EKOSPOL (EKOSPOL)
Hypotéky  |  06.10.2023 13:25:41

Hypotéky pokračují v nepatrném zlevňování, stále jsou ale nad vysokou šestiprocentní hranicí

Pět měsíců v řadě nepatrně zlevňují hypotéky v Česku, stále však zůstávají nad hranicí šesti procent. Průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu na začátku října klesla o pět bazických bodů na 6,05 procenta. To je tak nepatrný pokles, že na celý trh výraznější dopad mít nebude. Hypoteční sazby jsou i nadále na nejvyšších úrovních od devadesátých let minulého století. Dokud zásadně neklesnou základní úrokové sazby, které centrální banka drží už rok a čtvrt na stejných velmi vysokých hodnotách, nic se nezmění.

Nejvýrazněji zlevnily v uplynulém měsíci hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) fixované na jeden rok, a to o 14 bazických bodů na 6,43 procenta. Naopak hypotéky pro mladé do 36 let s tříletou a pětiletou fixací zdražují.

Měsíční splátka opět mírně klesla, u průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní dosahuje 22 650 korun. To je o 120 korun méně než v září. Za posledních pět měsíců roku se tato hypoteční splátka snížila o zhruba 600 korun. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7580 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.

Nepatrné zlevňování hypoték v posledních měsících způsobil konkurenční boj komerčních bank o poslední klienty, kteří na hypotéku za současných úrokových sazeb dosáhnou. Aby se situace změnila, musela by Česká národní banka (ČNB) změnit svou politiku a zásadně snížit základní úrokové sazby. Právě od nich se odvíjí výše komerčních úvěrů včetně těch hypotečních. Centrální bankéři však na svém posledním zasedání na konci září sazby nezměnili a další jednání bude až na začátku listopadu. Minimálně do té doby zůstanou hypotéky na šestiprocentní hranici.

Aby se nyní zamrzlý realitní trh opět rozhýbal a zvýšila se dostupnost bydlení, je nutné dostat hypoteční úrokové sazby minimálně na polovinu, tedy tři procenta. S ohledem na aktuální vývoj hypotečního i realitního trhu je tak jasné, že největším hrobníkem snů o vlastním bydlení zůstávají centrální bankéři. Jen oni mohou současnou tristní situaci změnit.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.cz


Zprávy a články k hypotékám










Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688