Ošetřovné 2024: drobné zvýšení lidem s příjmem nad 41.000 Kč přinese pravidelná valorizace redukčních hranic. Více změn se očekává až od ledna 2025
Ošetřovné (někdy se používá i výraz „OČR" nebo „paragraf na dítě") je nemocenská dávka, která je zatím určena pouze zaměstnancům a jejím účelem je kompenzovat ušlý výdělek v případě, kdy zaměstnanec nemůže pracovat, z důvodu krátkodobé péče o nemocné dítě či osobu blízkou. Podmínky pro nárok na ošetřovné, ani princip výpočtu se v roce 2024 nezmění. S pravidelnou valorizací redukčních hranic, podle kterých se ošetřovné počítá, dojde od ledna 2024 v některých případek k mírnému, až kosmetickému, zvýšení ošetřovného.
V článku shrneme podmínky ošetřovného v roce 2024, přehled dávek, které můžete využít v případě nemoci i očekáváné změny v ošetřovném v roce 2025.
Pokud si chcete především spočítat výši ošetřovného, zadejte do připravené Kalkulačky ošetřovného 2023 nebo Kalkulačky ošetřovného 2024 váš vyměřovací základ (zjednodušeně průměrný hrubý příjem za poslední rok před začátkem ošetřování) a plánovanou délku ošetřování.
Hlavní parametry dávky ošetřovné (platné v roce 2023 a 2024):
- Nárok na ošetřovné mají jen zaměstnanci. Jsou tedy účastni nemocenského pojištění a nárok na ošetřovné mají i při kratším úvazku, ve zkušební či výpovědní době. U OSVČ a pracovníků na DPP či DPČ na ošetřovné nárok v roce 2023 ani 2024 nevzniká. To se má ale změnit, nejspíš ale až od 1. 1. 2025.
- Nárok na ošetřovné vzniká, pokud je ošetřovaný:
- Dítě mladší 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz.
- Osoba, jejíž zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje ošetřování jinou fyzickou osobou a ošetřovaná osoba žije se zaměstnancem v jedné domácnosti. Podmínka společné domácnosti neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance, manžela/manželky zaměstnance, registrovaného partnera/registrované partnerky zaměstnance nebo rodičů manžela/manželky. Např.: zaměstnaná babička má nárok na ošetřovné na vnučku, i když každá bydlí někde jinde.
- Dítě mladší 10 let, které je zdravé, ale došlo k uzavření školského/výchovného zařízení, které navštěvuje nebo byla dítěti nařízena karanténa nebo onemocněla osoba, která o dítě jinak pečuje.
- Pro nárok na ošetřovné je potřeba lékařem vystavené Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče), případně potvrzení o uzavření výchovného/školského zařízení.
- Délka vyplácení ošetřovného je maximálně 9 kalendářních dnů nebo až 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku.
- Výše ošetřovného je 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
- Ošetřovné lze čerpat opakovaně.
Přehledné shrnutí a ještě více detailnějších informací o ošetřovném píšeme ZDE.
Výpočet ošetřovného v roce 2024 a zvýšené redukční hranice:
I když se princip výpočtu ošetřovného v roce 2024 nijak nemění, ke změně výše ošetřovného u některých poživatelů dojde, a to díky zvýšení redukčních hranic od ledna 2024. Základem pro výpočet ošetřovného je denní vyměřovací základ (průměrný denní příjem za posledních 12 měsíců), který se ale následně upravuje (snižuje) přes takzvané redukční hranice. Ošetřovné pak činí 60 % z takto redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
Redukční hranice se v roce 2024 zvýší o 9 %, ale díky principu výpočtu se určitého zvýšení ošetřovného v roce 2024 dočkají jen ti, jejichž hrubý měsíční příjem je vyšší, než cca 41.000 Kč.
Situační příklad výpočtu ošetřovného v roce 2024:
Paní Loudová je zaměstnaná a pobírá stabilně hrubou měsíční mzdu 50.000 Kč. Na jak vysoké ošetřovné má nárok v roce 2024, bude-li ošetřovat dítě či blízkou osobu po dobu 9 dnů?
- nejdříve si vypočítáme neredukovaný denní vyměřovací základ: (50.000 x 12) : 365 = 1.643,84 Kč
- nyní budeme základ redukovat podle redukčních hranic pro rok 2024:
- částka 1.466 Kč se započte z 90 procent, tedy: 1.466 x 90 % = 1.319,4 Kč
- ve druhé redukční hranici se započítá 60 procent, tedy: (1.643,84 – 1.466) x 60 % = 106,7 Kč
- ze třetí redukční hranice se nezapočítá nic, neboť denní vyměřovací základ nebyl vyšší než 2.199 Kč
- součet obou redukovaných částek představuje denní redukovaný vyměřovací základ, tedy 1.319,4 + 106,7 ≐ 1.427 Kč
- denní ošetřovné pak bude představovat 857 Kč (60 procent z 1.427 Kč)
V roce 2024 dostane paní Loudová ošetřovné za 9 dnů ve výši 7.713 Kč (857 Kč x 9), což je o 207 Kč více, než by dostala v roce 2023.
Přehled dávek v případě nemoci a kdo na ně má nárok – stav pro rok 2023 a 2024:
V případě nemoci, ať už vaší či blízké osoby, existuje několik možností dávek, které mají v nastalé situaci pomoci s řešením finančního zabezpečení. V následující tabulce přinášíme přehled komu jsou jednotlivé dávky určeny, za jakých podmínek, jak dlouho a v jaké výši jsou vypláceny.
Očekávané změny v ošetřovném v roce 2025:
MPSV předložilo novelu zákona o nemocenském pojištění, která bude projednávána vládou. Novela má zavést jednak elektronickou komunikaci u dávek nemocenského pojištění na obdobném principu, jako je stávající eNeschopenka a dále také nárok na ošetřovné u těch, kdo pracují jako OSVČ, na DPP či na DPČ. Podmínky by měly být v podstatě stejné, jako pro nárok na nemocenskou.
U OSVČ by byl nárok na ošetřovné, pokud by si podnikatel platil dobrovolné nemocenské pojištění a jeho účast na nemocenském pojištění by trvala alespoň 3 měsíce před začátkem neschopenky.
U dohodářů by byl nárok na ošetřovné, pokud by jim u dohody vznikla účast na nemocenském pojištění, tj. v současné době u DPP při příjmu nad 10.000 Kč hrubého měsíčně a u DPČ při příjmu od 4.000 Kč hrubého měsíčně. Pokud by u dohody nevznikla účast na nemocenském pojištění v aktuálním měsíci, byla by podmínkou účast na nemocenském pojištění v předchozích 3 měsících.
Ostatní podmínky jsou navrhovány obdobné jako u zaměstnanců – maximálně 9 (nebo 16 dní) a výše ošetřovného jako 60 % z denního vyměřovacího základu.
Novela zákona musí projít schvalovacím procesem, během kterého může dojít k různým změnám. Změna zákona by měla začít platit od 1. ledna 2025.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka