Renata Wright (Kurzy.cz)
Dávky a příspěvky  |  06.12.2023 06:00:00

Dlouhodobé ošetřovné 2024: nově lze čerpat častěji, pokud jde o jinou osobu. Drobné navýšení díky úpravě redukčních hranic

Od ledna 2024 se zvyšují redukční hranice, které ovlivňují výši nemocenských dávek, tedy i  dlouhodobého ošetřovného. To se mírně zvýší lidem s vyššími příjmy. Nově také bude možné další čerpání dlouhodobého ošetřovného dříve než za 12 měsíců, pokud nastane potřeba péče o jinou osobu.

Dlouhodobé ošetřovné je dávka vyplácená státem, která umožňuje občanům zůstat doma v situaci, kdy se rozhodnou pečovat v domácím prostředí o člena rodiny, u kterého lékař rozhodl, že jeho zdravotní stav vyžaduje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči. Dlouhodobé ošetřovné má nahradit výpadek příjmu ošetřující osobě a zahrnuje možnost čerpání až 90 kalendářních dní pracovního volna s náhradou příjmů ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. O podrobnostech k dlouhodobému ošetřovnému píšeme TADY.

Pro rok 2024 nejsou ohlášené žádné změny v podmínkách pro nárok na dávku, délku výplaty či výši dávky, ale od ledna 2024 se zvyšují redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek a díky tomuto zvýšení je možné dosáhnout na vyšší dlouhodobé ošetřovné než v roce 2023.

Jak vysokou dávku od státu můžete získat v případě péče o blízkou osobu v příštím roce, si můžete orientačně spočítat na naší Kalkulačce dlouhodobého ošetřovného 2024. Pro výpočet vyplňte do kalkulačky délku poskytované péče a váš průměrný hrubý měsíční příjem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drobnou změnu přinese od ledna 2024 jen novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která upřesňuje, že nárok na opětovné čerpání dlouhodobého ošetřovného je možné nejdříve za 12 měsíců, pokud se jedná o tutéž ošetřovanou osobu. Pokud tedy například vyčerpáte dlouhodobé ošetřovné z důvodu péče o manžela/manželku a následně nastane potřeba péče o jinou osobu, je možné dlouhodobé ošetřovné začít opět čerpat i dříve, než za 12 měsíců. Pokud je zřejmé, že stav ošetřované osoby se během 90 dnů dostatečně nezlepší, je možné využít dobu pobírání dlouhodobého ošetřovného i k vyřizování příspěvku na péči.

Vybrané příklady výše dlouhodobého ošetřovného v závislosti na výši příjmu: 

 

 

 

 

 

 

Z výše uvedeného je zřejmé, že zvýšení dlouhodobého ošetřovného v roce 2024 se  dotkne všech, jen těch, jejich předchozí příjmy byly nadprůměrné, konkrétně ke zvýšení dojde při příjmu nad 41.000 měsíčně.

Dlouhodobé ošetřovné - podpůrčí doba a střídání

Dávku dlouhodobého ošetřovného lze čerpat po dobu 90 kalendářních dnů ode dne vzniku potřeby dlouhodobé péče. V případě, že je ošetřovaná osoba opětovně hospitalizovaná, nebude ošetřující osobě za dobu hospitalizace (s výjimkou prvního a posledního dne hospitalizace) dlouhodobé ošetřovné vypláceno. Hospitalizace se však započítává do 90 denní podpůrčí doby!
Během čerpání dlouhodobého ošetřovného je možné se vystřídat např. s jiným členem rodiny, avšak vždy pouze po celých dnech.

Dlouhodobé ošetřovné a přivýdělek
Během čerpání dlouhodobého ošetřovného si jeho příjemce nesmí vůbec přivydělávat, a to ani jinou činností než tou, z jejíhož nemocenského pojištění je dávka placena.

Dlouhodobé ošetřovné a nepřítomnost v zaměstnání
Zaměstnavatel má povinnost poskytnout zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy, pokud neprokáže, že mu v tom brání vážné provozní důvody a po skončení poskytování této péče zaměstnance zařadit na jeho původní práci a pracoviště. V době poskytování dlouhodobé péče zaměstnanci nesmí být dána výpověď.

Dlouhodobé ošetřovné a rozhodnutí ošetřujícího lékaře
Jednou z mnoha podmínek pro nárok na dlouhodobé ošetřovné je rozhodnutí ošetřujícího lékaře o nutnosti následné celodenní péče po ukončení hospitalizace. Jelikož toto rozhodnutí nejde vystavit zpětně, je dobré si jej nechat vystavit po ukončení hospitalizace i v případě, že nejste ještě zcela rozhodnuti, zda a kdo bude o nemocného pečovat a zda budete o dlouhodobé ošetřovné žádat.

Přehled dávek, které lze čerpat v případě nemoci:

tabulka

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dávka dlouhodobé ošetřovné existuje od roku 2018, ale nečerpá se ve vysokých počtech. Podle statistických údajů ČSSZ ji k 30. 9. 2023 čerpalo či čerpá 13.940 osob a v převážné většině (76 %) čerpají dávku ženy. 

 

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688