Příspěvek na péči: zvýšení ani automatická valorizace letos nejspíš nebude. Příspěvek v nižších stupních závislosti se nezměnil již osm let.
Příspěvek na péči vs. zvyšující se ceny
Příspěvek na péči se naposledy ve všech stupních závislosti zvyšoval od srpna 2016, a to o 10 %. Pro osoby v I. a II. stupni závislosti se od té doby nic nezměnilo a příspěvek ve stejné výši tak tito lidé pobírají již osm let. Ke zvýšení příspěvku došlo od dubna 2019 jen pro osoby ve IV. stupni závislosti o 6.000 Kč a od července 2019 pro osoby ve III. stupni závislosti o 4.000 Kč.
Přitom podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly od roku 2015 do černa 2023 ceny o 48 %. Jen za rok 2022 byla celková inflace přes 15 %, za rok 2021 skoro 4 % a pro rok 2023 jsou odhady inflace kolem 11 %. To znamená, že od posledního zvýšení příspěvku v roce 2019 poklesla reálná hodnota příspěvku na péči minimálně o 30 % (tj. za stejné peníze lze pořídit o 30 % méně zboží a služeb).
Aktuální výši příspěvku na péči si můžete snadno spočítat na Kalkulačce příspěvku na péči 2023, do které zadejte stupeň závislosti a věk osoby, o kterou je pečováno.
Osoby v nejvyšším stupni závislosti nyní pobírají příspěvek na péči ve výši 19.200 Kč měsíčně. Vzhledem k tomu, že cena za hodinu asistence se od ledna 2023 zvýšila o 20 Kč a může stát až 155 Kč, mohou si tito lidé s nejtěžším zdravotním hendikepem dovolit z příspěvku na péči uhradit průměrně jen 5 hodin asistence denně, i když by ve skutečnosti často potřebovali celodenní péči.
O tom, komu je příspěvek na péči určen, k čemu se používá a jak jsou stanoveny stupně závislosti píšeme podrobně TADY. Přehled vývoje výše příspěvku na péči podle stupně závislosti a věku uvádíme v následující tabulce:
Návrh zvýšení příspěvku na péči
Na začátku tohoto roku připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) návrh zákona, který počítal se zvýšením příspěvku na péči pro osoby starší 18 let s lehkou závislostí ze současných 880 Kč za měsíc na 2.000 Kč. Současně tento návrh stanovil mechanismus automatické valorizace příspěvků na péči jednotně s valorizací důchodů. Konkrétně by se příspěvek na péči automaticky zvýšil vždy o tolik procent, o kolik se zvýšila procentní výměra důchodů. Novela by měla přinést i některá vylepšení v nabídce poskytovaných služeb a jednalo se i o rozšíření okruhu lidí, kteří by mohli příspěvek pobírat za osobu hendikepovanou. Návrh počítal s účinností novely od července 2023.
V rámci mezirezortního připomínkového řízení přišlo k novele velké množství připomínek a bylo jasné, že od července v platnost nevstoupí. Proti automatické valorizaci příspěvků je i ministr financí, s odůvodněním, že tento přístup zužuje prostor pro sociální politiku vlády a představuje příliš velké riziko nekontrolovaného růstu výdajů státu. Ministerstvo financí kritizuje i to, že nikdo nesleduje ani nekontroluje skutečné využití příspěvku na péči. Opozice naopak úpravu podmínek a automatickou valorizaci prosazuje, aby nebylo nutné s každou změnou čekat na rozhodnutí sněmovny, což je časově náročné a neflexibilní.
Požadavek a odůvodnění úpravy příspěvku na péči předložila ministrovi financí v květnu 2023 i Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Vzala v potaz, že novela příspěvku na péči od července připravená nebude a také změny, které vláda plánuje v rámci zpomalení valorizace důchodů a předložila ministrovi návrh na úpravu výše příspěvků na péči v jednotlivých stupních závislosti a věku. Pro osoby do 18 let rada navrhla zvýšení příspěvku o 10 % ve všech stupních závislosti. Pro osoby starší 18 let navrhla zvýšení měsíčního příspěvku z 880 Kč na 2.000 Kč v I. stupni, ze 4.400 Kč na 6.400 Kč ve II. stupni a zvýšení o 10 % ve stupni III. a IV. NRZP současně zdůraznila nutnost pravidelné valorizace příspěvku.
Další projednávání návrhu
Vláda by se měla zvýšením příspěvku na péči zabývat až v listopadu 2023, a tak by k jeho zvýšení i případným dalším úpravám poskytování mohlo dojít nejdříve až od ledna 2024. Na financování dalších hodin asistence v roce 2023 vyhlásilo MPSV mimořádné dotační řízení pro sociální služby, o které mohou do poloviny listopadu 2023 žádat registrovaní poskytovatelé sociálních služeb.
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů