ČNB by již měla sazby snížit, ale neudělá to
Bankovní rada ČNB dnes rozhoduje o nastavení své měnové politiky do svého příštího měnověpolitického jednání, které se bude dle plánu konat 3. 8. 2023. Všeobecně se očekává, že ponechá základní repo sazbu na 7 %, protože na minulém jednání 3. 5. 2023 hlasovala 4:3 pro zachování sazeb, když tři členové hlasovali pro jejich zvýšení, a od té doby se inflační tlaky snížily. Souhrn protiinflačních tlaků je uveden například ZDE.
Pokud se však podíváme do poslední prognózy ČNB z 3. 5. 2023, vidíme, že analytici samotné centrální banky přepokládají, že na horizontu měnové politiky 12 – 18 měsíců bude inflace 0 – 5 % se 70% pravděpodobností a -1 – 6% s 90% pravděpodobností. Horizont měnové politiky je to období, jehož inflaci může ČNB dle svých zkušeností aktuálním rozhodnutím o nastavení úrokových sazeb reálně ovlivnit.
Z výše uvedené prognózy tedy plyne, že potřeba nastavení úrokových sazeb ve výši 7 % nebo dokonce vyšší je v současné době přibližně 5 %, protože dle prognózy je přibližně 5% pravděpodobnost, že úroky budou v horizontu měnové politiky vyšší než 6 % a stejná pravděpodobnost, že budou nižší než -1 %. Zároveň největší proinflační strašák, a to nadměrný růst mezd se ukazuje jako menší, než se ČNB obávala, a navíc stát bude velmi pravděpodobně na platech šetřit. Přitom už nyní se inflace pohybuje asi 0,5 % pod prognózou.
Proč ČNB tedy sazby nesníží, například o 0,5 % na 6,5 %? Samozřejmě jsou v tom obavy, že by to bylo předčasné a že by se to mohlo vymstít. Bohužel však v tomto hrají velmi negativní roli i média, která na bankovní radu ČNB již delší dobu útočí, a to minimálně od doby, kdy byly pochybnosti o získání bezpečnostní prověrky guvernérem. Ačkoliv nemusíme být osobními fanoušky guvernéra nebo dalších členů bankovní rady, i zde platí biblické podle plodů jejich poznáte je a ve stabilizaci měnové politiky si vede současná bankovní rada zatím dobře.
Dalším důvodem, proč ČNB úroky nesníží, je „co by tomu řekli lidi“. Zde je příznačné citovat člena bankovní rady Tomáše Holuba z 28. 5. 2023 v Otázkách Václava Moravce: „Já si myslím, že tady naopak v poslední době, a je to vidět, když si člověk zalistuje nějakými internetovými diskuzemi, lidé začali nabývat dojmu, že centrální banka na boj s inflací rezignovala tím, že už sazby nešly nahoru. A to je špatně.“ A je třeba zcela souhlasit se závěrem pana Holuba, že je to špatně, že má tendenci se řídit tím, co by tomu řekli lidi.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun