europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Evropská unie  |  06.02.2023 11:32:07

Evropský Parlament v druhé polovině roku 2022 - Energie, minimální mzda, jednotná nabíječka

Zpráva o stavu Unie


Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém třetím projevu o stavu Unie nastíní hlavní priority a úkoly Komise na příštích 12 měsíců. Poslanci zhodnotí její práci za uplynulý rok a zajistí, aby se řešily klíčové otázky pro Evropany, jako je energetická bezpečnost a změna klimatu. Zpráva o stavu Unie bude předložena 14. září ve Štrasburku.

Energie


Energetická bezpečnost se stala klíčovou otázkou po ruské invazi na Ukrajinu, která vedla k prudkému nárůstu cen ropy a plynu v Evropě i ve světě. Očekává se, že Parlament bude hlasovat o opatřeních, která mají snížit závislost EU na ruských fosilních palivech a zvýšit výrobu ekologické energie, včetně nových pravidel pro obnovitelné zdroje energie a energetickou účinnost.

Společná nabíječka


Parlament má schválit pravidla, která zavádějí jednotnou nabíječku pro elektronická zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety a sluchátka. Do podzimu 2024 se USB typu C stane jedinou nabíječkou v EU bez ohledu na výrobce. Tato změna sníží množství elektronického odpadu a usnadní život spotřebitelům.

Konference o budoucnosti Evropy: další kroky


Poslanci Evropského parlamentu chtějí vycházet ze 49 návrhů na reformu EU, které předložila Konference o budoucnosti Evropy, jež ukončila svou činnost 9. května. Na podzim se bude konat akce, na které budou občané informováni a bude jim vysvětleno, jakého pokroku bylo dosaženo.

Minimální mzdy


První právní předpis EU o přiměřené minimální mzdě má Parlament přijmout v září. Požaduje, aby země EU zajistily, že jejich národní zákonná minimální mzda umožní důstojnou životní úroveň. Poslanci Evropského parlamentu očekávají, že tato pravidla povedou ke zvýšení reálných mezd a pomohou snížit chudobu pracujících a rozdíly v odměňování žen a mužů.

Umělá inteligence


Parlament bude také hlasovat o nových pravidlech pro používání umělé inteligence. Takzvaný zákon o umělé inteligenci by měl uvolnit potenciál umělé inteligence v oblastech, jako je zdraví, životní prostředí a změna klimatu. Poslanci chtějí, aby EU v této oblasti převzala vedoucí úlohu a stanovila jasné normy, které odrážejí hodnoty EU a zajišťují ochranu základních práv.

Rovnost žen a mužů na pracovišti


Očekává se, že Parlament dá zelenou návrhu zákona o zvýšení parity ve správních radách velkých společností. Směrnice zabývající se podílem žen ve správních radách zavede transparentní postupy náboru ve společnostech tak, aby alespoň 40 % nevýkonných členů představenstva nebo 33 % všech členů představenstva bylo obsazeno nedostatečně zastoupeným pohlavím.

Poslanci také zahájí jednání s Radou o směrnici o transparentnosti odměňování, která by některým podnikům uložila povinnost zveřejňovat platy mužů a žen na stejné pozici a ve stejné funkci, což by usnadnilo porovnávání platů a odhalení rozdílů v odměňování žen a mužů.

Zaměstnanci platforem


Poslanci Evropského parlamentu pokročili v práci na směrnici, která má zlepšit práva pracovníků digitálních platforem, jako jsou Uber či Deliveroo. Cílem navrhovaných pravidel je zajistit, aby byl těmto pracovníkům přiznán pracovní status odpovídající jejich pracovním podmínkám.

Odhaduje se, že devět z deseti platforem v EU v současnosti klasifikuje osoby, které prostřednictvím nich pracují, jako osoby samostatně výdělečně činné. Z 28 milionů lidí pracujících prostřednictvím platforem je v současné době 5,5 milionu nesprávně zařazeno. V důsledku toho jsou některým lidem pracujícím prostřednictvím digitálních pracovních platforem upírána zaměstnanecká a sociální práva, která by vyplývala z postavení zaměstnance.

Kryptoměny


Poslanci Evropského parlamentu budou hlasovat o právním rámci pro kryptoměny v EU. Pravidla, na nichž se v červnu dohodly Parlament a Rada, zahrnují opatření proti manipulaci s trhem a proti praní špinavých peněz, financování terorismu a dalším trestným činnostem. Jejich cílem je také lépe informovat spotřebitele o rizicích, nákladech a poplatcích spojených s kryptoaktivy, včetně kryptoměn a nezaměnitelných tokenů (NFT).

Sacharovova cena


V prosinci Parlament předá Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, která je každoročně udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a demokracii na celém světě. V loňském roce byla cena udělena ruskému opozičnímu vůdci a protikorupčnímu aktivistovi Alexeji Navalnému.


Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy










Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688