Peru - Těžební a ropné technologie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Klíčový sektor národního hospodářství, který se v roce 2021 podílel téměř 10 % na tvorbě HDP, na vývozu více než 60 %. Těžba nejdůležitější suroviny – mědi, sice rostla, ale nižším tempem. V roce 2022 nebyly ani příznivé ceny surovin na světových trzích. ČR by mohla nabídnout své technologie. Zajímavé příležitosti by české firmy mohly najít např. v případě odstraňování následků těžby, poskytování geologických služeb, zařízení pro přepravu materiálů a osob, stejně jako technologie pro digitalizaci, automatizaci výrobních procesů a kontrolu zásobování energií a perforaci.
Těžební průmysl je nejdůležitějším sektorem peruánské ekonomiky. Peru patří mezi 6 zemí s největší surovinovou různorodostí na světě. Např. v těžbě stříbra, zinku a mědi zaujímá druhé místo ve světové produkci, olova třetí místo a cínu, rtuti a molybdenu čtvrté místo. Těžební průmysl je klíčovým sektorem národního hospodářství. Na tvorbě HDP se podílí téměř 10 %. Těžební průmysl je důležitým zdrojem příjmů státního rozpočtu. V roce 2022 představovaly daňové příjmy 15,848 mld. PEN, což bylo o 12,3 % více než v roce předchozím.
Vývoz minerálů za období leden–listopad 2022 se na celkovém vývozu podílel 58,7 %, z toho export kovových minerálů představoval 57,1 %. Pokud se týká jednotlivých minerálů, největší podíl měla měď s 29,5 % a zlato 15,5 %.
Mezi lednem a listopadem 2022 dosáhl vývoz kovových rud 34,027 mld. USD, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku představuje propad o 2,9 %.
Největší podíl exportu mědi směřoval do Číny (72,8 %), následovalo Japonsko (6,4 %) a Korea (4,0 %).
Na poklesu hodnoty vývozu kovů mají podíl jak ceny na mezinárodních trzích, tak pokles objemu exportu. V prosinci 2022 poklesly ceny, ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku, v případě mědi o 12,4 %, zinku o 8,2 % a u zlata vzrostly o 0,3 %.
V současnosti pouze 1,42 % území Peru je využíváno k těžbě, i když koncese jsou uděleny na cca 15 %. Moderní technologie těžby a zařízení by mohly zpřístupnit exploraci i v dříve nedostupných oblastech a podmínkách. Stejně tak digitalizace, automatizace výrobních procesů a kontrola zásobování energií a perforace mohou umožnit kontinuitu prací v dolech i na dálku. Zajímavé příležitosti by také české firmy mohly najít v případě odstraňování následků těžby, poskytování geologických služeb, zařízení pro přepravu materiálů a osob. Podle Ministerstva energetiky a dolů je nyní v různých fázích rozpracovanosti 47 projektů v celkové hodnotě 53,72 mld. USD.
Investice do těžebního průmyslu dosáhly v prosinci 2022 částky 747 mil. USD (propad o 5,7 % oproti prosinci 2021). Za rok 2022 pak investice představovaly 5,36 mld. USD (růst o 1,9 % oproti r. 2020).
Největším investorem ve sledovaném období byla společnost Anglo American Quellaveco S.A. (podíl na celkových sektorových investicích 24,7 %). Následovaly Companía Minera Antamina S.A. (podíl 19,9 %) a Minera Chinalco Perú S.A. (podíl 8,2 %).
Největší podíl investic směřoval do regionu Moquegua (1,259 mld. USD, podíl 23,5 %), následovala Cajamarca (549 mil. USD, podíl 1,2 %) a Áncash (506 mil. USD, podíl 9,4 %).
Těžební průmysl zaměstnával v prosinci 2022 přímo 222 485 pracovníků, což oproti stejnému měsíci r. 2022 představoval pokles o 2,8 %.
Problémem pro zahraniční investory můžou být neřešené protesty komunit původního obyvatelstva, které blokují aktivity těžařských firem, jako například dolu na měď Las Bambas (patří k největším na světě).
Na konci r. 2022 se tento klíčový sektor peruánského hospodářství dostal do značných problémů. Po neúspěšném puči bývalého prezidenta Castilla zablokovali jeho podporovatelé přístupové komunikace v jižních oblastech země. Tím v podstatě přerušili těžbu a vývoz surovin. Nejsilnější protesty trvaly cca 2,5 měsíce.
Dalším odkládaným problémem je rozvod plynu do domácností.
Peru aktuálně privatizovalo většinu svých dolů, z velké části do rukou zahraničních firem (50 % z Číny). Role státu v těžebním průmyslu je regulační, podpůrná a kontrolní. Pro nastartování peruánské ekonomiky je těžební průmysl klíčovým odvětvím. V období 2009–2018 bylo přibližně 20 % projektů financovaných z veřejných zdrojů podpořeno z daní pocházejících z těžebního průmyslu. Je třeba začít s realizací důležitých projektů. Pro to je také potřebné jejich přijetí ze strany obyvatelstva. Ministerstvo energetiky a dolů spolu s Meziamerickou rozvojovou bankou (BID) spustilo virtuální platformu MapaInversiones Perú País Minero, která informuje o veřejných projektech financovaných z daní pocházejících z těžebního průmyslu, aby zlepšilo veřejný profil tohoto odvětví.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Investiční mistři odkryli své tahy: Kde teď sází Buffett a další legendy?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ambiciózní plány Volva: Pomohou autonomní nákladní vozy americké nákladní dopravě?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři