Deficit státního rozpočtu na konci listopadu dosáhl 269,1 mld. CZK (Analýza makroindikátorů)
V listopadu se schodek stejně jako v říjnu prohloubil. Stát totiž neinkasoval žádné mimořádné příjmy, které v letošním druhém a třetím čtvrtletí hospodaření výrazně zlepšovaly. V září se jednalo zejména o první zálohu na tzv. windfall tax (WFT), v předchozích měsících pak šlo hlavně o příjmy z EU (Národní plán obnovy), nadstandardní dividendu z ČEZu a vysoké příjmy z DPPO. Listopad tradičně nebývá spojen ani s inkasem daní, které jsou placeny čtvrtletně (např. DPPO). Proti tomu naopak zpravidla v tomto měsíci rostou běžné i kapitálové výdaje. V meziročním srovnání byl listopadový deficit v kumulaci od začátku roku menší o 68 mld. CZK.
Výdaje meziročně oproti loňsku vzrostly do konce listopadu o 227,5 mld. CZK (12,9 %). Na tom se podepsaly zejména nárůst výdajů na sociální dávky (94,8 mld. CZK), pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií (54,5 mld. CZK), vyšší investice (32,4 mld. CZK), transfery územním rozpočtům (27,7 mld. CZK) a dražší obsluha státního dluhu (10,9 mld. CZK).
Meziroční růst příjmové strany táhnou prostředky z EU, pojistné, DPPO, ale i další mimořádné příjmy. Celkové příjmy od začátku roku byly meziročně vyšší o 295,5 mld. CZK a relativně o 20,8 %. K nárůstu příjmů nejvíce přispěly prostředky z EU (65,1 mld. CZK), pojistné (48,1 mld. CZK), DPPO (45,6 mld. CZK), WFT (25,8 mld. CZK), DPFO (23,9 mld. CZK), DPH (18,2 mld. CZK) a odvod z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (17,7 mld. CZK). Inkaso váhově druhé nejvýznamnější příjmové položky, kterou je DPH, z našeho pohledu meziročním nárůstem o 5,8 % nadále indikuje, že reálná spotřeba domácností zůstává výrazně utlumená. To patrně souvisí s propadem reálných mezd a přetrvávající vysokou mírou úspor. Na druhou stranu nárůst inkasa DPPO (bez WFT) meziročně o 37,5 %, které tak ještě před prosincovou splátkou již překročilo celoroční plán o 6,3%, potvrzuje solidní ziskovost firem.
Dosavadní plnění letošního státního rozpočtu podle nás naznačuje, že schválený deficit ve výši 295 mld. CZK by mohl být splněn. Přestože v prosinci hlavně vlivem sezónnosti výdajů pravděpodobně deficit dále vzroste, mohl by podle nás rok zakončit poblíž 300 mld. CZK. Nárůst schodku by totiž v prosinci na druhou stranu měly tlumit mimo jiné letošní poslední splátka DPPO a rovněž záloha na WFT. Očekáváme, že s přispěním konsolidačního balíčku, odezněním některých mimořádných podpůrných opatření a oživením domácí ekonomiky dojde v následujících letech ke snížení schodku veřejných financí viditelně pod 3 % HDP. Již pro rok 2024 očekáváme jeho snížení z letošních 3,6 % na 2,4 % HDP. Celkový veřejný dluh sice dále poroste, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu ale jen pozvolně. Více píšeme v Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_4Q23_CZ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 06.09.2024
Natural 95 36.5 Kč | Nafta 34.78 Kč |
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
Ing. Tomáš Slavík, SLUTO
Jitka Weiss, SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.
Kdy a Kde Rezervovat Zimní Dovolenou, aby Vaše Peníze Pracovaly pro Vás?"