Druhý digitální dialog na vysoké úrovni mezi Komisí a Čínou (EU–Čína)
Druhý digitální dialog na vysoké úrovni mezi Komisí a Čínou
Komise dnes pořádala druhý digitální dialog na vysoké úrovni s Čínou. Tento dialog, který se konal v Pekingu a společně mu předsedali místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a místopředseda Státní rady Číny Čang Kuo-čching, se týkal klíčových otázek, jako jsou regulace platforem a dat, umělá inteligence, výzkum a inovace, přeshraniční tok průmyslových dat nebo bezpečnost výrobků prodávaných online. Prostřednictvím videopříspěvku se do diskuse zapojil také komisař pro spravedlnost a práva spotřebitele Didier Reynders.
Obě strany vedly podrobnou debatu o klíčových oblastech digitální politiky a digitálních technologií. Komise poskytla aktuální informace o vývoji regulace v EU, především o aktu o digitálních službách a aktu o digitálních trzích.
Obě strany si vyměnily názory na problematiku umělé inteligence (UI). Komise informovala o vývoji v oblasti aktu o umělé inteligenci a s ohledem na nedávné zprávy OSN zdůraznila význam etického využívání této technologie při plném dodržování všeobecných lidských práv.
Komise zopakovala, že podporuje vypracování celosvětových a interoperabilních norem v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT) a apelovala na čínské orgány, aby zajistily spravedlivé a na vzájemnosti založené podnikatelské prostředí v digitální oblasti.
Vyjádřila rovněž znepokojení nad obtížemi, s nimiž se v důsledku uplatňování nedávno přijatých právních předpisů potýkají podniky z EU v Číně, když chtějí využívat svá průmyslová data. Jednání o této otázce budou pokračovat v rámci hospodářského dialogu na vysoké úrovni, aby se našlo konkrétní řešení.
Komise vysvětlila svůj přístup ke snižování rizik v rámci Evropské strategie hospodářské bezpečnosti, který spočívá ve zmírňování rizik, jež mohou ohrozit její dodavatelské řetězce, kritickou infrastrukturu a technologickou bezpečnost.
Pokud jde o bezpečnost výrobků, Komise a Čína uvítaly podpis akčního plánu pro bezpečnost výrobků prodávaných online.
Jeho účelem je dále posílit dialog a spolupráci mezi Evropskou komisí a Všeobecnou celní správou Číny (GACC). Obě strany se dohodly na rychlé výměně informací o nebezpečných výrobcích prodávaných online, na pořádání pravidelných seminářů za účelem výměny informací a znalostí o právních a správních předpisech a osvědčených postupech a na organizaci specifických osvětových a školicích akcí pro podniky prodávající online na téma pravidel EU v oblasti bezpečnosti výrobků.
Čína sdělila aktuální informace o svých politikách a postupech v digitální oblasti. Obě strany se dohodly, že budou pokračovat v jednáních na technické úrovni a za tímto účelem obnoví dialog mezi Čínou a EU o IKT.
Souvislosti
První digitální dialog na vysoké úrovni mezi EU a Čínou proběhl v září 2020, ale od té doby se již žádný další nekonal. Obnovení tohoto dialogu oznámila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová během své návštěvy Pekingu 6. dubna 2023.
Od roku 2009 udržuje Komise s Čínou dialog na technické úrovni o informačních a komunikačních technologiích (IKT), který se týká problematiky IKT a digitálních politik, jakož i regulačních otázek. Od roku 2020 se ale přestaly tyto dialogy pořádat. Další kontakty s Čínou probíhají na poli vědy, technologií a inovací v rámci projednávaného společného plánu budoucí spolupráce mezi EU a Čínou v těchto oblastech.
EU se aktivně angažuje v oblasti správy umělé inteligence, zejména prostřednictvím legislativního návrhu aktu o umělé inteligenci. Na mezinárodní úrovni se pak této problematice věnuje v rámci hirošimského procesu skupiny G7. Rovněž přispívá k diskusím o celosvětové správě, které inicioval generální tajemník OSN.
Další informace
Akční plán pro bezpečnost výrobků prodávaných online
EU–Čína: První digitální dialog na vysoké úrovni mezi Komisí a Čínou
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění 25 5556 (vzor číslo 2)
- Koronavirus Čína
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Druhý digitální dialog na vysoké úrovni mezi Komisí a Čínou (EU–Čína)
- Druhý digitální dialog na vysoké úrovni mezi Komisí a Čínou
- Boj o ropu: Čína proti všem a všichni proti Číně. Část druhá, závěrečná. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Vývoz z Číny v květnu klesl, daří se ale obchodu mezi Čínou a Ruskem
- Stav Unie: Komise navrhla Cestu k digitální dekádě, aby se dosáhlo digitální transformace EU do roku 2030
- Komise vítá provizorní politickou dohodu o peněžence digitální identity EU, první důvěryhodné a bezpečné evropské aplikaci digitální identity
- Dohoda o ochraně zeměpisných označení mezi EU a Čínou vstupuje v platnost
- Dohoda o ochraně zeměpisných označení mezi EU a Čínou vstupuje v platnost
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři