Inflace překvapila na obou stranách Atlantiku (Komentář)
Tuzemská inflace v červenci meziročně zrychlila výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíční dynamika totiž nadále zpomalovala po sezónním očištění z červnových 1,4 % na 1,2 % m/m. Náš odhad počítal především s vyššími cenami energií, které dle již zveřejněných ceníků jednotlivých distributorů výrazně zdražily. Mírný vzestup meziroční inflace na 17,5 % však nenaznačuje to, že by se skokový nárůst cen energií již propsal do složky bydlení zahrnující také náklady na energie, jak jsme předpokládali my, když jsme celkovou inflaci odhadovali na 19,3 % y/y (stejným směrem byla překvapena také centrální banka, která očekávala 18,8 % y/y. I tak stále platilo, že zhruba třetina meziroční inflace šla na vrub právě nákladů s bydlením. Nicméně podle nás to je pouze otázka času, kdy spotřebitelské ceny začnou reflektovat nové ceníky distributorů a další vystupňování velkoobchodních cen energetických komodit, ať už skokově nebo pozvolnějším tempem. Detailněji jsme se tomuto tématu věnovali zde: https://bit.ly/3vTjMmL.
Podobně jako u nás i v USA červencová inflace příjemně překvapila, když v meziměsíčním srovnání stagnovala, zatímco analytici očekávali méně výrazné zpomalení (+0,2 %). Navíc i jádrová inflace zaostala za očekáváními (0,3 % vs 0,5 % m/m). Meziročně tak inflace dokonce zpomalila z červnových 9,1 % na 8,5 %. Zatímco složka energií hnala inflaci výše v předchozích měsících, tak v červenci významně přispěla ke zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen. Kdežto složky imputovaného nájemného a potravin nadále přispívají k vyšší dynamice. Mírnější inflační tlaky spolu se silnými daty z trhu práce z pátku minulého týdne tak vysílají smíšený signál pro zářijové zasedání amerického Fedu. Na jednu stranu zpomalující inflace hraje do karet méně přísnému utahování měnové politiky, ale na druhou stranu se Fed nemusí bát hlubšího ekonomického propadu v případě razantnějšího zvýšení úrokových sazeb ve světle solidního trhu práce. Nicméně před zářijovým zasedáním nás stále čeká další várka dat. Euro vzápětí skokově posílilo a ke konci obchodování se pohybuje na úrovni 1,034 USD/EUR.
Pozitivní zpráva dnes přišla z východu ohledně obnovení dodávek ropy jižní trasou ropovodu Družba. Rychlé rozuzlení nastalé situace ze včerejška tak ještě pomohlo dnešnímu trendu posilování po zveřejnění americké inflace. Maďarský forint a polský zlotý po počáteční tendenci oslabování nakonec ke konci seance posilují až o 0,67 %, resp. 0,57 %. České koruně dnes přispěchaly na pomoc zpomalující inflace a pozitivní zprávy ze zahraničí. Krátce před koncem obchodování se pohybuje kolem 24,32 CZK/EUR (+0,73 %).Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace překvapila na obou stranách Atlantiku (Komentář)
- Inflace se posunula výše na obou stranách Atlantiku (Komentář)
- Růst HDP středoevropských ekonomik překvapil na obě strany (Komentář)
- Spotřebitelé na obou stranách Atlantiku trpí kvůli vysoké inflaci (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Inflace drtí firmy na obou stranách (Komentář)
- Holubice na obou březích Atlantiku (Komentář)
- Týden ve znamení politiky na obou stranách Atlantiku (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Série nepříznivých dat pokračuje z obou stran Atlantiku
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…