Připravte se na výzvy v oblasti kybernetické bezpečnosti. Vsaďte na řešení české technologické firmy TeskaLabs, která uspěla i ve světě
Česká republika obsadila 5. příčku v počtu kybernetických útoků v Evropě, na žebříčku méně bezpečných států pak zastává nelichotivou 30. pozici. Firmy v Česku se potýkají s cca 1 800 útoky týdně, čímž překračují evropský průměr až o 700 útoků. *Jen za říjen 2022 byl u nás zaznamenán rekordní počet DDoS útoků – více než za předchozích 9 měsíců. Napadené společnosti musí každoročně řešit nejen obrovské ekonomické ztráty, ale také těžko napravitelné škody na reputaci a s tím související odliv zákazníků. Náprava škod způsobená těmito útoky je podstatně dražší než prvotní investice do kvalitních nástrojů kyberbezpečnosti. To potvrzuje i Aleš Teska, jeden ze zakladatelů a generální ředitel české technologické firmy TeskaLabs, která má dlouholeté zkušenosti s kyberbezpečností nejen u nás, ale např. i ve Velké Británii.
Nejen NIS 2 na pořadu dne
Cílem útoků se může stát kdokoliv. Jednotlivci se nejčastěji setkávají např. s podvodnými telefonáty, dezinformačními kampaněmi nebo phishingovými útoky, kyberkriminalita zaměřená na firmy a kritickou infrastrukturu státu je pak samozřejmě mnohem rafinovanější - a její důsledky jsou v celospolečenském měřítku závažnější. V poslední době se cílené útoky nevyhnuly ani webům několika ministerstev, ČSÚ či prezidentských kandidátů. Optimismus opravdu není na místě – podobných aktivit bude zcela jistě přibývat.
I díky tomu přišla Evropská unie s iniciativou, která má ve společném prostoru zajistit vyšší odolnost veřejného i komerčního sektoru vůči podobným bezpečnostním rizikům. Výsledkem jsou i předpisy NIS 2 a DORA, které se dotknou tisíců subjektů u nás. Směrnice NIS 2 upravuje oblasti dosud řešené zákonem o kybernetické bezpečnosti (ZoKB), nařízení DORA reguluje požadavky na komplexní digitální odolnost všech firem ve finančním sektoru. Obě regulace kladou zvýšený důraz na systematické procesy řízení rizik, subdodavatelů atd.
Spolu s novelou ZoKB se konkrétní povinnosti sice dotknou subjektů v Česku „až“ ve 2. polovině příštího roku, Aleš Teska ale doporučuje věnovat se otázce kybernetické bezpečnosti systematicky a průběžně a rozhodně nenechávat vše na poslední chvíli. „Stačí si jen uvědomit množství firem a institucí, kterých se nová nařízení týkají,“ upozorňuje.
Firewall a antivir už nestačí
V rámci splnění podmínek současného ZoKB a požadavků vyplývajících z nové směrnice NIS 2 nabízí TeskaLabs několik pokročilých produktů. Vlajkovou lodí je LogMan.io – sofistikovaný nástroj pro sběr, analýzu a archivaci logů. LogMan.io přináší mj. úplný přehled o datech, včasné odhalení kybernetických hrozeb i přehledné uživatelské prostředí. Produkt je možné rozšířit na plnohodnotný TeskaLabs SIEM, který umožňuje v reálném čase automaticky monitorovat, korelovat a vyhodnocovat bezpečnostní události a vytvářet reporty.
V čem spočívá konkurenční výhoda řešení od TeskaLabs? „Na rozdíl od mnoha jiných společností na trhu nabízíme jasný argument v podobě vlastního vývojového centra i rozsáhlý profesionální tým bezpečnostních expertů, který je zákazníkům k dispozici od první konzultace. Díky tomu můžeme poskytnout řešení skutečně na míru a v případě potřeby zasáhnout prakticky okamžitě. A to nemluvím o našich zahraničních zkušenostech,“ doplňuje Aleš Teska.
Co plánuje TeskaLabs v roce 2023? „Kromě školení firemních zaměstnanců chystáme letos také pravidelné tematické webináře a zúčastníme se i několika významných konferencí po celé republice i v zahraničí.
Co je směrnice NIS 2
Evropský parlament na svém jednání 10. listopadu 2022 a Rada Evropské unie na jednání 28. listopadu 2022 přijaly znění nové směrnice o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v EU, tzv. směrnice NIS 2. V platnost vstoupila 20. dnem po tomto zveřejnění. Členské státy EU pak mají 21 měsíců od vstupu směrnice v platnost na to, aby její ustanovení začlenily do svého vnitrostátního práva.
Směrnice NIS2 nově rozšiřuje okruh povinných osob v oblasti kybernetické bezpečnosti, zpřísňuje požadavky na hlášení bezpečnostních incidentů, zavádí osobní odpovědnost managementu a zásadně zvyšuje sankce za nedodržení povinností.
NIS 2 dělí organizace do dvou skupin - na subjekty zásadního významu a subjekty důležité. Opatření se tak budou týkat více než 6000 firem a institucí v České republice - od energetiky, zdravotnictví, potravinářství nebo chemický průmysl přes dopravu, bankovnictví, vodárenství, výrobu potravin či digitální infrastrukturu po poštovní a kurýrní služby, nakládání s odpady, veřejnou správu a mnoho dalších odvětví. Kromě oboru působnosti je jedním z kritérií pro zařazení pod NIS 2 také roční obrat a počet zaměstnanců. Spadat pod ni bude tedy většina komerčních subjektů.
*Zdroj: průzkum Check Point, 4/22.
Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Cramer: Připravte se na mnoho bolesti na trzích a připravte si dost prostředků na nákupy, které to přinese
- Přírodovědní analytik - diagnostik/ centrum toxikologie a zdravotní bezpečnosti, oddělení pro chemickou bezpečnost výrobků - nabídka práce
- Výzva k předložení podkladů pro vydání rozhodnutí o poskytnuté podpory vybraným projektům mezinárodní spolupráce ve VaV v rámci výzvy ECSEL-2017
- Ministerský Rada Oddělení Bezpečnosti Odboru Bezpečnosti A Krizového Řízení, nejvyšší mzda - Volná místa
- Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce, kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení č. 48/1982 Sb.
- Zprávy Výzva - Výzva
- VÝZVA K DOLOŽENÍ DALŠÍCH PODKLADŮ PRO VYBRANÉ ŽADATELE VÝZVY V6 SPORT, INVESTICE 2020 PRO ÚSC
- Ministerský Rada Oddělení Bezpečnosti Odboru Bezpečnosti A Krizového Řízení - Volná pracovní místa
- VÝZVA K DOLOŽENÍ DALŠÍCH PODKLADŮ PRO VYBRANÉ ŽADATELE VÝZVY V5 SPORT, INVESTICE 2020 PRO SK A TJ
- Strategie bezpečnosti potravin do roku 2030: posílení bezpečnosti i kontrolního systému, vzdělávání spotřebitelů a otázky výživy
- Strategie bezpečnosti potravin do roku 2030: posílení bezpečnosti i kontrolního systému, vzdělávání spotřebitelů a otázky výživy
- Přírodovědní Analytik - Diagnostik/ Centrum Toxikologie A Zdravotní Bezpečnosti, Oddělení Pro Chemickou Bezpečnost Výrobků, nejvyšší mzda - Volná pracovní místa
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku