Cianews.cz (ČIA)
Akcie ve světě  |  30.07.2003 13:36:01

Telecomu meziročně klesly výnosy i zisk



Meziroční pokles výnosů z 26,134 na 25,41 miliardy korun zaznamenal v letošním prvním pololetí Český Telecom. Čistý zisk meziročně klesl z 2,631 miliardy na 2,277 miliardy korun. Konsolidované neauditované výsledky podle mezinárodních standardů finančního vykazování (IFRS) dnes ČIA sdělil první místopředseda představenstva a finanční ředitel Českého Telecomu Juraj Šedivý.

Hospodářský výsledek před finančními náklady, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) meziročně klesl z 13,316 na 12,486 miliardy korun. Marže EBITDA činila 49 procent. Hospodářský výsledek před finančními náklady a zdaněním (EBIT) klesl z 3,974 na 3,246 miliardy korun. Provozní náklady (vyjma odpisů a amortizace) meziročně vzrostly z 12,818 na 12,924 miliardy korun. "Zvýšení je důsledkem nárůstu konsolidovaných plateb ostatním operátorům, všechny ostatní kategorie provozních nákladů v meziročním porovnání poklesly nebo se nezměnily," upřesnil Šedivý. Český Telecom meziročně zaměstnával o 10 procent méně lidí (konkrétně 12 788 osob), počet zaměstnanců Eurotelu se nezměnil.

Výnosy samotného Českého Telecomu činily 18,8 miliardy korun. "Tradičně největší nárůst jsme zaznamenali u výnosů z datových a internetových služeb, které meziročně vzrostly o 19 procent na 4,1 miliardy korun," uvedl Šedivý. Největší část těchto výnosů - 63 procent - tvořily výnosy ze služeb euroISDN, které meziročně vzrostly z 2,1 na 2,6 miliardy korun. Ke konci letošního června provozoval Český Telecom 444 tisíce ISDN kanálů. Výnosy z internetových služeb meziročně vzrostly o 40 procent na 279 milionů korun. Počet uživatelů placených internetových služeb (IOL) a uživatelů bezplatného přístupu na internet (Quick) se meziročně zvýšil o 33 procent na celkových 786 tisíc, jejich vzájemný podíl firma neupřesnila.

Výnosy od provozovatelů jiných sítí meziročně vzrostly o 27 procent na bezmála 1,6 miliardy korun, přičemž výnosy od zahraničních operátorů stouply o 37 procent na 892 milionů korun a výnosy od domácích operátorů vzrostly o 15 procent na 663 milionů korun. Výnosy podle Šedivého vzrostly i přes pokles propojovacích cen, protože se výrazně zvýšil objem provozu. Na objem výnosů měl vliv nárůst objemu tranzitního provozu od zahraničních partnerů přes síť Českého Telecomu do sítí domácích mobilních operátorů i nárůst provozu mobilních operátorů směrovaný z mobilních sítí do sítí zahraničních operátorů přes síť Českého Telecomu. "Částečně se také projevilo zavedení předvolby operátora," dodal Šedivý.

Pokračoval pokles výnosů z tradičních hlasových služeb PSTN. Výnosy z hovorného meziročně klesly o 26 procent na 5,5 miliardy korun, zatímco výnosy z měsíčních paušálních poplatků vzrostly o tři procenta na 5,3 miliardy. Celkový počet telefonních stanic se meziročně snížil o tři procenta na 3,617 milionu. V provozu generovaném zákazníky Českého Telecomu převládal vytáčený přístup k internetu, který tvořil 53 procent z celkového objemu 5,8 miliardy minut, zatímco v loňském roce se podílel jen 46 procenty.

Konsolidace největšího mobilního operátora Eurotel Praha, vlastněném Českým Telecomem z 51 procent, činila 6,6 miliardy korun, tj. 26 procent z celkových konsolidovaných výnosů. Červnová valná hromada Českého Telecomu schválila odkoupení zbývajícího podílu v Eurotelu za 1,05 miliardy amerických dolarů od konsorcia Atlantic West B. V., tvořeného rovným dílem společnostmi Verizon Communications a AT&T Wireless Services.

Na konci června 2003 byla celková konsolidovaná výše úvěrů Telecomu 11,3 miliardy korun oproti 18,1 miliardy na konci loňského června. Konsolidovaná hodnota peněz a peněžních ekvivalentů dosáhla hodnoty 10,6 miliardy oproti loňským 5,4 miliardy korun. Hrubá zadluženost, vyjádřená jako podíl celkového dluhu k vlastnímu kapitálu, činila 12 procent, čistá zadluženost pak necelé jedno procento.

Konsolidovaná hodnota investic meziročně klesla o 38 procent na 2,7 miliardy korun, investice samotného Českého Telecomu se snížily o 43 procent na dvě miliardy korun. Hodnota konsolidovaných volných peněžních toků se zvýšila z loňských 4,3 na 6,1 miliardy korun.

Hlavním akcionářem Českého Telecomu zůstává po loňské neúspěšné privatizaci s 51 procenty akcií stát prostřednictvím Fondu národního majetku (FNM). Strategickým partnerem je nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource, jehož podílníky jsou společnosti Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom.

-pk-,-ph

Související zprávy:
Telecom - pololetní výsledky - jaké jsou odhady ?
Nezájem o ČT? Vše se může v dobré obrátit - tvrdí. 

Eurotel překonal v 1.pololetí očekávání trhu 




© ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o. Zpravodaj.cz využívá agenturní zpravodajství České informační agentury, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČIA je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČIA.
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0



K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688