mpsv.cz (MPSV)
Dávky a příspěvky  |  16.08.2023 00:00:00

Rodině, která nemá dostatečné příjmy k uhrazení nákladů souvisejících se vzděláním nebo se zájmovou činností dětí, může pomoci jednorázová dávka mimořádné okamžité pomoci.

Může nastat mimořádná situace, kdy rodina náhle nemá dostatečné prostředky na úhradu školních pomůcek, nákladů spojených s účastí dítěte na škole v přírodě, sportovní činnosti nebo kroužků.

🙏 Rodině, která nemá dostatečné příjmy k uhrazení nákladů souvisejících se vzděláním nebo se zájmovou činností dětí, může pomoci jednorázová dávka mimořádné okamžité pomoci.

ℹ️ Tato dávka je nenároková. Nárok vzniká ve chvíli, kdy je osoba Úřadem práce uznána osobou v hmotné nouzi.


Prostřednictvím dávek mimořádné okamžité pomoci může být poskytnuta pomoc v situacích nepříznivého a mimořádného charakteru, které je třeba řešit bezodkladně. Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou, až na výjimku a nenárokovou, na kterou vzniká nárok v okamžiku, kdy je osoba příslušným pracovištěm Úřadu práce ČR uznána za osobu v hmotné nouzi, protože se dostala do některé ze sedmi sociálních situací uvedených v zákoně. V odůvodněných případech lze dávku poskytnout opakovaně.

PRÁVNÍ ÚPRAVA

Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.

ROZDĚLENÍ DÁVEK MIMOŘÁDNÉ OKAMŽITÉ POMOCI

Zákon o pomoci v hmotné nouzi stanoví 6 situací, v nichž lze tuto dávku pomoci v hmotné nouzi poskytnout:

1. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC Z DŮVODU HROZBY VÁŽNÉ ÚJMY NA ZDRAVÍ

Je určena k řešení situací, kdy osoba má prokazatelně nedostatek finančních prostředků a hrozí jí tak vážná újma na zdraví. U tohoto typu mimořádné okamžité pomoci se nezkoumá okruh společně posuzovaných osob.

Výše dávky činí maximálně částku existenčního minima. U nezaopatřeného dítěte pak maximálně jeho životní minimum.

2. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC NA MIMOŘÁDNOU UDÁLOST

Je určena na úhradu nákladů osoby, kterou postihla vážná mimořádná událost. Rozumí se tím zejména živelní pohroma jako vichřice, povodeň, požár, průmyslová nebo ekologická havárie atd. U tohoto typu mimořádné okamžité pomoci se posuzují všechny osoby v okruhu.

Výše dávky se stanoví až do patnáctinásobku životního minima jednotlivce.

3. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC NA JEDNORÁZOVÝ VÝDAJ

Je určena na úhradu nezbytného jednorázového výdaje spojeného zejména se zaplacením správních poplatků při ztrátě osobních dokladů, vydání duplikátu rodného listu, na úhradu noclehu, při ztrátě finančních prostředků, na úhradu vstupních lékařských prohlídek např. při nástupu do zaměstnání, na úhradu odůvodněných nákladů na bydlení není-li doplatek na bydlení (pouze po určitou dobu) a také na vzniklý náklad se stěhováním do přiměřeného bytu a dále také na jistotu (kauci), která souvisí s uzavřením nové nájemní (podnájemní) smlouvy. Zkoumá se zde okruh společně posuzovaných osob, v odůvodněných případech však může být osoba posuzována bez společně posuzovaných osob.

Výše dávky se stanoví až do výše požadovaného nákladu s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby.

4. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC SPOJENÁ S POŘÍZENÍM NEBO OPRAVOU NEZBYTNÝCH ZÁKLADNÍCH PŘEDMĚTŮ DLOUHODOBÉ SPOTŘEBY

Je určena na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytného nákladu dlouhodobé potřeby. Jedná se převážně o předměty, které jsou nezbytné k zajištění základních životních potřeb jako lednice, pračka, postel, vařič atd.

Při vyhodnocování nároku na dávku se hodnotí, zda stávající předmět nelze opravit, žadatel tak dokládá potvrzení o ne/opravitelnosti předmětu. U uvedeného typu mimořádné okamžité pomoci se provádí šetření pro ověření a vyhodnocení podmínek nároku na dávku. U tohoto typu mimořádné okamžité pomoci se posuzují všechny osoby v okruhu.

Výše dávky se stanoví až do výše nákladu. Součet poskytnutých dávek nesmí v rámci kalendářního roku překročit desetinásobek životního minima jednotlivce.

5. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC NA NÁKLADY SOUVISEJÍCÍ SE VZDĚLÁNÍM NEBO ZÁJMOVOU ČINNOSTÍ NEZAOPATŘENÉHO DÍTĚTE A NA ZAJIŠTĚNÍ NEZBYTNÝCH ČINNOSTÍ SOUVISEJÍCÍCH SE SOCIÁLNĚ – PRÁVNÍ OCHRANOU DĚTÍ

Je určena k úhradě odůvodněných nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte. Může se jednat např. o úhradu nákladů spojených s účastí dítěte na škole v přírodě, táboře, zájmové kroužky, lyžařský výcvik. Posuzuje se vždy, zda účast dítěte na zájmových kroužcích je nezbytná a zda neexistuje obdobná činnost finančně dostupnější atd. Dále na úhradu školních pomůcek.

