(Kurzy.cz)
Pražská burza v květnu s největší likviditou za více než 2 roky. Vstupuje do statisticky jednoho z nejhorších měsíců roku
- v květnu se uzavřely na pražské burze akciové obchody za 18,15 mld. Kč (nejvíce od března 2020)
- nejlikvidnější emisí zůstal ČEZ – postaral se tentokrát o téměř polovinu všech obchodů (47,2 %)
- závěrečná aukce v poslední květnový den přinesla nečekaně výraznou likviditu, resp. navýšila denní objem na nadstandardních téměř 2,6 mld. Kč
- insider nákup na akciích MONETA – v úvodu června nakupoval místopředseda představenstva
- 20. června dojde k pravidelné čtvrtletní aktualizaci indexů; počet emisí u PX se nezmění, klesnout by měla především váha akcií ČEZ
Jak již bylo naznačeno, hlavní roli každopádně sehrály akcie ČEZ, u nichž se váha v indexu vyšplhala v průběhu měsíce i na více než čtvrtinu. Posílily třetí měsíc v řadě, když v kontextu firemních zpráv, resp. třeba i výhledu dividendy vytvořily při ceně až 1 173 Kč nová více než 13letá maxima. Ke konci měsíce je šlo opakovaně koupit i zpět pod hranicí 1 100 Kč, nakonec zakončily květen na 1 121 Kč. Právě poslední květnová seance přinesla v závěrečné aukci zobchodování akcií ČEZ za 665 mil. Kč, čímž se denní objem dostal nad miliardu Kč. To akcie ČEZ zažily naposledy loni v říjnu, tehdy dokonce hned dvakrát. V posledních letech jinak přitom na takové obchody vůbec nedošlo...
Druhý měsíc v řadě patřily k nejziskovějším opět také akcie PHOTON ENERGY, které si s energetickým titulem tentokrát jen prohodily ve výkonnosti pořadí. Každopádně tento „zelený“ titul pražské burze vévodí z hlediska letošní téměř již 50% kurzové výkonnosti. Investoři zkrátka u titulu rovněž vnímají ceny elektřiny, resp. přechod firmy na některých trzích na prodej za vyšší spotové. Navíc v korekci loňského propadu dopomohlo titulu další pozitivní doporučení, tentokrát od Wood&Company.
Posledním růstovým titulem se, primárně v návaznosti na zveřejněné hospodářské výsledky, staly v květnu již jen akcie COLT CZ, které si hned v úvodu června prošly ex-date na schválenou 25 Kč dividendu.
Díky odložené fúzi se již třetí měsíc z prodejního přetlaku nedokázaly vymanit akcie Avast, což však novým kupujícím přináší ještě větší možný potenciál zhodnocení v návaznosti zejména na hotovostní parametry schválené transakce s NortonLifeLock. Vzhledem k tomu, že softwarový titul není součástí indexu PX, negativní vliv měly v květnu primárně bankovní tituly.
Nejvíce z nich ztratily akcie MONETA, které od dividendy (ex-date z konce dubna) ztrácely bez nových zpráv nečekaně téměř pětinu hodnoty. Důvod jakoby se rozkryl až na samotném konci května, když došlo na oznámení zrušení transakce s PPF. Tedy vlastně vidiny koupě nových akcií MONETA za 82 Kč, potažmo jejich možného následného prodeje za minimálně 90 Kč. Titul se tak v návaznosti obchodoval i za 73 Kč, což nepamatuje více než rok. V úterní závěrečné aukci vyměnily majitele akcie za více než 331 mil. Kč, čímž se celkový objem jejich obchodů zvýšil na 582 mil. Kč. Tedy nejvíce od listopadu. Rovnou možno zmínit, že ve středu poklesu ceny využil místopředseda představenstva Carl Normann Voekt, který koupil zajímavý počet 2 222 akcií za kurz 76,90 Kč. Rozšířil tak svou angažovanost v bance na celkových 22 222 akcií MONETA.
Lídrem likvidity v závěrečné aukci však byly na konci května akcie KB, když se s nimi během pár minut uzavřely obchody dokonce za 736 mil. Kč. Akcie ERSTE ztrácely spíše před dividendou, po její výplatě dokázaly vlastně ztráty minimalizovat. Drží se v domovské Vídni v blízkosti výrazné, opakovaně v reportech zmiňované, hranice cca 30 EUR. Zatím tedy titul technicky neindikuje posun výše, proražení hranice by naopak otevřelo cestu na sever. Rovnou možno zmínit druhý rakouský v měsíci dividendový titul VIG, který zakončil květen v domovské Vídni nejníže od poloviny března. A jakoby by tím indikoval další jižní směrování k minimům letošního roku.
Při pohledu do historických tabulek by měl pražskou burzu čekat negativní měsíc. V posledních deseti letech totiž dokázala v červnu dle indexu PX posílit pouze dvakrát. Od počátku roku její ztráty přesahují 8 %. Pokud se zahrnou vyplacené dividendy, jsou však ztráty ani ne poloviční, resp. index PX-TR ukazuje výkonnost -3,72 %. V nejbližší době do zmiňovaných rozevírajících se nůžek indexů promluví ještě požitek od domácího hlavního titulu. Akcie ČEZ se s nárokem na zatím valnou hromadou neschválených navrhovaných 44 Kč budou obchodovat ještě právě celý červen, když na ex-date dojde na pražské burze hned v úvodu prázdnin.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři