Jádrová inflace opět oslabila, zatímco ceny potravin a energií překvapivě rostly (Analýza makroindikátorů)
Tuzemská meziroční inflace v květnu zpomalila z 12,7 % na 11,1 %, oproti očekávání tedy méně. Tržní konsensus činil 10,8 % y/y, zatímco naše prognóza předpokládala 10,6 %. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května pak počítala s 11,6 %.
Překvapilo především opětovné zdražení potravin, které bylo nejvýznamnějším zdrojem meziměsíčního růstu spotřebitelských cen. Zatímco v dubnu byly potraviny a nealkoholické nápoje levnější v průměru o 1,6 % m/m, což dávalo naději na obrat v trendu, v květnu už jejich ceny opět vzrostly o 0,9 % m/m. Z části šlo sice o vliv sezonnosti, i po sezonním očištění však potraviny meziměsíčně zdražily. Překvapivý růst cen potravin je tak hlavním důvodem odchylky celkové inflace od naší prognózy, když jsme očekávali jejich další meziměsíční pokles (konkrétně -1,2 % m/m). Mírně vyšší ve srovnání s naší prognózou byly i regulované ceny, které se oproti dubnu zvýšily v průměru o 0,3 %, zatímco my jsme počítali s jejich meziměsíční stagnací. Překvapující je zejména pokračující růst cen energií, které byly v květnu meziměsíčně vyšší v průměru o 0,3 % (stejným tempem rostly také v dubnu). Jak tuzemské ceny potravin, tak i energií tudíž zatím stále nereagují na nižší ceny komodit na světových trzích. Výjimkou jsou ceny pohonných hmot, ty v souladu s naší prognózou v květnu meziměsíčně klesly o 3,8 %. V souhrnu se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily o 0,3 % m/m, zatímco v dubnu klesly o 0,2 %.
V květnu došlo k dalšímu zmírnění jádrové inflace, a to v meziměsíčním i meziročním vyjádření. Podle dat ČNB se meziměsíční jádrová inflace snížila z dubnových 0,2 % na 0,1 % v květnu. To by po sezonním očištění podle našeho odhadu znamenalo, že došlo k jejímu zpomalení z 0,35 % na 0,05 % m/m. V anualizovaném vyjádření by se tak jádrová inflace již nacházela pod 1 %, a tedy i pod dolní hranou tolerančního pásma ČNB. V meziročním srovnání pak jádrová inflace klesla z 10,0 % v dubnu na 8,6 % v květnu, což bylo méně než čekala naše prognóza i ta od ČNB (shodně 9,1 % y/y). Lze předpokládat, že vliv v tomto ohledu měla nadále silně utlumená tuzemská poptávka, která již prodejcům nedovoluje zvyšovat ceny rychlým tempem, stejně tak ale i vyšší srovnávací základna loňského roku. Oba dva tyto faktory se propisují do váhově významné položky imputovaného nájemného, jehož růst zpomalil z 4,9 % na 3,1 % y/y. V tomto ohledu pomáhá útlum na nemovitostním trhu spojený s předchozím výrazným snížením dostupnosti vlastnického bydlení, stejně tak i pokles cen vybraných stavebních materiálů. Skutečně placené nájemné ve vztahu k tomu naopak rostlo poměrně rychlým tempem o 6,8 % y/y (podobně jako v dubnu).
Meziroční inflace bude vlivem vyšší statistické základny klesat i v dalších měsících. Kolem poloviny letošního roku se zřejmě dostane pod 10 % y/y. Ve druhém pololetí by však tempo tohoto poklesu mělo zpomalit. Za celý letošní rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši zhruba 11 %. K významnějšímu zlomu ve vývoji spotřebitelských cen by podle nás mělo dojít začátkem příštího roku, kdy předpokládáme výrazné zlevnění energií pro konečné spotřebitele. V důsledku toho by inflace v příštím roce měla klesnout na průměrná 2 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?