(Kurzy.cz)
Střípky z trhu – ČEZ nebere nové zákazníky, manažer skupiny Pilulka prodává akcie, Bezvavlasy míří k realizaci IPO
Tak jak již před časem přestala přijímat nové odběratele elektřiny například Pražská plynárenská, k obdobnému kroku se na přelomu týdne uchýlil i domácí lídr trhu ČEZ. V návaznosti na extrémně divoké dění cen elektřiny a plynu na burze v minulém týdnu, webové stránky společnosti uváděli, že firma díky tomu přestává dočasně nabízet své služby novým zákazníkům. Konkrétně těm, kteří by chtěli přejít od jiného dodavatele. V případě stěhování odběratele, či v případě připojení nového odběrného místa, však uzavřít novou smlouvu umožňuje.
V úterý pak sdělení na webových stránkách domácího energetického giganta přestalo být vůči zájemcům o energie tak striktní. Kromě obdobného sdělení o skokových změnách cen energií, již zájemcům o služby společnosti nabízela zanechat na sebe kontakt. Tedy ČEZ indikuje následné kontaktování. Zda však zájemcům umožní uzavřít novou smlouvu ve vztahu k dosavadním stále platným ceníkům, není jasné. ČEZ naposledy s účinností od 1.7. zvyšoval ceny pro elektřinu bez závazků (produkt START). Před časem jsme tak ve srovnávacím článku dodavatelů uváděli, že se konečné ceny u tohoto produktu pohybují v rozsahu cca 8,10-10,60 Kč/kWh.
V článku „Fixace cen elektřiny aneb kdo je po aktualizaci ceníků nejméně drahý“ jsme pak zmiňovali starší stále cenově od 1.5. platný ceník ČEZ pro roční garanci ceny. U například nejdražšího tarifu D01 od ČEZ však již za cca 10,70 Kč/kWh.
Manažer společnosti Pilulka prodává firemní akcie
Před více než 2 lety do nejvyššího vedení skupiny Pilulka přišel Martin Navrátil. A to na pozici Chief Commercial Officer, resp. dle tehdy sdělení zakladatele firmy mělo být jedním z jeho hlavních úkolů vytvoření struktury strategického marketingu a formulování dalšího směřování značky a služeb. Martin Navrátil se pak po zhruba půl roce ve firmě rozhodl zainvestovat do firemních akcií takřka 1,2 mil. Kč. Na pražské burze totiž v listopadu 2020 koupil 2 tis. akcií za průměrnou cenu 590 Kč.
A vydělat mohl i přes 200 %, když akcie Pilulka se letos v lednu vyšplhaly až na 1 800 Kč. Jenže akcie následně výrazně ztratily, poslední měsíce bez jasného trendu značně oscilují okolo hladiny 1 000 Kč. A Martin Navrátil se teprve v této době rozhodl s cca 70% ziskem akcie prodat. Tedy přinejmenším necelou polovinu. Dle dosavadních regulatorních hlášení totiž prodal celkem 950 akcií Pilulka. Nejprve 19. srpna 150 akcií při kurzu 1 000 Kč. V pátek 26. srpna pak 800 akcií při průměrné ceně ještě o 10 Kč nižší.
Vzhledem k tomu, že prodeje firemních akcií ze strany manažerů nebývají trhem vnímány pozitivně, nemusel by být překvapením na titulu nový prodejní tlak. V úterý akcie Pilulka právě již zamířily na jih, zakončily na pražské burze na 950 Kč (-3,55 %).
Bezvavlasy aneb úspěšné IPO?
Zatímco Wall Street letos co se týká vstupu společností na trh zaznamenává výrazný propad aktivity, pražská burza v tomto ohledu vykazuje naopak velmi úspěšný rok. Tedy alespoň na trhu Start, určeném pro malé a střední firmy. Během posledních zhruba dvou měsíců se prostřednictvím primárních emisí (IPO) na trh dostaly hned tři společnosti. Výrobce klik M&T 1997, restaurační Coloseum a především velikostně největší v práškové metalurgii dominující Gevorkyan.
Ve čtvrtek 18. srpna se pak rozeběhlo IPO společnosti Bezvavlasy. Tedy vlastně e-shopu specializovaného na vlasovou kosmetiku. Původně v roce 2009 vzniklá „garážová firma“ se poměrně rychle rozrostla a v roce 2015 již dosáhla tržeb 100 mil. Kč. Navíc dokázala být prakticky od svého vzniku zisková, což v české e-commerce nebývá zrovna pravidlem.
Aktuálním rozvojovým projektem firmy je vybudování vlastního plně automatizovaného skladu u Plzně. Bezvavlasy plánují také další zahraniční expanzi na východě a jihu Evropy, ale poohlíží se i na západ. Příštím novým trhem by nicméně mělo být Rumunsko. Firma chce portfolio produktů rozšiřovat mimo jiné i o vlastní značky, které by dle propagace měly nabízet vynikající kvalitu za velmi dobré ceny.
Investorům v rámci primární emise nabízí až 300 tis. akcií v cenovém rozpětí 490-630 Kč. Dle aktuálního stavu knihy objednávek se zdá, že by investoři mohli nakonec koupit všechny nabízené akcie. Podány jsou téměř čtyři stovky nákupních příkazů na v souhrnu již zhruba 281 tis. akcií. Velká část s limitní cenou na dolní straně cenového rozpětí, konkrétně na cca 178 tis. akcií. Lze tedy zatím predikovat, že by i konečná cena IPO mohla být stanovena na 490 Kč. Při prodeji všech 300 tis. akcií při kurzu 490 Kč by objem IPO dosáhl 147 mil. Kč.
Objednávky na akcie o velikosti min. 40 ks, resp. jejich násobků, lze prostřednictvím obchodníků s cennými papíry podat nejpozději do čtvrtka 1. září 12 hodin.
Okomentovat na facebooku
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas