Mzdy lehce zpomalují dynamiku - dobrá zpráva pro ČNB
Tempo nominálních mezd ve druhém kvartále 2023 zpomalilo na 7,7 % (meziročně) a zaostalo jak za odhadem ČNB (8,6 %), tak za naším odhadem (9,0 %).
Měsíční čísla z průmyslu a stavebnictví tak tentokrát nevyslala úplně správný signál, protože oba klíčové segmenty české ekonomiky zaznamenaly zvolnění mzdové dynamiky - v průmyslu jen kosmeticky z 9,8 % na 9,2 %, zatímco ve stavebnictví výrazněji z 9,0 % na 6,8 %. Útlum stavební výroby a lehké ochlazení na “stavebním trhu práce” tak možná začíná být vidět i ve volnější dynamice mezd.
Při pohledu do průmyslu sice nadále vidíme přetrvávající rozdíly ve mzdové dynamice mezi prosperujícím automotivem (+11,6 %) a energeticky náročnými sektory jako výroba nekovových minerálních výrobků (+4,6 %). Pro centrální banku je ovšem důležitější zprávou, že ke zvolnění dynamiky mezd dochází napříč většinou významných velkých tržních odvětví - s výjimkou finančních služeb, které mohly být ve druhém kvartále vychýleny výraznějším vyplácením jednorázových odměn.
Mzdová dynamika tak podle našeho názoru dosáhla svého vrcholu v prvním kvartále a po zbytek roku se bude pohybovat v rozmezí 7,0-8,0 %. O něco volnější dynamika mezd (oproti srpnové prognóze) stejně tak jako skutečnost, že mzdy zvolňují napříč odvětvími, je pro ČNB lehce holubičí zprávou. Může být důvodem, proč někteří členové bankovní rady začnou uvažovat nad prvním poklesem úrokových sazeb již letošní podzim.
Na druhou stranu pro centrální banku je důležitá setrvačnost vyšší mzdové dynamiky v nadcházejících letech. Právě ta rozhodne zásadním způsobem o tom, jak rychlá zůstane jádrová inflace (zejména inflace služeb). Z tohoto pohledu bude pro centrální banku klíčové sledovat mzdová vyjednávání směrem k příštímu roku a také plány vlády na zvyšování platů v netržních odvětvích. Ty v posledním roce za dynamikou průměrní mzdy často zaostávaly (platy učitelů +4,7 % meziročně) a mohou v příštích letech průměrnou mzdu dohánět. Pro rok 2024 tak nadále počítáme s dynamikou průměrné mzdy v blízkosti 6%.
Velká nejistota ohledně setrvačnosti mzdové dynamiky i jádrové inflace tak nadále zůstává důvodem k opatrnosti při případném uvolňování měnové politiky. Nicméně dnešní čísla spíše potvrzují naše sázky na to, že k prvnímu poklesu úrokových sazeb by mohlo dojít již na konci tohoto roku. Nadále tak očekáváme sazby na konci roku 2023 na úrovni 6,5 % a na konci u roku 2024 na úrovni 4 %.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna