Německý index by si ve složce očekávání mohl polepšit (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americké prodeje nových domů v září podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovaly. Dokud hypoteční sazby nezačnou klesat, prodeje nových domů zůstanou nízké. V eurozóně peněžní zásoba ukáže na další zpomalování úvěrové aktivity. Domácnosti i firmy však disponují značnými finančními rezervami, takže negativní úvěrový impulz by neměl zabránit mírnému růstu evropské ekonomiky. Německý IFO index by se díky vyhlídkám na oživení zahraniční poptávky a klesající inflaci mohl ve složce očekávání zlepšit.
Peněžní zásoba v eurozóně klesá
Prodeje nových domů ve Spojených státech po výrazném propadu v srpnu podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovaly. Výhled pro další měsíce ale vzhledem k vysokým hypotečním sazbám, které se pohybují kolem 8 %, není optimistický. Dokud úrokové sazby nezačnou klesat, očekáváme, že prodeje nemovitostí budou slabé.
Peněžní zásoba v eurozóně v září zřejmě dále poklesla na -1,8 y/y ze srpnových -1,3 % y/y. Výrazné snížení poptávky po úvěrech je důsledkem růstu úrokových sazeb a dalšího zpřísnění úvěrových podmínek. Růst úvěrů soukromému sektoru by měl podle našeho odhadu meziročně klesnout do záporu. Navzdory výraznému zápornému úvěrovému impulsu však stále čekáme umírněný růst ekonomiky eurozóny. Důvodem jsou velké finanční polštáře, které si firmy i domácnosti vytvořily během covidové krize.
Německý IFO index by mohl poprvé od dubna letošního roku vzrůst. Pomoci by k tomu měly vyhlídky na oživení zahraniční poptávky (především díky Číně), ale i dobrá kondice německých domácností i korporací. To jsou faktory, které by měly náladu v německém průmyslu zlepšovat, obzvlášť v podmínkách klesající inflace.
Maďarská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu
Maďarská centrální banka snížila klíčovou 3M depozitní sazbu více o 75 bb na 12,25 %, tedy více než se očekávalo. Se snižováním úrokových sazeb bude podle našeho názoru pokračovat. Na konci letošního roku očekáváme 3M sazbu na 11,5 %, na konci příštího na 5 %. Maďarský forint na rozhodnutí reagoval mírným oslabením o 0,2 % na 382,6 HUF/EUR. Později však ztráty téměř umazal. Česká koruna ztratila 0,1 % a v odpoledních hodinách se její kurz pohyboval na 24,63 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil o 0,1 % na 4,47 PLN/EUR. Z domácích dat byly zveřejněny výsledky říjnového konjunkturálního průmyslu. Ten ukázal, že se zvýšila důvěra mezi podnikateli i spotřebiteli. V případě podnikatelů se nálada lepšila především v průmyslu. Zde se odrazilo rychlé odeznívání problémů se subdodávkami. Indikátor důvěry spotřebitelů se po dvou měsících poklesů vrátil v říjnu k růstu a dostal se zpět na úroveň z července letošního roku.
Ztráty v průběhu úterního obchodování utržila i společná evropská měna. Ta ze svého konta odepsala 0,5 % na 1,06 USD/EUR. Předstihové indikátory PMI dopadly v Německu i eurozóně hůře především v oblasti služeb. Mírně se zhoršila i nálada v evropském průmyslu, v tom německém ale mírně rostla, přestože stále zůstává hluboko pod padesátibodovou hranicí značící fázi kontrakce.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?