Evropské firmy zapisují nejhorší čísla od roku 2020: Pět grafů dosavadní výsledkové sezóny
Firemní výsledky za čtvrté čtvrtletí 2023 v Evropě byly nejhorší za poslední čtyři roky, důvodem je snížení zisků kvůli zpomalení spotřebitelské poptávky. K dnešnímu dni reportovala zhruba třetina společností v indexu MSCI Europe, přičemž firmy v energetických, průmyslových a spotřebitelských sektorem nepřiměřeně zaostávaly za očekáváními analytiků.
Průmyslové podniky měly obtížný rok, přičemž procento nenaplněných tržních očekávání se v průběhu roku 2023 neustále zvyšovalo, protože útraty spotřebitelů vysychaly. Zklamání přinesly energetičtí giganti Equinor a TotalEnergies.
V rámci jednotlivých odvětví došlo k určitým rozdílům, přičemž vítězové a poražení se rekrutovali v sektorech luxusního zboží, zdravotní péče a technologií. Například silné zisky společností LVMH, Hermes nebo Richemont byly v ostrém kontrastu s výstražným reportem o zisku společnosti Burberry a neuspokojivými výsledky společnosti Hugo Boss.
Zde je pět grafů, které ukazují vítěze a poražené dosavadní výsledkové sezóny.
Graf 1: Sezóna nenaplněných očekávání
Zdroj: Bloomberg
Přibližně 53 % společností z indexu MSCI Europe, které dosud zveřejnily své výsledky, nedosáhlo odhadů, zatímco jen o něco více než třetina z nich vykázala lepší než očekávané zisky. To je nejvyšší procento nesplněných odhadů od začátku roku 2020, kdy agentura Bloomberg Intelligence začala dokumentovat zisky evropských společností. Pouze 13 % společností v indexu, které dosud reportovaly, naplnilo očekávání analytiků.
Graf 2: Slabost průmyslu
Zklamání analytických očekávání na úrovni zisku na akcii se zvyšovalo po celý rok 2023, z blízkosti 20 % v první kvartálu se na konci roku dostalo až na téměř 70 %.
Zdroj: Bloomberg
Společnost Atlas Copco, která vyrábí montážní nástroje pro výrobce čipů, byla zasažena zpomalením poptávky v polovodičovém průmyslu. Společnost Siemens AG zaznamenala v Číně prudký pokles objednávek softwaru pro automatizaci výroby.
Akcie společnosti A.P. Moller-Maersk se minulý týden propadly poté, co přepravní společnost uvedla, že současný nárůst sazeb za přepravu zboží v důsledku konfliktu v Rudém moři brzy odezní. Společnost DSV potvrdila své finanční cíle a Bloomberg Intelligence uvedla, že se očekává, že bude i nadále těžit z tohoto narušení významné dopravní trasy.
Graf 3: Technický sektor stoupá výše
Zdroj: Bloomberg
Technologie jsou jedním ze dvou sektorů, které zatím zaznamenaly více úspěchů než neúspěchů, z doposud zveřejněných výsledků překonalo očekávání hned 66,7 % firem. Povedlo se to mimo jiné díky velkým vítězstvím německého softwarového gigantu SAP a nizozemského výrobce čipového vybavení ASML. Samotným výrobcům čipů se dařilo hůře, protože se potýkali s celosvětovým zpomalením poptávky, což vyvrcholilo neuspokojivými výsledky dvou největších evropských hráčů, STMicroelectronics a Infineon Technologies. Výsledné hromadění zásob polovodičů a nižší kapitálové výdaje pravděpodobně potlačí evropské technologické zisky v roce 2024, předpovídá BI. Letošní rok může být "přechodem" k velmi silnému růstovému cyklu do roku 2025, uvedla analytička společnosti Bernstein Sara Russo.
Graf 4: Sázky na úspěch hazardu
Zdroj: Bloomberg
Hazardní společnosti zatím vykázaly dobré výsledky za čtvrté čtvrtletí a mají před sebou dobré vyhlídky. Společnost Evolution těžila z rychlého růstu tržeb v Asii - ve čtvrtém čtvrtletí o 33 % - kde vidí "obrovský" potenciál pro využití rostoucí populace v regionu.
Graf 5: Novo Nordisk v čele sektoru zdravotnictví
Zdroj: Bloomberg
Zisky v odvětví zdravotní péče podpořil prodejní hit společnosti Novo Nordisk, léky na hubnutí Wegovy a Ozempic. Dánský výrobce léků se minulý měsíc stal druhou evropskou společností, jejíž tržní hodnota překročila 500 miliard dolarů, což bylo podpořeno optimistickým výhledem. Meziroční růst zisku na akcii dosáhl ve 4Q 62,9 %, oproti nebližší konkurenci tak byl více než pětinásobný. Velká část budoucího úspěchu závisí na tom, zda se jí podaří i nadále zvyšovat výrobní kapacity, aby udržela krok s poptávkou, a zároveň se ubránila konkurenci ze strany společnosti Eli Lilly.
Zbytek odvětví se však potýká se smíšeným osudem ve chvíli, kdy se další velcí hráči snaží zůstat v rámci sektoru pro invesory relevantní.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?