Švédsko chce být světovým lídrem ve výzkumu a výrobě baterií
Bateriový průmysl má ambici stát se novým klíčovým odvětvím švédské ekonomiky. V zemi existuje několik předních společností, jejichž snahou je vyvíjet a vyrábět nejudržitelnější baterie na světě. Švédsko je navíc podobně jako Česko velmi závislé na automobilovém průmyslu a elektromobilita proto nabízí řadu příležitost ke vzájemné spolupráci.
Ilustrační foto Shutterstock
Silná tradice v průmyslové výrobě, silný výzkum a inovace související s bateriemi, otevřenost vůči externím kompetencím a dovednostem, přístup k cenově konkurenceschopné obnovitelné energii, dostupnost dodávek strategických surovin pro výrobu baterií a atraktivita severského regionu pro investory v oblasti přechodu na zelené energie. To jsou hlavní důvody proč Švédsko a další severské země mají dobré předpoklady stát se vedoucím světovým regionem dynamicky rostoucího bateriového odvětví.
Velký podíl na celém řetězci
Švédsko má v porovnání s ostatními evropskými zeměmi velký podíl na hodnotovém bateriovém řetězci. To je především díky přednímu automobilovému průmyslu, a to jak v oblasti osobních automobilů, tak těžkých nákladních vozů i autobusů, a také průmyslových aplikací. Silný automobilový průmysl vytváří poptávku pro inovace dynamicky rostoucího bateriového průmyslu. Ve Švédsku také existuje silná tradice získávání, zušlechťování a recyklace surovin. V dodávkách surovin potřebných pro vývoj a výrobu baterií je švédský těžební průmysl lídrem v produktivitě, automatizaci a vývoji postaveném na obnovitelných zdrojích.
Švédský bateriový průmysl reprezentuje řada známých firem. Jednou z nejúspěšnějších je společnost Northvolt, která staví na severu Švédska první gigatovárnu na baterie v Evropě fungující ze 100 % na bezfosilní energii, která bude vyrábět články pro jeden milion elektromobilů. Další gigatovárnu s roční kapacitou půlmiliónu baterií pro vozy Volvo a Polestar buduje u Göteborgu společnost NOVO Energy.
Švédsko si také udržuje nejvyšší mezinárodní standard ve výzkumu baterií. Nové poznatky pochází například od výzkumných týmů v Angströmově laboratoři na univerzitě v Uppsale či výzkumníků na univerzitě Chalmers v Göteborgu. Řada švédských inovativních firem je propojena se špičkovým výzkumem a vyvíjí a zavádí nové technologie. Jednou z takových firem je společnost Altris, která se zabývá inovativním vývojem sodíkovo-iontových baterií. Švédsko také zaujímá vedoucí roli projektu spolupráce EU v oblasti bateriových technologií budoucnosti, takzvaném Battery 2030+.
Elektrifikace hraje ve Švédsku čím dále větší roli při přechodu na vozový park bez fosilních paliv. To má a v nejbližších letech bude mít stále větší dopady na výrobce vozidel a jejich subdodavatele a na celkovou zaměstnanost. Ve Švédsku to platí tím více, jelikož je jednou ze zemí v Evropě, která je nejvíce závislá na svém automobilovém průmyslu. Pouze na Slovensku a v Rumunsku je v tomto sektoru zaměstnáno více lidí v poměru k celkové zaměstnanosti.
Inspirační mise z Česka
Českým firmám a výzkumníkům se proto nabízí ve Švédsku řada příležitostí pro vzájemnou spolupráci. Rozsáhlé zkušenosti z automobilové výroby, postupující elektrifikace, získávání a recyklace surovin, výzkumu a vývoje bateriových článků jsou dobrými příležitostmi. To byl také jeden z důvodu, proč koncem května zástupci Českého bateriového klastru zamířili na inspirační misi do Švédska. Představitelé hlavních hráčů českého bateriového průmyslu velmi ocenili příležitost seznámit se s nejnovějšími trendy v investicích, výzkumu a vývoji, inovacích a zavádění nových řešení ve výrobě v celém bateriovém odvětví. Se švédskými partnery jednali o možnostech konkrétní vzájemné spolupráce v širokém spektru bateriového řetězce, například v oblastech dostupnosti a dodávek vhodných materiálů, společné bateriové výroby, zavádění elektromobility či skladování a recyklace.
Martin Bašta, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
Ing. Tomáš Slavík, SLUTO
Jitka Weiss, SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.
Kdy a Kde Rezervovat Zimní Dovolenou, aby Vaše Peníze Pracovaly pro Vás?"