Sasko - Rekordní investice firmy Infineon do výstavby obří továrny na výrobu mikročipů v Drážďanech
Rekordní investice firmy Infineon do výstavby obří továrny na výrobu mikročipů v Drážďanech
04.05.2023 / 09:37 | Aktualizováno: 09.05.2023 / 15:13
Dne 2. května 2023 byla slavnostně zahájena výstavba obřího závodu na výrobu mikročipů v Drážďanech. Německá společnost Infineon Technologies A.G. investuje do rozšíření svých dosavadních výrobních kapacit plných 5 miliard EUR. V Drážďanech tak vzniknou nové pracovní příležitosti pro 1 000 zaměstnanců. Díky nové investici se Drážďany stanou jedním z hlavních evropských center výroby polovodičů, výroba zde bude zahájena na podzim roku 2026. Sortiment nových výrobních kapacit bude zaměřen na výrobu čipů, určených například pro provoz větrných elektráren, elektromobilů a jejich dobíjecích stanic. Firma Infineon se pro svou drážďanskou investici stane prvním příjemcem investiční pobídky, poskytnuté na základě nedávno schváleného právního aktu EU „European Chips Act“. Nový investiční projekt v Drážďanech otevírá prostor i pro subdodávky zboží a služeb českých firem a je rovněž inspirací pro ČR v oblasti zvyšování atraktivity naší země pro příliv nových investic do inovativních průmyslových odvětví.
Foto: Pixabay
Firma Infineon již vlastní továrny na výrobu polovodičů i mimo německé území, například v lokalitách Kulim v Malajsii a Villach v Rakousku. V Drážďanech jsou zatím v provozu tři její závody s celkovým počtem 3200 zaměstnanců. Rozšíření výrobních kapacit Infineon v saské metropoli je důkazem pokračujícího hospodářského rozvoje Svobodného státu Sasko, spojeného s investicemi do inovativních průmyslových odvětví s vysokou mírou přidané hodnoty. Investice rovněž potvrzuje vzrůstající význam alternativní energetiky v regionu, založené na využívání trvale udržitelných zdrojů. Nedávná pandemie covid-19 se v rámci EU rovněž projevila snahou o snížení nadměrné závislosti evropských výrobců na dodávkách polovodičů z Asie. Vláda Svobodného státu Sasko v této souvislosti věnuje prioritní pozornost vytvoření vhodného investičního prostředí, které by do Saska přilákalo další investory podnikající v oblasti polovodičů. Pro tyto účely je zde již připravena poblíž Drážďan plocha o rozloze 170 hektarů. Velkou roli v těchto záměrech bude hrát mimo jiné výše státních investičních pobídek, vyčleněných pro tyto účely na celoněmecké úrovni. Podporou posilování výroby polovodičů a dalších inovativních technologií v Sasku se intenzivně zabývá rovněž oborová asociace „Silicon Saxony“, sdružující v současné době 390 členských firem s celkovým počtem přibližně 50 000 zaměstnanců. Do aktivit této asociace jsou zapojeny i výzkumné instituty a univerzitní výzkumná centra. V Drážďanech již také vyrábí čipy společnost Globalfoundries, která však v únoru letošního roku oznámila plánované přemístění části svých výrobních kapacit z Drážďan do portugalského města Porto, realizované na základě dohod v rámci nedávno uzavřeného strategického partnerství mezi Globalfoundries a americkou nadnárodní společností Amkor Technology.
Z hlediska ekonomických zájmů České republiky je v této souvislosti významná informace, že saská vláda by ráda přilákala do regionu i investice největšího světového výrobce čipů, tchajwanské firmy TSMC. O investice této společnosti na svém území má totiž zájem i Česká republika. Na českém území je v současné době jediným výrobcem čipů továrna firmy Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Informace o vzniku nových výrobních kapacit polovodičů v Sasku jsou z hlediska české ekonomiky zajímavé z několika důvodů. Pro Českou republiku mohou být do jisté míry inspirativní saské zkušenosti s podporou zlepšování investičního klimatu v regionu. Vzhledem ke klíčovému významu automobilového průmyslu pro Českou republiku může posilování výroby čipů v Sasku znamenat i snížení některých dodavatelských rizik. Česká republika by však měla usilovat o to, aby i u nás vznikly po saském vzoru nové výrobní kapacity na výrobu čipů. Jak však ukazují německé zkušenosti, výrobci polovodičů rozhodují o svých investicích mimo jiné na základě výše investičních pobídek z rozpočtů příslušných států i EU.
V této oblasti však panuje tvrdé konkurenční prostředí, a to často i mezi jednotlivými spolkovými zeměmi SRN, jak dokazuje nedávné soupeření spolkových zemí Sasko a Sasko-Anhaltsko o obří investici firmy Intel. Vedení této americké nadnárodní společnosti se v únoru 2022 rozhodlo ve prospěch Saska - Anhaltska a svůj nový závod Intel vybuduje v Magdeburgu. Zahájení výstavby je plánováno v roce 2024, Intel zde postaví nový závod za 17 miliard EUR. Jedná se o první fázi investic v Evropě, zejména v Německu, jejichž výše se má vyšplhat až k 80 miliardám EUR. V Magdeburgu vznikne na 10 000 pracovních míst, z čehož 3 000 budou přímými zaměstnanci Intelu a se 7 000 místy se počítá na stavbu továrny a na vytvoření sítě subdodavatelů.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů