Dlouhodobé ošetřovné 2024: nově lze čerpat častěji, pokud jde o jinou osobu. Drobné navýšení díky úpravě redukčních hranic
Dlouhodobé ošetřovné je dávka vyplácená státem, která umožňuje občanům zůstat doma v situaci, kdy se rozhodnou pečovat v domácím prostředí o člena rodiny, u kterého lékař rozhodl, že jeho zdravotní stav vyžaduje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči. Dlouhodobé ošetřovné má nahradit výpadek příjmu ošetřující osobě a zahrnuje možnost čerpání až 90 kalendářních dní pracovního volna s náhradou příjmů ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. O podrobnostech k dlouhodobému ošetřovnému píšeme TADY.
Pro rok 2024 nejsou ohlášené žádné změny v podmínkách pro nárok na dávku, délku výplaty či výši dávky, ale od ledna 2024 se zvyšují redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek a díky tomuto zvýšení je možné dosáhnout na vyšší dlouhodobé ošetřovné než v roce 2023.
Jak vysokou dávku od státu můžete získat v případě péče o blízkou osobu v příštím roce, si můžete orientačně spočítat na naší Kalkulačce dlouhodobého ošetřovného 2024. Pro výpočet vyplňte do kalkulačky délku poskytované péče a váš průměrný hrubý měsíční příjem.
Drobnou změnu přinese od ledna 2024 jen novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která upřesňuje, že nárok na opětovné čerpání dlouhodobého ošetřovného je možné nejdříve za 12 měsíců, pokud se jedná o tutéž ošetřovanou osobu. Pokud tedy například vyčerpáte dlouhodobé ošetřovné z důvodu péče o manžela/manželku a následně nastane potřeba péče o jinou osobu, je možné dlouhodobé ošetřovné začít opět čerpat i dříve, než za 12 měsíců. Pokud je zřejmé, že stav ošetřované osoby se během 90 dnů dostatečně nezlepší, je možné využít dobu pobírání dlouhodobého ošetřovného i k vyřizování příspěvku na péči.
Vybrané příklady výše dlouhodobého ošetřovného v závislosti na výši příjmu:
Z výše uvedeného je zřejmé, že zvýšení dlouhodobého ošetřovného v roce 2024 se dotkne všech, jen těch, jejich předchozí příjmy byly nadprůměrné, konkrétně ke zvýšení dojde při příjmu nad 41.000 Kč měsíčně.
Dlouhodobé ošetřovné - podpůrčí doba a střídání
Dávku dlouhodobého ošetřovného lze čerpat po dobu 90 kalendářních dnů ode dne vzniku potřeby dlouhodobé péče. V případě, že je ošetřovaná osoba opětovně hospitalizovaná, nebude ošetřující osobě za dobu hospitalizace (s výjimkou prvního a posledního dne hospitalizace) dlouhodobé ošetřovné vypláceno. Hospitalizace se však započítává do 90 denní podpůrčí doby!
Během čerpání dlouhodobého ošetřovného je možné se vystřídat např. s jiným členem rodiny, avšak vždy pouze po celých dnech.
Dlouhodobé ošetřovné a přivýdělek
Během čerpání dlouhodobého ošetřovného si jeho příjemce nesmí vůbec přivydělávat, a to ani jinou činností než tou, z jejíhož nemocenského pojištění je dávka placena.
Dlouhodobé ošetřovné a nepřítomnost v zaměstnání
Zaměstnavatel má povinnost poskytnout zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy, pokud neprokáže, že mu v tom brání vážné provozní důvody a po skončení poskytování této péče zaměstnance zařadit na jeho původní práci a pracoviště. V době poskytování dlouhodobé péče zaměstnanci nesmí být dána výpověď.
Dlouhodobé ošetřovné a rozhodnutí ošetřujícího lékaře
Jednou z mnoha podmínek pro nárok na dlouhodobé ošetřovné je rozhodnutí ošetřujícího lékaře o nutnosti následné celodenní péče po ukončení hospitalizace. Jelikož toto rozhodnutí nejde vystavit zpětně, je dobré si jej nechat vystavit po ukončení hospitalizace i v případě, že nejste ještě zcela rozhodnuti, zda a kdo bude o nemocného pečovat a zda budete o dlouhodobé ošetřovné žádat.
Přehled dávek, které lze čerpat v případě nemoci:
Dávka dlouhodobé ošetřovné existuje od roku 2018, ale nečerpá se ve
vysokých počtech. Podle statistických údajů ČSSZ ji k 30. 9. 2023
čerpalo či čerpá 13.940 osob a v převážné většině (76 %) čerpají dávku
ženy.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select