Německý ZEW index poodhalí srpnovou náladu mezi investory (Ranní zpráva z finančního trhu)
Náladu investorů zpočátku dne ovlivní překvapivě slabá čínská data z reálné ekonomiky, která potvrzují jen chabé oživení tamní ekonomiky. S ohledem na to čínská centrální banka přistoupila ke snížení klíčových úrokových sazeb až o 15 bb. Dnes jako první z řady indikátorů sentimentu bude zveřejněn německý ZEW index za srpen, který podle nás ukáže na přetrvávající pesimismus investorů ohledně vyhlídek pro německou ekonomiku. Data maloobchodních tržeb v USA za červenec by měla potvrdit stále silné výdaje amerických domácností, které by však měly postupně slábnout.
Spotřebitelská poptávka v USA zůstává silná.
Tradičně jako první z řady sledovaných indikátorů sentimentu v eurozóně bude zveřejněn německý ZEW index za srpen. Ten by podle nás měl ukázat na mírné zlepšení očekávání do budoucna na jedné straně a zhoršení hodnocení současné situace na straně druhé. Tržní konsensus však očekává zhoršení v obou složkách, byť v případě očekávání jen nepatrné.
Reálná spotřeba amerických domácností byla v H1 23 silná. Slušné momentum si pak zřejmě zachovala i při vstupu do druhé poloviny roku, když v červenci podle nás (nominální) maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, resp. 0,4 % bez prodeje aut. To by mělo být v souladu se stále dobrou situací na tamním trhu práce, nicméně i ten již vykazuje známky mírného ochlazování. Tempo zadlužování amerických domácností také předznamenává postupné zpomalování útrat, přičemž od letošního října navíc dojde k obnovení dočasně pozastavených splátek studentských půjček, což by mělo vést k omezení výdajů domácností. Ty se i nadále koncentrují především ve službách. Slabší poptávka po zboží již příliš nedovoluje prodejcům spotřebního zboží zvyšovat ceny, a tudíž přispívá k silnější dezinflaci v cenách zboží. Zatímco po předchozím silném růstu v souvislosti s obnovenou výrobou aut, bude spotřebitelská poptávka po autech mírně slábnout, tak firemní poptávka má stále prostor k růstu.
Regionální měny pod tíhou posilujícího dolaru včera oslabily.
Včerejší makroekonomický kalendář toho příliš nenabídl, o menší vzruch na finančních trzích se však postaraly ranní zprávy z Číny ohledně problémů v tamním finančním sektoru. I přes absenci klíčových makroekonomických dat včera euro vůči dolaru výrazněji oslabilo (o 0,4 %). S tím byl spojen mírný růst dolarových sazeb o 5-7 bb dle splatnosti. Pod tíhou posilujícího dolaru včera středoevropské měny ztrácely, respektive odevzdávaly intradenní zisky v případě té tuzemské. Česká koruna po počátečním posilování v závěru včerejšího dne oslabila a skončila na denní bázi beze změny. Maďarský forint oslabil o 0,3 %, podobně oslabil i polský zlotý (o 0,35 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři