(Kurzy.cz)
Pražská burza prožila nejhorší měsíc od startu covidu, resp. od března 2020. Čeká ji navíc statisticky snad nejhorší měsíc v roce
- pražská burza měřeno indexem PX letos přidávala i více než 18 %, aktuálně již jen 7,90 %
- likvidita v květnu nejvyšší za více než rok – objemy obchodů přesáhly 16,6 mld. Kč, o dvě třetiny se postaraly akcie ČEZ
- s akciemi PILULKA bude díky 2. kolu úpisu v období 8.-22.6 pozastaveno obchodování
- v červnu na pořadu další valné hromady: PHOTON ENERGY a E4U (21.6.), ČEZ (26.6.), KOFOLA (28.6.)
- fyzické výplaty dividendy by se v červnu měli dočkat akcionáři VIG (1.6.), COLT (19.6.) a GEN DIGITAL (14.6.)
Poslední květnová seance byla také určující pro pravidelnou čtvrtletní aktualizaci báze indexů. Dle kurzů totiž pak v polovině následujícího měsíce dochází například k nastavení redukčních faktorů u emisí, které překračují limitní 20% váhu v indexu. V současnosti se jedná pouze o akcie ČEZ. V polovině května, kdy vyšplhaly na nová téměř 15letá maxima na 1 225 Kč dokonce váha energetického titulu vyšplhala nad 24 %, následný kurzový propad vliv napomohl redukovat na aktuálních 21,2 %. Každopádně právě akcie ČEZ byly nakonec hlavním motorem květnového poklesu pražské burzy, zatímco v dubnu tomu bylo přesně naopak. Jejich téměř 13% propad je ještě o něco vyšší než loni v září, resp. tak špatný měsíc titul dlouhé roky nezažil. Akcie ČEZ nakonec ani neudržely hranici 1 000 Kč, resp. v závěrečné aukci za nadprůměrné likvidity 347 mil. Kč uzavřely nevýrazně pod ní. Důležité pro příští dny bude, zda neprorazí hranici 980 Kč, která by díky poklesu o 20 % od maxim indikovala pro titul již nyní medvědí trh. Do valné hromady, potažmo dividendy bude na titulu jistě nadále živo. Každopádně na konci měsíce lze díky rozhodnému dnu pro nárok následně očekávat ve čtvrtek 29.6. technický pokles „o dividendu“ a vlastně právě i skokový mezidenní negativní vliv na index PX.
Poslední květnová závěrečná aukce nicméně přinesla ještě větší likviditu na akciích KB, které si jinak po ČEZ v objemech jinak udržují druhé místo. Ve středu vyměnily majitele akcie KB za více než 470 mil. Kč, přičemž závěrečná aukce se postarala o většinu – přes 405 mil. Kč. Celkově se v květnu zobchodovalo akcií KB za 2,44 mld. Kč, zatímco akcií ČEZ za 11 mld. Kč.
Větší negativní vliv na pražskou burzu měly vedle akcií KB akcie ERSTE. Ty však kurzově negativně ovlivnila dividenda 1,90 EUR (cca 45 Kč). Titul v domovské Vídni zatím úspěšně bojuje o udržení technicky významné úrovně u 30 EUR. Druhý rakouský titul VIG rovněž zatlačila níže dividenda 1,30 EUR, resp. titul po nejprve zaznamenání 5letých maxim začal mířit na jih ještě před rozhodným dnem na požitek. Titul může být znovu zajímavým artiklem u hladiny 24 EUR, resp. u cca 23,80 EUR kde lze spatřovat výraznou technickou hranici podpory.
Větší ztráty než rakouské tituly nicméně v květnu utrpěly akcie PILULKA, které letos zatím v každém měsíci zakončily níže. O dalším směrování jistě rozhodne (ne)úspěch probíhajícího navýšení kapitálu. Pražská burza oznámila, že v návaznosti na očekávanou sekundární nabídku na trhu START bude s titulem v době druhého kola (otevřeného již pro všechny investory) pozastaveno obchodování.
Vítězem měsíce se každopádně staly akcie PHOTON ENERGY, které přitom byly po akciích ČEZ druhým nejvolatilnějším titulem. Nicméně právě nakonec v porovnání s protichůdným výsledkem. Zatímco u ČEZ dlouhodobě výrobní energetické portfolio přinejlepším stagnuje, u PHOTONu investoři vzhlížejí k výraznému nárůstu.
Zisk si v měsíci nakonec připsaly i akcie COLT, které se však v tomto týdnu musely vzpamatovat z krátkého propadu. Investoři nejprve negativně zareagovali na protinávrh akcionáře k probíhající valné hromadě, resp. k variantní „akciové dividendě“ místo za cenu 585 Kč za 526,50 Kč. Třetím posledním titulem, který si v květnu polepšil, byly již jen akcie MONETA. Pozvolně vlastně pokračují v umazávání po dividendových dubnových ztrát.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Okomentovat na facebooku
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz