(Kurzy.cz)
Pražská burza zažila nejhorší srpen za posledních 11 let, září naopak bývá statisticky pozitivní měsíc
- pražská burza zažila nejlikvidnější srpen od roku 2016, zobchodovaly se akcie za 13,37 mld. Kč
- váha akcií MONETA v indexu PX v srpnu neobvykle překonala váhu akcií KB a dokonce i akcií ERSTE
- Pavel Tykač na letošní valné hromadě ČEZ vlastnil 1,47 % akcií
- hospodářské výsledky dnes zveřejní KOFOLA, 22. září COLT, výsledkovou sezónu za 1. pololetí uzavře na konci měsíce PHILIP MORRIS
- kurzy akcií z konce srpna jsou rozhodující pro pravidelnou čtvrtletní aktualizaci indexů (ta proběhne s účinností od 19.9.)
V srpnu nakonec nejvíce ztratily akci PILULKA, které se po zprávách o manažerských prodejích zejména na konci měsíce nasměrovaly více na jih. Uzavřely na 900 Kč, tedy vůbec nejníže od února 2021. Dokonce převzaly akciím ERSTE nelichotivý titul letos nejztrátovější emise z indexu PX.
Zmiňovaný rakouský titul byl však svou vahou v srpnu, a rovněž i od počátku roku, neporovnatelně více negativním článkem, resp. vůbec tím nejhlavnějším. V domovské Vídni se po proražení dříve zmiňované technické hranice u 22,50 EUR podíval až na 21,25 EUR, kde se naposledy obchodoval v listopadu 2020. Závěr měsíce přinesl nádech směrem ke zmiňované technické hranici, ta však nyní může působit již jako rezistence.
Obdobná minima zaznamenávají akcie KB, které v poslední srpnové závěrečné aukci za výrazného prodejního přetlaku zamířily dále níže. Dokonce o více než 2 Kč ve zmiňované aukci propadly akcie MONETA, které se vlastně jinak v posledních týdnech poměrně dlouhou držely. Dopomohlo jim to k výraznému vylepšení vlivu na pražské burze. Jejich váha v indexu PX se totiž přehoupla přes hranici 18 %, zatímco u akcií ERSTE již klesla z nedávných ještě 20 % již pod 17,5 %. Akcie KB disponují nyní 18 %, mají každopádně za sebou nevídanou šňůru sedmy měsíců ztrát v řadě.
Finanční tituly zkrátka v obavách možné recese a v kontextu nárůstu nesplácených úvěrů, potažmo pak jejich výraznějšího zdanění, stále nemohou najít pevnou půdu pod nohama.
Výrazným hybatelem pražské burzy jsou však dlouhodobě indexově dominantní akcie ČEZ. Divoké ceny elektřiny a v návaznosti politická vyjádření o mimořádném zdanění nestandardních zisků dopomáhají titulu nadále k výrazné volatilitě. Na konci srpna se podíval i pod 984 Kč, zatímco se v měsíci obchodoval i o více než 120 Kč výše. Investoři jakoby negativně reagovali na poslední zprávy od premiéra, že vláda skutečně zamýšlí dostat pod kontrolu výrobu elektřiny společnosti.
Energetickou firmou aktuálně zveřejněná celistvá pololetní zpráva poodkryla, že k rozhodnému dnu (21.6.) pro účast na letošní valnou hromadu ČEZ vlastnil finančník Pavel Tykač podíl 1,47 %. Tedy alespoň dle stavu v CDCP na účtu jeho společnosti Belviport. Připomenout možno, že letos počátkem února reportoval regulátorovi rovný procentní podíl. Následně chtěl v rámci zrychleného bookbuildingu koupit až 9 mil. akcií, resp. dalších 1,67 %. Od tendru však v době startu války na Ukrajině ustoupil. Do akcií ČEZ však evidentně v mezičase odhadem další minimálně 2 mld. Kč dále zainvestoval. Zmiňovaný podíl Pavla Tykače k valné hromadě lze aktuálně ocenit na 7,8 mld. Kč.
Výraznou volatilitu zaznamenávaly také akcie PHOTON ENERGY, které jsou rovněž pod značným vlivem cen elektřiny. Titul zaznamenával letos již trojciferné zisky, když se v srpnu obchodoval až za 90 Kč. Část zisků však následně vymazal, resp. rázem se přiblížil možnosti vstupu do tzv. medvědího trhu. To by nastalo v případě jeho korekce o více než 20 % od maxim, současný pokles titulu však spíše bude jen zdravím oddechnutím.
Podstatně více v srpnu po kladném stanovisku britského antimonopolního úřadu k fúzi přidaly akcie Avast, které však již nejsou od zimy součástí indexu PX. Navíc dle všeho jejich 4 leté působení na pražské burze v první polovině září definitivně skončí. Uskutečnit by se měla avizovaná fúze s NortonLifeLock. Pražská burza zatím nepotvrdila dřívější vizi, že by se nástupnický americký titul měl kromě Nasdaq obchodovat duálně právě také na pražské burze. Akcie Avast každopádně s neobvyklou zobchodovanou více než 1 mld. Kč přispěly k nadprůměrné srpnové likviditě na pražské burze. Vlastně i omezily dominantní likviditní pozici akcií ČEZ, které se po předchozích dvou měsících tentokrát nepostaraly o nadpoloviční podíl obchodů. Ale „pouze“ jen o necelých 47 %.
Třetím nejziskovějším sledovaným titulem se v srpnu staly akcie pojišťovny VIG, které se nadechly již před zveřejněním solidních hospodářských výsledků. Následně však o zisky přišly, aby je v nové nákupní vlně jakoby podpořilo vyjádření šéfky pojišťovny, že se již pro následující funkční období nebude o post ucházet.
Za zmínku stojí ještě rovněž v srpnu nakonec mírně ziskové akcie COLT. Patřily vlastně k nejvolatilnějším, když u nich i intradenně nebyly nijak neobvyklé více než 10 Kč, tedy cca 2% změny. Aktivním traderům obecně v srpnu nabídly ceny v poměrně širokém rozpětí 513-548 Kč. Trh se každopádně musel vypořádat s prodeji téměř 14 tis. akcií ze strany člena představenstva, resp. šéfa dceřiné americké Colt.
Závěrem možno zmínit, že pražská burza delší „měsíční“ negativní šňůru než letos zažila naposledy v roce 2011. Tehdy klesala dokonce sedm měsíců v řadě. Mohla by se však nyní nadechnout, alespoň při pohledu na dlouhodobé statistiky. V posledních 10 letech totiž pražská burza v září indexově ztratila pouze dvakrát.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz