Zvýšení úrokových sazeb by mělo významný signální efekt - Tomáš Holub, člen bankovní rady ČNB
Tomáš Holub, člen bankovní rady ČNB
Václav Moravec (ČT1 28. 5. 2023, pořad Otázky Václava Moravce)
„V principu máme poměrně přísně nastavené měnové podmínky, máme silný kurz koruny, který už se začíná projevovat tím, že začíná zpomalovat růst cen zboží v rámci jádrové inflace. Konečně jsme se při pohledu dopředu také dostali ke kladným reálným úrokovým sazbám, které budou brzdit poptávku. To znamená, centrální banka skutečně odpracovala notný kus. Ale máme-li tady riziko mzdově inflační spirály, tak signální efekt ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb by byl důležitý,“ uvedl Tomáš Holub v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce.
Vybrané citace
„Podle mého soudu jsme i ve druhé polovině roku 2021 a během roku 2022 čelili minimálně z poloviny domácí inflaci. Ty ryze poptávkové tlaky se podařilo utlumit. Teď pozorujeme poměrně výrazný pokles reálných prodejů, pozorujeme velký útlum hypotečního trhu, zpomalení nebo už v některých oblastech i pokles cen nemovitostí. Nicméně to, co začíná z mého pohledu hrát stále větší roli v inflačním vývoji, je rychlý růst mezd. Když se podíváme na čísla o vývoji mezd průmyslu i stavebnictví, tak v obou těchto klíčových sektorech vidíme v prvním čtvrtletí letošního roku dvouciferné meziroční nárůsty, a to samozřejmě dál zvyšuje náklady firem, které, pokud ony začnou promítat do cen, tak se budeme točit v určitém náznaku mzdově inflační spirály.“
„Já určitě nechci strašit tím, že by to byla nějaká odstředivá spirála, že by ty růsty mezd a cen neustále zrychlovaly. Nicméně i když je ta spirála dostředivá, tak když se po ní pootočíme několik koleček, může cenová hladina dál narůstat. Už to nebude ten primární šok do cen energií a potravin. A to je zrovna věc, na kterou by měnová politika měla reagovat a měla by se ji snažit, pokud možno preventivně, co nejvíc utlumit. Každopádně mzdy mají tu vlastnost, že bývají velmi setrvačné, takže pokud v letošním roce porostou mzdy o 10 %, asi se nic dramatického neděje, ale bude velmi obtížné je už třeba v příštím roce zkrotit tak, aby rostly jen třeba o 5 %, což je dlouhodobě v souladu s naším dvouprocentním inflačním cílem.“
„Já jsem na posledním jednání ještě hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Pro mě je nástroj boje s inflačními očekáváními zvyšování úrokových sazeb. Myslím si, že nemáme tak finančně, ekonomicky negramotné podnikatele, aby si nedokázali vysvětlit, že ceny můžou zvyšovat ve chvíli, kdy roste poptávka a střetne se s omezenou nabídkou, což přesně byl rok 2021. Myslím si, že i podnikatelé rozumějí tomu, že vyšší úrokové sazby jsou nástroj na chlazení poptávky, nikoliv na její zvyšování.“
„Já si myslím, že tady naopak v poslední době, a je to vidět, když si člověk zalistuje nějakými internetovými diskuzemi, lidé začali nabývat dojmu, že centrální banka na boj s inflací rezignovala tím, že už sazby nešly nahoru. A to je špatně. My samozřejmě v principu máme poměrně přísně nastavené měnové podmínky, máme silný kurz koruny, který už se začíná projevovat tím, že začíná zpomalovat růst cen zboží v rámci jádrové inflace, protože tam funguje mezinárodní konkurence. I úrokové sazby jsme v tom dopředném pohledu konečně dostali ke kladným, reálným úrokovým sazbám, které budou brzdit poptávku. To znamená, centrální banka skutečně odpracovala nějaký notný kus, ale ta situace, že sazby se neměnily poměrně dlouhou dobu, prostě v lidech začala vytvářet pocit, že centrální banka neodvádí dostatek. A z mého pohledu i ten signální efekt ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb by v tomto byl významný.“
„Já si myslím, že zvyšování úrokových sazeb na dalším měnověpolitickém zasedání stále asi má smysl, byť si myslím, že jsme to optimální načasování prováhali, ale máme-li tady riziko nějaké mzdově inflační spirály, tak vyslat signál pro mě ještě stále význam má.“
„Role centrálního bankéře není odhadovat, jak dlouhá inflační spirála bude, ale právě se aktivně měnovou politikou snažit o to, aby byla co nejkratší. Takže pro mě samozřejmě bude ideální, pokud se ukáže, že sice nám vzrostly mzdy, ale bylo to na úkor marží těch, které jsou zvýšené. A pokud se to stane a už nenastane další nárůst cen, který by zase vedl zaměstnance k tomu, že budou volat po dalším zvýšení mezd, tak potom je to v pořádku, v žádné spirále nejsme. Ale tady bych souhlasil s tím, že k tomu je ještě potřeba to dochlazování poptávky v ekonomice.“
Okomentovat na facebooku
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna