Francouzská skupina Latécore přesouvá výrobu ze své továrny budoucnosti v Toulouse do České Republiky a Mexika
VýrobceleteckéhovybaveníLatécoerese chystádelokalizovatvýrobuzesvétzv. «?továrnybudoucnosti 4.0?» v Toulouse, kterábylaotevřenateprve v roce 2018. Do konceroku 2024 takbudepřemístěno 109 pracovních míst a automatizovanévýrobní linky do závodůskupiny v Českérepublice a Mexiku.
Společnost Latécoere působí v ČR již od roku 2000, kdy odkoupila část pražského závodu Letov se specializací na obrábění, povrchové úpravy a montáže v leteckém průmyslu. Francouzská skupina do českého závodu významně investovala, velká část provozů prošla rekonstrukcí a vznikly také nové výrobní prostory. Postupem času byla zahájena montáž pasažérských dveří letounu A320, A380 a kompletního sortimentu dveří pro letouny Embraer 170/190.? Nyní se závod v pražských Letňanech specializuje na výrobu dílů z?obtížně obrobitelných kovů, hliníkových slitin a kompozitů, navíc zajišťuje také povrchové úpravy dílů pro ostatní závody nadnárodní skupiny Latécoere. Vedle této úzce specializované činnosti zajišťuje letňanský závod Latécoere výrobu a montáž dveří do kompletní modelové řady výrobce letadel Dassault.
V důsledku pandemie musela česká společnost v roce 2021 propustit třetinu svých zaměstnanců. V?závodě aktuálně pracuje přes 420 zaměstnanců.
Transfer výroby z Francie tak představuje obrat ve strategii firmy o 180 stupňů. Latécoere do továrny v Toulouse o celkové rozloze 9 000 m2 dosud investoval přes 47 milionů EUR a dostal i podporou ze strany státu. Skupina továrnu otevřela s plánem vrátit do ní výrobu základních dílů, kterou do té doby zadávala subdodavatelům, a vsadila na velkou míru automatizace s cílem snížit náklady. Otevření továrny proběhlo v době uzavření továrny v historickém areálu Périole v Toulouse, kde zůstala centrála a dílna s 50 zaměstnanci.
Důsledky celosvětové pandemie COVID-19 a potíže Boeingu 787 způsobily pokles výroby a výrazně negativně ovlivnily hospodaření továrny. Konkurence navíc delokalizovala výrobu základních dílů a stala se konkurenceschopnější.
Továrna ve Toulouse však nebude uzavřena úplně, výhledověby do ní měla směřovat další výroba v rámci regionální reorganizace skupiny. Společnost Latécoere plánuje během příštích dvou let uzavřít také továrnu na propojovací systémy v Labege (v Haute-Garonne), přičemž část výroby by měla být přesunuta do Tuniska a část do zmíněné továrny budoucnosti v Toulouse.
Počet zaměstnanců společnosti Latécoere ve Francii, který dlouhou dobu činil více než 2 000, se za deset let snížil téměř o polovinu. V roce 2021 zaměstnávala skupina 4 800 lidí a dosáhla obratu 380 milionů eur.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Velikonoce 2021 od 21. 3. do 12. 4.
- Kdy do důchodu?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři