Jaroslav Tupý (Purple Trading)
Okénko investora  |  18.07.2022 09:31:21

Kde na akciových trzích lze momentálně využít volatility?


Zatímco dlouhodobé investory do fyzických akcií volatilita příliš nezajímá, obchodníci s CFD akciemi z ní dokážou vytěžit mnohdy potenciálně velmi pěkné zisky. Akciové trhy jsou však rozsáhlé a může se stát, že nám mezi prsty proklouzne nějaký zajímavý titul. Tento článek se postará o to, aby k tomu nedošlo.

Co je volatilita a jak vzniká

Pokud byste dali rovnítko mezi slova volatilita a nervozita (či náladovost) nebyli byste daleko od pravdy. Volatilita je totiž opravdu měřítkem nervozity na trzích a kde je nervozita, tam je také nejistota. Nejistota na trzích může vznikat z mnoha různých důvodů, většinou se tak ale děje před zveřejněním důležitých makroekonomických zpráv (na našem ekonomickém kalendáři je poznáte podle symbolu tří býčích hlav) či během neočekávaných událostí s velkým dopadem na určité tržní odvětví či geopolitické uspořádání světa (přírodní katastrofy, války).

Na grafech obchodních platforem poznáte vysoce volatilní trh podle dynamicky měnící se ceny daného instrumentu, říká se, že trh jde nahoru nebo dolů a pokud přepnete na svíčkový graf, můžete si všimnou velkých svíček. Naopak nevolatilní, klidné trhy se pohybují do strany bez výraznějších propadů či nárůstů. Volatilita se taky rozlišuje na historickou a implikovanou, ale o tom si napíšeme někdy jindy. Váš určitě zajímá jak na volatilitě potenciálně profitovat a kde k tomu najít vhodné trhy.

Jak potenciálně profitovat na volatilitě

Pro intradenní a swingové obchodníky je volatilita klíčem k jejich potenciálnímu úspěchu. Pro tradery je mnohdy nejhorší situací takzvaný “sideways” vývoj trhu, kdy jde dané aktivum “do strany” bez výrazných pohybů ať už nahoru, nebo dolů. Díky malým i větším cenovým výkyvům tak tradeři dokáží potenciálně generovat zajímavé zisky. Jedním z nejvolatilnějších trhů je právě ten akciový, na kterém dokáží některé zprávy vyvolat velmi výrazně pohyby cen. Události jako jsou hospodářské výsledky, akciový split nebo například oznámení o akvizici dokáží s cenou dané akcie pořádně zahýbat. Tradeři využívající CFD pro obchodování akcií navíc mohou využít také finanční páky, která případné zisky (ale i ztráty) při dané volatilitě znásobí.

Klíčem k potenciálnímu úspěchu je volba správných akciových titulů. Některé akcie a sektory se dají pokládat za volatilnější, jiné mohou být delší dobu bez výrazných výkyvů. Jak tedy hledat volatilitu? Cenové pohyby měří u akcií několik ukazatelů, tím nejznámějším je asi beta, který měří volatilitu dané akcie ve srovnání s benchmarkem v podobě akciového indexu (u US akcií zpravidla S&P 500). Ukazatel beta je uvedený u většiny známých akciových serverů, můžeme ho však vypočítat dle následujícího vzorce:

Beta Kalkulace Purple Trading

Beta = 1

V takovém případě je daná akcie ve vysoké korelaci s trhem a můžeme u ní očekávat velmi podobné pohyby jako u benchmarkového indexu.

 

Beta < 1

Pokud je beta nižší než 1, tak můžeme danou akcii pokládat za potenciálně méně volatilní, než je daný akciový trh.

 

Beta > 1

Akcie s betou vyšší než 1 jsou teoreticky volatilnější, než benchmarkový index. Pokud je tedy například beta dané akcie 1,1, tak o ní uvažujeme jako o 10 % volatilnější.


Právě akciové tituly s ukazatelem beta nad 1 by měly investory, kteří chtějí využívat volatility, zajímat nejvíce. Sledovat pouze ukazatel beta však nestačí, tradeři by neměli zapomínat na monitorování důležitých zpráv a fundamentů, které se pojí s danou společností a trhem obecně. Vhodné je tak zvolit několik společností, jejichž akcie byly v minulosti výrazně volatilní, a kde očekáváme silné pohyby díky pozitivním i negativním zprávám i nadále. Která odvětví se může vyplatit sledovat?

 

Obrázek č. 1: Monitoringu důležitých zpráv a fundamentů se věnuje každý týden Jarda Tupý (sledujte jeho webinář) 

U kterých odvětví lze využít vysoké volatility?

Energetický sektor

Sektor energetických společností byl v historii jedním z nejvolatilnějších, to potvrzuje i dosavadní průběh roku 2022. Vývoj cen energetických společností je pochopitelně výrazně spojen s cenou energetických komodit. Ty zažívají skvělý rok - zemní plyn i ropa od začátku roku posílily o několik desítek procent. Daný růst se však neobešel bez výrazných výkyvů, které byly mnohdy i o vyšší jednotky procent za den. Aktuální geopolitická situace a sílící hovory o recesi slibují volatilitu v daném sektoru i nadále. Na grafu níže můžete vidět pohyb akcií společnosti Exxon Mobil Corp v posledních týdnech.

XOM Purple Trading Graph

Graf č. 1: Akcie společnosti Exxon Mobil v platformě MT4 na časovém rámci H1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

 

Cestovní průmysl

Akcie společností spjatých s cestovním průmyslem byly vždy velmi volatilní. Dle dat ze začátku roku (NYU Stern) byly dokonce společnosti zařazené mezi hotely a kasina těmi vůbec nejvolatilnějšími dle ukazatele beta. Vzhledem ke koronavirové pandemii se není čemu divit. Hrozba koronaviru však stále přetrvává a v současnosti se mluví o další vlně. Globální poptávka po cestování je však opět silná. Aerolinky a hotely se tak začínají vzpamatovávat z předešlých dvou suchých let. Pozitivní i negativní zprávy ve výsledku slibují potenciální volatilitu i nadále. Na grafu níže můžete vidět pohyb akcií společnosti Hilton Hotels Corp v posledních týdnech.

HLT Graph Purple Trading

Graf č. 2: Akcie společnosti Hilton Hotels v platformě MT4 na časovém rámci H1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

 

Technologie

Technologie je velmi široký pojem - některé společnosti z daného sektoru můžeme pokládat za tzv “blue chips” akcie, které mohou být zpravidla méně volatilní a mají potenciál se postupným tempem pěkně zhodnocovat. Mezi ty můžeme zařadit například Apple nebo Microsoft. Ani těm se však v roce 2022 nevyhnula poměrně výrazná volatilita. Tradery toužící po ještě silnějších pohybech však budou zajímat spíše menší, avšak neméně známé společnosti jako jsou Uber, Zoom Technologies, Palantir nebo PayPal. Na grafu níže můžeme vidět vývoj akcií společnosti Twitter, která prošla v posledních týdnech výraznou volatilitou. Ta byla spojená s ohlášením akvizice (dubnový gap) a jejím nedávným odvoláním ze strany Elona Muska. Obě protistrany čeká soudní bitva, podobně divoké zprávy jsou jen další voda na mlýn volatility.

TWTR Graph Purple Trading

Graf č. 3: Akcie společnosti Twitter v platformě MT4 na časovém rámci H1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

 

Sektorů, které jsou výrazně volatilní, je samozřejmě více. Obchodníci mohou sledovat například společnosti ze zdravotního sektoru, kde patří mezi ty nejzajímavější společnosti vyrábějící vakcíny na koronavirus. Zajímavé mohou být také restaurace či letecké a chemické společnosti. Máloco však s akciovými trhy dokáže tak výrazně pohnout, jako ekonomický cyklus. Na vliv expanze a recese na akcie se podíváme v příštím článku.

 

Přečtěte si náš ebook a pronikněte hlouběji do světa obchodování CFD akcií

STÁHNOUT

Jaroslav Tupý

Na finančních trzích se pohybuji už přes 25 let. Původně jsem začínal jako futures obchodník pro různé zahraniční fondy a brokerské domy, ale i jako soukromý investor. O své zkušenosti jsem se také rád kdykoliv podělil, proto jsem postupem času začal pořádat vzdělávací tradingové semináře a externě přednášet na vysokých školách s ekonomickým zaměřením.
Purple Trading

Purple Trading je společnost s českými kořeny, která obchoduje s cennými papíry a je založena na čistém STP forex modelu s možností pasivního investování do ETF portfolií. Mimo český trh působí Purple Trading také v Itálii nebo Polsku.

Vizí společnosti je vybudovat silnou komunitu profitabilních a vzdělaných traderů a investorů. Každý klient má proto přístup do Purple Akademie, kde v rámci Purple Toolboxu nalezne celou řadu nástrojů, analýz a seminářů, na kterých spolupracuje například legenda české tradingové scény Jaroslav Tupý

Více na www.purple-trading.com/cs/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Pá   9:00  Nový impuls pro zlato: Dubnová inflace v USA Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
St 15:13  Pohonné hmoty dále zlevní. Kolik budeme tankovat v létě? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 12:51  Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Po 10:04  Spotřebitelská inflace (duben 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Po   9:59  Inflace atakuje horní hranici tolerančního pásma Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688