Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
Fed zvedá sazby s razancí v historii nevídanou, ale americká ekonomika je stále silná (přesněji řečeno zejména sektor služeb, který jí tvoří asi z 80 %). Je to záhada?
1 . Skutečné a neutrální sazby: Dnes už se o nich téměř nemluví, ale na počátku současného cyklu zvedání sazeb se docela hovořilo o tzv. sazbách neutrálních. Tedy o sazbách, které by svou výší ekonomiku neměly ani brzdit, ani stimulovat. S tím, že pokud by byly například na 2,5 % a skutečné sazby byly pod touto úrovní, monetární politika je stále uvolněná. I přesto, že sazby rostou.
Právě o neutrálních sazbách kolem 2,5 – 3 % se hovořilo docela často, ale v prostředí vysoké inflace jsou tyto dohady ještě více na vodě, než obvykle. Pokud by relevantní byly třeba 3 %, tak do citelnější restrikce se monetární politika v USA dostala až ke konci minulého roku. A kdyby pak bylo zpoždění ve fungování monetární politiky jen cca 6 měsíců, až nyní by se posun do restrikce začal plně projevovat.
2 . Reálné sazby: Alternativní mírou utaženosti jsou reálné sazby, respektive míra jejich negativnosti, či pozitivnosti. Nakonec je to ale také dost volné měřítko – jsou různé způsoby jak reálné sazby počítat a různé hranice, kde se přehupují do restrikce (proč by to musela být zrovna nula?). Ve výsledku jsme na tom s nimi a odhady míry restrikce podobně, jako s odhady sazeb neutrálních. Následující graf pro ukázku ukazuje vývoj reálných sazeb u desetiletých vládních dluhopisů počítaných z inflačních očekávání. Pokud by hranicí restrikce byla na této úrovni nula, jsou monetární politika, respektive finanční podmínky utaženy již pár čtvrtletí:
sazeb a utažená monetární politika není to samé" src="/Fotobank/141b45da-0f0c-4f58-9c83-c646ac87e72a?width=452&height=258&action=Resize&position=Center" />
Zdroj: Twitter
3 . Místo sazeb finanční podmínky: Jak tu rád občas připomínám, podle některých studií a názorů americká ekonomika ztrácí citlivost na sazby centrální banky, ale je stále citlivá na celkové finanční podmínky. Tedy na vývoj výnosů dluhopisů (viz výše), rizikových prémií, měnového kurzu a akciového trhu. I když ani tyto indexy nejsou univerzálním řešením a nejsou konsenzuálně odkývány – třeba před pár měsíci se k nim kriticky vyjadřovali na FT. Z mého pohledu je to podobné, jako v řadě jiných případů – je dobré mít ponětí, co daná proměnná sleduje a co ne, co říká a co ne.
Online přístupný je například index podmínek od Fedu v Chicagu. Ten ukazuje jednak samotný index a pak jeho verzi očištěnou o korelaci s ekonomikou. Podle něj proběhlo prudké utažení na počátku roku 2020, pak se podmínky soustavně uvolňovaly a obrat nastal až v polovině roku 2021. Utahování probíhalo asi rok a od poloviny roku 2022 se podmínky sice s vlnami, ale stále drží na relativně stabilní úrovni, bez trendu. To v období, kdy Fed dál soustavně zvyšuje sazby. Z tohoto pohledu tedy Fed šlape na brzdu více a více, ale stisk brzdových kotoučů se už řadu měsíců nezvyšuje.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna