Egypt - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Křehká potravinová bezpečnost vychází z vysoké závislosti Egypta na dovozech obilí (80 % z Ruska a Ukrajiny), jeho nízké odolnosti vůči vnějším vlivům a mimořádně omezeným valutovým prostředkům. Zásadním věcným problémem je dovoz obilí (zejm. pšenice), ale potravinová bezpečnost je ohrožena dlouhodobými faktory a komplex problémů musí Egypt sociálně vyrovnávat v rámci nutného systému Tamween (dotování pšenice, cukru, rýže a oleje pro nejchudší) a ve střednědobém horizontu musí Egypt diverzifikovat své zdroje. Z hlediska budoucnosti se nabízí možnost využití GMO plodin/semen, které by snášely vyšší slanost/suchost půdy a nevyžadovaly např. natolik vysoké použití hnojiv. Omezením může být zatím omezený právní rámec pro dovoz/výsadbu/užívání GMO semen a potravin v Egyptě/ČR/EU, ale z perspektivního hlediska jde o jedno z mála budoucích řešení pro Egypt i celou Afriku.
Z hlediska energetiky existují příležitosti např. na úseku zeleného vodíku, který je považován za klíčové palivo pro dekarbonizaci těžkých průmyslových procesů a skladování obnovitelné energie ve velkém měřítku. Syntetická paliva vyrobená z elektřiny z obnovitelných zdrojů by pak mohla být jedním ze způsobů, jak učinit zejména v Africe odvětví mobility (letectví či železniční dopravu) levnější a šetrnější ke klimatu. Specificky Egypt má k uvedenému odvětví příznivé podmínky.
Vzhledem ke stále citelnějšímu nedostatku vody má Egypt zájem na komerční i akademické spolupráci v oblasti vodohospodářského průmyslu – zajímá se o inovativní metody získávání vody (např. z atmosférického vzduchu) i efektivnější metody jejího čištění. Problematika vody má v Egyptě přesah do působnosti několika ministerstev (bydlení, zemědělství, zdravotnictví, vodních zdrojů a zavlažování, životního prostředí aj.).
Možnosti vzájemné spolupráce mezi Českem a Egyptem se nabízejí na poli kyberbezpečnosti a umělé inteligence, čím dál potřebnější nejen při budování desítek nových chytrých i odolných měst (smart & resilient cities). Již v roce 2014 byla zřízena Egyptská nejvyšší rada pro kybernetickou bezpečnost (ESCC), které předsedá ministr komunikací a informačních technologií. Rada zároveň vypracovává národní strategii, jak čelit kybernetickým hrozbám a útokům a reagovat na ně, a dohlíží na její provádění a aktualizaci. V listopadu 2019 potom vytvořila egyptská vláda Národní radu pro umělou inteligenci (NCAI) jako partnerství mezi vládními institucemi, významnými akademiky a odborníky z praxe z předních podniků v oblasti umělé inteligence. Důraz kladený Egyptem na kyberbezpečnost je patrný též z faktu, že dle „Globálního indexu kybernetické bezpečnosti“, který sleduje míru závazků a odhodlání jednotlivých zemí v boji proti kybernetickým hrozbám, se Egypt umístil na první příčce v celé Africe. V posledních deseti letech vzniklo v Egyptě přibližně 70 start-upů zaměřených na umělou inteligenci, které nacházejí uplatnění v dopravě, zdravotnictví, potravinářství nebo mediálním průmyslu. Možnosti spolupráce se nabízejí v zejména na poli způsobů čelení kyberzločinu, zabezpečení dopravní infrastruktury či antivirů. V Egyptě existuje na 12 univerzit, které mají fakultu specializovanou na umělou inteligenci.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?