Státy musí přijmout nová účinná opatření pro ochranu kriticky ohroženého úhoře říčního - Ministerstvo zemědělství
V posledních desetiletích populace úhoře říčního poklesla na kritickou úroveň. Důvody jsou zejména činnost vodních elektráren, neprůchodná říční síť, komerční mořský rybolov, nelegální obchod či negativní vlivy souvisejíc s klimatickou změnou. EU se snaží pokles populace zvrátit, ale i přes opatření přijatá v jednotlivých státech se úbytek úhoře nedaří zastavit. Proto chce Ministerstvo zemědělství (MZe) v rámci českého předsednictví znovu zahájit debatu a dohodnout se na nových opatřeních.
„Přes veškeré úsilí Evropské unie je pokles populace úhoře kritický. V České republice je jeho výskyt v současnosti bohužel zcela závislý na umělém zarybňování. Chceme proto nastavit účinná opatření na celoevropské úrovni, a zmírnit tak negativní dopad lidské činnosti na vodní toky, aby byla zachována nejen populace úhoře, ale i dalších druhů,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Ministerstvo zemědělství prosazuje opatření:
-
Zákaz komerčního rybolovu úhořů ve všech jeho vývojových stádiích a obchodu s nimi, s výjimkou lovu larválního stádia
-
Zajištění bezpečné migrace všech druhů ryb
-
Zavedení systému kompenzací za nápravná opatření (např. odstavení vodních turbín v době tahu úhořů, dotování výkupu elektřiny z vodních elektráren podle plnění environmentálních cílů atd.)
-
Podpora vědy a výzkumu životního cyklu úhoře
„Opatření, která navrhujeme, budou účinná jen tehdy, pokud je přijme a bude je vymáhat celá Evropa i země mimo EU, kde se úhoř vyskytuje. Jsem rád, že jsme se se zahraničními kolegy na opatřeních shodli. Úhoř patří mezi významné ryby a je třeba jej řádně chránit,“ uvedl Martin Žižka, ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství MZe.
MZe podporuje výzkum úhoře, a to např. prostřednictvím OP Rybářství. Za podpory MZe vzniklo mnoho vědeckých studií, zejména Plán managementu úhoře říčního. Výstupy dnešního jednání a téma úhoře říčního budou řešit ministři zemědělství EU v rámci českého předsednictví i na dalších jednáních.
Neformální jednání generálních ředitelů a attaché pro rybolov se konalo od 31. srpna do
2. září. Účastníci navštívili centrum českého rybářství - jižní Čechy, Fakultu rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a Střední rybářskou školu a Vyšší odbornou školu vodního hospodářství a ekologie. Cílem bylo představit českou sladkovodní akvakulturu a upozornit na kritickou situaci populace úhoře říčního.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Koronavirus COVID-19 v USA, mapa koronaviru ve Spojených státech
- Česká pošta a koronavirus - opatření v souvislosti s pandemií COVID-19
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Státy musí přijmout nová účinná opatření pro ochranu kriticky ohroženého úhoře říčního - Ministerstvo zemědělství
- Rada přijala závěry na podporu nových opatření na ochranu Evropanů - Terorismus
- Česká republika nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu. Zaostává za ostatními zeměmi EU
- Zprávy z jižních Čech: Tisícovka nových dubů a lip může na jihu Čech zabránit vyhynutí kriticky ohroženého brouka páchníka
- Otevřené hlavy: Účinný aktivismus musí překračovat hranice států. Anges Gagyi o východní Evropě, levici a klimatu
- OECD: Maďarsko musí přijmout opatření na snížení fiskálního deficitu