Je zde nezbytná spolupráce se sociálně-právní ochranou dětí tzv. OSPOD. Mezi náklady lze také zařadit náklady na odbornou poradenskou pomoc, kterou poskytuje poradenské zařízení (manželská poradna, rodinná poradna, odborné poradenství pro děti). Dále pomoc poskytovanou registrovaným poskytovatelem sociálních služeb jako např. krizové pomoci, terénní programy, raná péče atd. U tohoto typu mimořádné okamžité pomoci se posuzují všechny osoby v okruhu.

Výše dávky se stanoví až do výše požadovaného nákladu. Součet poskytnutých dávek nesmí překročit v rámci kalendářního roku desetinásobek životního minima jednotlivce.

6. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC NA SOCIÁLNÍ VYLOUČENÍ

Je určena osobě, která je ohrožena sociálním vyloučením. Jedná se zejména o osoby propuštěné z výkonu trestu odnětí svobody, osoby, které ukončily léčbu chorobných závislostí, osoby propuštěné ze zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb, osoby propuštěné z psychiatrické léčebny, osoby propuštěné ze školského zařízení pro výkon ústavní výchovy či ochranné výchovy atd. Nezkoumají se společně posuzované osoby.

Výše dávky se stanoví až do výše 1000 Kč. Součet dávek v rámci jednoho kalendářního roku nesmí překročit čtyřnásobek životního minima jednotlivce.

7. MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC NA UDÁLOST, KTEROU NEBYLO MOŽNÉ PŘEDVÍDAT

Je určena osobám, které postihla událost, kterou nebylo možné s ohledem na její rozsah předvídat ani jí předejít, v jejímž důsledku je osoba z důvodu nedostatku finančních prostředků ohrožena zejména ztrátou bydlení nebo nezajištěním základních životních potřeb.
Například situace spojené s pandemií a s finančními problémy, ke kterým došlo v důsledku úhrady nedoplatku za vyúčtování za dodávky energií, nebo situace, kdy vzrostly náklady za energie a domácnost prokazatelně nemá prostředky na jejich úhradu.
Výše dávky se stanoví až do výše dvacetinásobku částky životního minima jednotlivce v rámci 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích.


PODÁNÍ ŽÁDOSTI O MIMOŘÁDNOU OKAMŽITOU POMOC

Žádat může každá osoba, kterou postihla událost nepříznivého a mimořádného charakteru, kterou je třeba řešit bezodkladně a kterou tato osoba nemůže vyřešit vlastními silami.

Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc se podává na k tomu určeném tiskopise na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa bydliště nebo místa, kde se osoba skutečně zdržuje, či podle místa, kde k mimořádné události došlo.

Tiskopisy jsou k dispozici na všech kontaktních pracovištích ÚP ČR, nebo na webových stránkách MPSVv sekci Formuláře.

Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc můžete na místně příslušném kontaktní pracovišti ÚP ČR podle místa bydliště, místa, kde se osoba skutečně zdržuje nebo dle místa, kde k mimořádné události došlo podat několika způsoby:

  1. osobně nebo na podatelnu příslušného kontaktního pracoviště,

  2. poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště,

  3. emailem podepsaným uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou podatelnu příslušného kontaktního pracoviště,

  4. datovou schránkou do datové schránky příslušného kontaktního pracoviště,

  5. prostřednictvím portálu MPSV po přihlášení pomocí identity občana nebo datové schránky.

Úřad práce ČR nabízí také možnost objednat se předem na určitý termín. Na některých pracovištích je možné tak učinit online. Další variantou je sjednat si termín návštěvy telefonicky.


ŘÍZENÍ O MIMOŘÁDNÉ OKAMŽITÉ POMOCI

Řízení o mimořádné okamžité pomoci je zahájeno podáním písemné žádosti na k tomu určeném tiskopise. Na základě podané žádosti a po doložení všech potřebných dokladů ÚP ČR vyhodnotí splnění zákonem stanovených podmínek a vznik nároku na mimořádnou okamžitou pomoc a její výši.

Nejsou-li doloženy všechny potřebné doklady, vyzve ÚP ČR oprávněnou osobu k jejich doplnění. V tomto ohledu je nutné, aby žadatel s úřadem spolupracoval. Nedoložení potřebných dokladů je důvodem pro zamítnutí žádosti.


PRÁVA A POVINNOSTI ÚČASTNÍKŮ ŘÍZENÍ

Přijetí žádosti Vám nemůže být odepřeno. Pouze na základě podané žádosti a po zhodnocení plnění podmínek může být rozhodnuto, zda máte, nebo nemáte na danou dávku nárok.

V případě nesouhlasu s rozhodnutím, máte možnost podat opravný prostředek (odvolání). Věnujte proto pozornost informacím uvedeným v „Poučení“ rozhodnutí.

Jako účastník řízení máte povinnost písemně ohlásit příslušnému kontaktnímu pracovišti ÚP ČR do 8 dnů všechny změny, které mohou mít vliv na nárok, výši nebo výplatu mimořádné okamžité pomoci. Jako účastník řízení máte povinnost spolupracovat s ÚP ČR.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688