Ranní okénko - Inflace v USA může prohloubit inverzi výnosové křivky
Dnes je na řadě inflace. Červencová statistika bude zveřejněna v ČR a během odpoledne dorazí z USA. Tuzemské spotřebitelské ceny pravděpodobně výrazně vzrostly z 17,2 % k 18 % či dokonce ještě výš kvůli zvýšení cen energií pro domácnosti. ČNB s takovým vývojem počítá, kdy v aktualizované prognóze, na základě které ponechala sazby beze změny, má 18,8 %. Ze strany finančního trhu proto nemusí dojít k přecenění očekávaného vývoje sazeb. V USA by trh mohl být citlivější. Fed postupuje na základě přicházejících dat bez forward guidance, což samo o sobě dělá peněžní trh citlivější na ekonomická data. Po výrazně silnější než očekáváné statistice z trhu práce, jež byla publikována koncem minulého týdne, investoři očekávají, zda dorazí z pohledu Fedu další jestřábí střípek dat. V takovém případě lze čekat přehodnocení očekávání budoucího vývoje sazeb směrem nahoru. Na dluhopisovém trhu by mohlo dojít k prohloubení inverze výnosové křivky, protože kratší konec křivky je citlivější na aktuální změny v měnové politice, zatímco ten dlouhodobější bude i nadále ovlivňován očekáváním, že již během příštího roku začne Fed úrokové sazby snižovat. Již příprava trhu na zveřejnění inflace ukazuje tento pohyb, kdy výnos 2letého amerického státního dluhopisu během včerejška poskočil o 0,06pb na 3,26 %, zatímco výnos 10letého přidal 0,03pb na 2,79 %.
Co se týče struktury inflace očekáváme v případě ČR významný impulz ze strany energií. Nicméně zachycení síly efektu není jednoduché, protože řada domácností má fixovanou cenu energií a červencové zdražení jejich účty neovlivní. Tato nejistota se odráží v širokém rozpětí jednotlivých odhadů analytiků od 16,9 % až po 19,3 %. Kromě cen energií podle nás zůstaly v tempu i domácí cenové tlaky, které se zpožděním reflektují utažený trh práce a zvýšenou poptávku po skončení pandemických uzavírek. Současně výrobci a poskytovatelé služeb do cen zahrnují vyšší náklady na výrobu naakumulovaných v posledních měsících i zvýšená inflační očekávání. Naopak ceny u čerpacích stanic meziměsíčně ubraly, oproti loňskému roku jsou ale nadále citelně výš, okolo 48 %.
V USA se inflace čeká meziměsíčně výš o 0,2 %, meziročně o 8,7 % po předchozích 9,1 %. Projeví se snížení cen pohonných hmot, což by mohlo hrát i psychologicky ve prospěch nižších inflačních očekávání mezi spotřebiteli. Ceny u čerpacích stanic v USA poklesly v červenci zhruba o 7,5 %. Na druhé straně ale i USA nadále čelí zvýšeným domácím cenovým tlakům. V tempu měly zůstat například ceny bydlení i služeb. To vytlačí nahoru jádrovou inflaci, dle odhadů o 0,5 % meziměsíčně a 6,1 % meziročně po předchozích 5,9 %.
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz