(Kurzy.cz)
Pražská burza zažila pod taktovkou akcií ERSTE nejhorší červen za posledních 6 let, červenec statisticky indikuje pozitivnější vývoj
- objem obchodů v červnu dosáhl takřka 14,9 mld. Kč, o dlouho nevídaný nadpoloviční 52% podíl se postaraly akcie ČEZ
- index PX ve 2. čtvrtletí propadl o téměř 8,5 %
- členové dozorčí rady ERSTE nakoupili na burze firemní akcie, v souhrnu zainvestovali téměř 113 tis. EUR
- ceny elektřiny zamířily v tomto týdnu dále na sever, kontrakt pro rok 2023 se již blíží hranici 300 EUR/MWh (7,50 Kč/kWh)
Hlavním negativním článkem výkonnosti domácího indexu PX se v červnu staly rakouské akcie ERSTE, které v domovské Vídni dokonce nakonec prorazily letošní březnová „válečná“ minima. Ocitly se tak vůbec nejníže od prosince 2020. Od únorových dlouhodobých maxim se jejich ztráty již přibližují 50 %, což se následně může pro nejbližší období stát stopkou jejich jižního směrování. Cena již v tomto týdnu přilákala dva členy dozorčí rady k nákupu. Šéf Friedrich Rödler koupil 500 akcií za kurz 26,18 EUR, kolega v radě Hikmet Ersek koupil výraznějších 3 660 akcií při průměrné ceně 27,26 EUR. Zmínit lze, že do 2. pololetí firma vstupuje pod novým vedením, když B. Spalta nečekaně již letos nahrazuje Willibald Cernko.
V květnu druhé nejrůstovější akcie PHOTON ENERGY se v červnu naopak staly druhé nejztrátovější, když přitom v úvodu měsíce nejprve dosahovaly nových ročních maxim. Na index však mnohem výrazněji tlačily ztrátově bronzové akcie KB, které mají aktuálně druhou nejvyšší váhu po dominantních akciích ČEZ. Bankovní titul se již v polovině měsíce ocitl na ročních minimech, na které se po nádechu na konci měsíce navrátil. Bojuje tak vlastně opět v blízkosti dříve zmiňované technické hranice u cca 650 Kč, která může naznačit další nejbližší směrování. Bankovní tituly každopádně indikují obavy investorů z důsledků zvyšujících se kapitálových požadavků ze strany regulátorů, potažmo z budoucího ekonomického vývoje a tedy dopadu na jejich byznys. Dle kurzového vývoje jakoby vybočovat najednou by chtěly akcie MONETA, které si v měsíci v porovnání prošly nejvýraznějším přítokem kurzotvorných informací. Po zrušení transakce s PPF došlo na snižování podílu ze strany největšího kritika Petrus Advisers, potažmo vedle indikovaného zájmu o vyšší podíl ze strany Pavla Tykače se nákupní apetit poodkryl u skupiny J&T. A tato skupina má dokonce nakonec téměř desetinový podíl od zmiňované Petrus Advisers koupit. Tato investiční skupina se možná právě razantně vydala na konci měsíce na burzu zpět k dokoupení podílu, když předchozí regulatorní hlášení zmiňovalo pokles jejího podílu pod 8 % (více zde). Otázkou tedy je, zda nádech titulu z posledního týdne není jen dočasný.
Hlavním titulem však přesto zůstávají na pražské burze akcie ČEZ. Všeobecný vývoj ohledně energetické krize hraje o budoucnost firmy ve stávající podobě. Titul každopádně dlouhodobě ovlivňují, a ovlivňovat budou, ceny elektřiny, které se promítají do hospodaření firmy. Na intradenním trhu opět nejsou výjimkou ceny dokonce až u 800 EUR/MWh, každopádně ceny dlouhodobých kontraktů také indikují nepříznivý vývoj pro spotřebitele v delším časovém horizontu. Akcie ČEZ v červnu nejprve zaznamenaly takřka 14letá maxima, nakonec však svými více než 5% ztrátami rovněž značně zatlačily na index PX. A ovlivnit jej negativně mohou hned dnes, když se od pátku obchodují na pražské burze bez nároku na schválenou 48 Kč dividendu. Té se nicméně akcionáři dočkají fyzicky netradičně až v úvodu listopadu.
Z hlediska volatility možno v měsíci zmínit také akcie PILULKA, které nejprve cenou 950 Kč atakovaly květnová více než roční minima, nakonec zakončily měsíc červeně neutrálně.
Vedle zmiňovaných akcií MONETA v červnu kurzově přidaly jen akcie Avast, které tak přerušily 3měsíční negativní šňůru. V červenci se budou očekávat zprávy od britského antimonopolního úřadu, které mohou více naznačit osud potažmo časový rámec očekávané letošní fúze s NortonLifeLock. Tedy transakce, kterou jsme v úvodu června popisovali v článku „Pražská burza skýtá titul s více než 30% potenciálem“.
Závěrem možno zmínit, že pražské burze se v červenci dle statistik daří. Loni si index PX v daném měsíci polepšil o takřka 5 %. Celkově při pohledu na vývoj v posledních 10 letech, negativně index PX zakončil červenec pouze třikrát. V zámoří se v první prázdninový měsíc na plné obrátky již rozjede výsledková sezóna, u nás je v plánu pouze až v samotném závěru (28.7.) report hospodaření banky MONETA.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři