ECB poprvé za 10 let zvýší sazby - Ranní okénko
ECB tento týden usedne k jednacímu stolu a poprvé od roku 2011 zvýší úrokové sazby, podle komunikace ECB o 25bb. Současně by měl být představen „antifragmentační“ nástroj k potlačení rozdílného vývoje výnosů státních dluhopisů mezi jihem a jádrem eurozóny. Domácí ekonomický kalendář nabízí červnovou statistiku cen výrobců, které podle nás pokračovaly tempem 1,8 % m/m. Jejich tempo se dozvíme také v Německu (medián odhadu 1,5 %). Globálnímu kalendáři dominuje PMI za červenec.
Zveřejnění dat je tento týden koncentrováno především na středu. Statistika cen výrobců v Německu by měla odhalit pokračující svižný růst cen o 1,5 % m/m z minulých 1,6 %, což meziroční tempo dostane na 33,7 %. Následovat budou ceny českých výrobců. Medián trhu počítá s 1,6 %, my o něco více 1,8 %. Meziroční dynamika by se tím dostala do blízkosti 29 %. U cen výrobců dochází k protichůdnému vývoji. Na jedné straně na globálních trzích zlevňuje řada důležitých komodit jako například mědi nebo ropy kvůli obavám z blížící se recese a na ústup se vydaly také ceny v globální lodní dopravě. Na straně druhé ale vede napětí mezi Ruskem a Západem k vyostření cen energií v čele se zemním plynem, jehož cena po výrazném snížení ruských dodávek do Evropy během června razantně vzrostla.
Ve čtvrtek zvýší ECB po deseti letech úrokové sazby. Stejně jako trh očekáváme navýšení o 25bb, následované 50bb v září. Trh bude studovat především představení nového antifragmentačního nástroje, kterým ECB bude bojovat proti nerovnému vývoji výnosů státních dluhopisů napříč eurozónou. Nástroj bude představen ve chvíli, kdy se spread mezi italským a německým dluhopisem opět rozevírá z důvodu otřesů na italské politické scéně. To vyvíjí tlak na ECB, aby jednala rychle. Lze očekávat volatilní dny pro eurodolar.
V závěru týdne jsou na řadě PMI indexy pro eurozónu i USA. Poté, co červnový výsledek skončil hůř, než se předpokládalo, trh počítá již s mírnějším poklesem. Hodnota PMI by se tak měla udržet v pásmu expanze, tj. nad 50 body.
Pohled zpět: V USA došlo ke snížení sázek na 100bb hike ze strany Fedu poté, co data od University of Michigan ukázala na snížení inflačních očekávání mezi spotřebiteli. Nálada na finančních trzích zůstává ale globálně pesimistická. Investoři se obávají zastavení dodávek plynu do Evropy během letošní zimy a ke zlepšení sentimentu nepomohla ani data z čínské ekonomiky, která během Q2´22 mezičtvrtletně poklesla.Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů