europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Evropská unie  |  11.05.2023 15:19:56

Evropský Parlament podpořil nová pravidla pro udržitelné a trvanlivé výrobky bez lakování nazeleno

Plenární zasedání schválilo návrh nové směrnice o posílení postavení spotřebitelů pro ekologickou transformaci 544 hlasy (18 bylo proti a 17 se zdrželo hlasování). Hlavním cílem směrnice je pomoci spotřebitelům s výběrem ekologicky šetrných výrobků a motivovat podniky, aby jim trvanlivější a udržitelnější výrobky nabízely.

Zákaz klamavé reklamy a vágních environmentálních tvrzení

Schválený mandát Parlamentu k jednání s členskými státy počítá se zákazem obecných environmentálních tvrzení jako „ekologicky šetrný“, „přírodní“, „biologicky rozložitelný“, „klimaticky neutrální“ nebo „eko“, pokud nejsou dostatečně podložena. Parlament chce také zakázat environmentální tvrzení, která jsou založena výhradně na kompenzaci emisí uhlíku. Zakázány budou i další klamavé praktiky, jako uvádění tvrzení o celém výrobku, pokud je toto tvrzení pravdivé pouze pro jednu jeho část, nebo nepravdivá tvrzení o tom, jak dlouho výrobek vydrží nebo jakou zátěž snese.

V zájmu zjednodušení informací o produktech chtějí poslanci povolit pouze taková označení udržitelnosti, která vycházejí z oficiálních systémů certifikace nebo je zavedly veřejné orgány.

Boj proti předčasnému zastarávání

Parlament chce prodloužit životnost výrobků a zakázat používání součástek, které životnost omezují nebo způsobují předčasné závady. Kromě toho by výrobci neměli mít možnost omezovat funkčnost výrobku, pokud je používán se spotřebním materiálem, náhradními díly nebo příslušenstvím (například nabíječkou nebo inkoustovými kazetami) od jiné společnosti.

Kupující by měli být již před nákupem informováni o jakýchkoli omezeních týkajících se oprav, aby měli možnost vybrat si trvalejší a opravitelné zboží. Kromě toho poslanci navrhují nové označení záruky, které by uvádělo nejen délku záruky stanovené zákonem, ale také délku případného prodloužení záruky nabízeného výrobcem. To by pomohlo zviditelnit kvalitní zboží a motivovat společnosti, aby se na udržitelnost více zaměřily.

Prohlášení zpravodajky

Zpravodajka Biljana Borzanová (S&D, HR) po hlasování uvedla: „Výroba zboží, které se rozbije hned po uplynutí záruční doby, se již průmyslu nebude vyplácet. Spotřebitelé musí mít k dispozici jasné informace o možnostech a cenách oprav. Na etiketách výrobků najdou také informace o jejich životnosti. Na tom vydělají výrobci, kteří vyrábějí trvanlivější zboží. Občané se navíc již nebudou muset proplétat džunglí nepravdivých environmentálních tvrzení. Budou totiž povolena pouze taková ekologická tvrzení, která jsou odůvodněná a podložená certifikací.“

Další postup

Rada přijala svůj mandát k jednání dne 3. května. To znamená, že jednání mezi Parlamentem a členskými státy o konečném obsahu a znění směrnice mohou brzy začít.

Souvislosti

Navrhovaná směrnice je součástí prvního balíčku opatření týkajících se oběhového hospodářství, společně s nařízením o ekodesignu, nařízením o stavebních výrobcích a zprávou z vlastního podnětu o strategii EU pro udržitelné a oběhové textilní výrobky. Připravuje půdu pro novou směrnici o zelených tvrzeních, která v budoucnu podmínky pro environmentální tvrzení dále upřesní.

Přijetím tohoto právního předpisu Parlament reaguje na očekávání občanů týkající se udržitelné spotřeby, balení a výroby, jakož i udržitelného růstu a inovací, jak je vyjádřeno v návrzích 5 a 11 závěrů Konference o budoucnosti Evropy.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688