat i na rychlé změny, které nelze ovlivnit a mnohdy ani predikovat. Odbory i zaměstnavatelé vyjádřili zájem se v této problematice angažovat.
Tripartita se zaměřila také na stav implementace programů fondů EU a zapojení sociálních partnerů do přípravy programového období 2028+. Zástupci vlády informovali své kolegy o stavu čerpání programů z programového období 2014–2020 k 31. říjnu 2023 a ke stejnému datu shrnuli i dosavadní čerpání programů pro roky 2021 až 2027. Účastníci jednání diskutovali i o další budoucnosti a podobě kohezních programů po roce 2027. Hlavními aspekty, které chce česká vláda při přípravách nových programů, jsou zachování podpory pro všechny regiony, sdílené řízení, dostatečné financování pro silnou politiku udržitelnosti či širší využití finančních nástrojů. Sociální partneři požadují co nejvyšší míru zapojení do příprav nového programového období.
Příští zasedání tripartity se uskuteční v průběhu ledna 2024.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna