Zmíněné prohlášení vychází z aktuální zprávy ABI pod názvem „Automatický enrolment: Co přinese příští dekáda?“. ABI v ní hodnotí dosavadní úspěch či výsledky politiky automatického enrolmentu, identifikuje přetrvávající výzvy a vymezuje klíčová opatření k vyššímu zapojení osob do adekvátního spoření na penzi. ABI přitom zdůrazňuje, že automatický enrolment byl enormní úspěch. Byl splněn stanovený cíl, tj. zvýšit účast v zaměstnaneckých penzijních plánech (systémech) o více než 10 mil. osob.
Nicméně, přes obrovský nárůst počtu osob spořících na penzi lidé podle ABI stále ještě nespoří v dostatečné míře. Tuto mezeru je třeba zaplnit. Proto ABI doporučuje uplatnit v příštích 10 letech postupné zvyšování minimálních sazeb příspěvků z 8 % na 12 % s tím, že nový minimální příspěvek se rozdělí rovnoměrně mezi zaměstnavatele a zaměstnance. Zpráva ABI obsahuje i harmonogram s tím, že změny by měly být zavedeny po roce 2025.
S ohledem na životní náklady ABI doporučuje, aby spořící osoby měly možnost určité flexibility, a to včetně toho, že by se rozhodly snížit příspěvky na 10 %. Jako alternativu prezentuje ABI možnost stanovit minimální příspěvek na 10 % s opcí přejít případně na 12 %. V tomto směru je nezbytný další výzkum k určení toho, co je dostupnější pro zaměstnavatele i zaměstnance. Získané výsledky by vláda mohla využít pro vlastní akční plán.
ABI rovněž naléhavě žádá vládu, aby urychlila naplňování svých dřívějších závazků k rozšíření automatického enrolmentu snížením věkové hranice z 22 na 18 let a redukcí výdělkového stropu tak, aby příspěvky mohly být placeny od první vydělané libry. Tato opatření byla navrhována pro polovinu této dekády. Proto je podle ABI třeba, aby byla v legislativním procesu považována za naléhavou záležitost.Z tohoto prohlášení jasně vyplývá, že zavedení a realizace automatického enrolmentu byly v UK úspěšné. Proto je třeba i v České republice se touto možností zabývat. Tehdejší předsedkyně ministerské Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová v jednom interview v roce 2020 připustila, že jedním z diskutovaných řešení v rámci důchodové reformy by mohl být například automatický enrolment.[1] Po zkušenostech z UK je žádoucí se této otázce začít zodpovědně věnovat.
[1] https://ekonom.cz/c1-66830050-k-penzijni-reforme-je-mozne-pouzit-i-penize-z-evropske-unie