Česko-tchajwanský výzkum směřuje k využití v elektronice, medicíně i vývoji baterií
ČESKO-TCHAJWANSKÝ VÝZKUM SMĚŘUJE K VYUŽITÍ V ELEKTRONICE, MEDICÍNĚ I VÝVOJI BATERIÍ
Spolupráce vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a z Národní tchajwanské univerzity navázaná s pomocí České ekonomické a kulturní kanceláře (ČEKK) v Tchaj-peji se začíná po nucené pauze vyvolané pandemií covidu-19 slibně rozvíjet.
Národní tchajwanská univerzita. Foto: Shutterstock
Irena G. Stará z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR působí v týmu Chemie funkčních molekul, který má jako hlavní zaměření výzkum helicenů. V rámci tohoto výzkumu spolupracuje s týmy z USA, Francie a Itálie. Díky ČEKK Tchaj-pej navázala výzkumnou spolupráci také s profesory z Katedry chemie Národní tchajwanské univerzity (NTU).
Pro rozjezd projektu partneři využili finanční prostředky z programu Mobility Plus podporujícího mezinárodní projekty. Tento program funguje na základě partnerství Akademie věd ČR a Národní rady pro vědu a technologie Tchaj-wanu. Díky společnému projektu, který se zaměřuje na vývoj vysoce účinných CPL OLED diod – tedy diod, u nichž se jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály s cirkulárně polarizovanou luminiscencí, jsme mohli přivítat Irenu Starou v naší kanceláři a pohovořit si s ní o její práci.
Výzkum helicenů je zajímavý z hlediska jejich potenciálního využití, které zahrnuje obory, jako jsou molekulární elektronika a spintronika, nebo asymetrická katalýza, která by mohla najít uplatnění například při přípravě biologicky aktivních látek a následně i léků.
Během svého pobytu na Tchaj-wanu měla Irena Stará jednání na univerzitě National Normal University a přednášela na Národní tchajwanské univerzitě, dále na National Cheng Kung University v Tainanu a na prestižní Academia Sinica. Tam také padla první myšlenka ohledně spolupráce na novém designu baterií. Irena Stará šíří dobré jméno české vědy a na přednáškách informuje o objevech profesora Antonína Holého, bývalého ředitele ÚOCHB, na poli antivirotik a vývoje léčiv, které zachránily celosvětově miliony lidských životů.
ÚOCHB plánuje další atraktivní nabídky pro zahraniční studenty, jejichž počet by se tak měl v budoucnu navýšit. V současné době v ústavu působí jeden tchajwanský student.
Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?