Česko má osmé nejnižší mzdy v EU, za posledních 15 let se ovšem zdvojnásobily
Podle nejaktuálnějších dat Eurostatu [1] činila průměrná roční mzda v roce 2021 v České republice 18 189 eur, dle dat Českého statistického úřadu se jednalo o 37 839 korun. V rámci Evropské unie se jedná o osmý nejnižší výdělek, unijní průměr činí 1,84násobek. Z postsocialistických zemí si více vydělají lidé ve Slovinsku a v baltských státech i přesto, že česká průměrná mzda v posledních letech rostla rychlým tempem – mezi lety 2006 a 2021 se zdvojnásobila. Ve třetím čtvrtletí loňského roku byl pak zaznamenán meziroční nárůst o dalších 6,1 %. [2] Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic je rychlý růst důsledkem konvergence české ekonomiky k úrovni západní Evropy.
České mzdy mnohdy stále nedosahují ani na polovinu západoevropských zemí, a to ani přes rychlý růst v posledních letech. „V roce 2021 dosahovaly české mzdy bezmála dvojnásobku toho, co o 15 let dříve. V rámci zemí bývalého východního bloku patřil růst průměrné mzdy u nás v posledních letech k nejdynamičtějším,“ komentuje Radovan Hauk z poradenské skupiny Moore Czech Republic a dodává, že u růstu mezd je velmi patrná konvergence České ekonomiky k západoevropské úrovni: v roce 2006 jsme dosáhli na 26 % výše německých mezd, v roce 2021 to už bylo 43 %.
Mzdy u nás rostou především v segmentech s kritickým nedostatkem pracovníků, jako je například zdravotnictví či informační a komunikační technologie. „Dále je růst mezd v některých odvětvích veřejných služeb ovlivněn společenskou poptávkou, typicky se jedná například o školství, sociální služby nebo zdravotnictví,“ vysvětluje Radovan Hauk s tím, že růst mezd byl v minulých letech tažen růstem přidané hodnoty. Další tlaky na plošný růst mezd v ekonomice bude při současné nízké míře nezaměstnanosti vyvolávat růst obecné inflace.
Rychlejší růst než u 3 ze 4 sousedů
V roce 2006 činila průměrná mzda v ČR 19 546 korun, což znamená, že do roku 2021 vzrostla takřka dvojnásobně. Jedná se o mnohem větší růst než u většiny našich sousedních států, lépe si vedlo jen Polsko.
Česko |
94 % |
15 % | |
129 % | |
8 % | |
41 % |
Mezi nejlepšími na východě, blížíme se západu
Při pohledu na celoevropské statistiky se pozice Česka může jevit jako neuspokojivá, nicméně tu lze najít i mnoho pozitivního. „Zvážíme-li velmi rychlý růst mezd, je zřejmé, že patříme mezi nejsilnější ekonomiky bývalého východního bloku. Tuzemská průměrná mzda se té západní přibližuje jako jedna z nejrychlejších,“ říká Radovan Hauk a dodává, že z postsocialistických zemí mají vyšší mzdy Slovinsko a baltské státy. U těch jsou, co do míry růstu, patrné výrazné odlišnosti. Zatímco v Estonsku vzrostly mezi lety 2006 a 2021 jen o 68 % (ve srovnání s českými 94 %), v Lotyšsku došlo k nárůstu zhruba o 175 %. [4]
[1] https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20221219-3
[2] https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-3-ctvrtleti-2022
[3] https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20221219-3
[4] https://www.statista.com/statistics/1269916/latvia-average-annual-wages/; https://www.statista.com/statistics/416201/average-annual-wages-estonia-y-on-y-in-euros/
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select