Ranní okénko - Fed musí zůstat jestřábí, ECB je připravena na snížení sazeb v červnu
Čtvrteční den bude ve znamení dat ze Spojených států amerických, které by ovšem neměly být zásadnějšího charakteru. Nejprve budou publikovány každotýdenní údaje o nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Trh očekává u obou těchto statistik podobné hodnoty jako v předcházejících týdnech.
Později odpoledne vyjde statistika ohledně prodeje existujících domů za měsíc březen. Těch se od září 2023 prodávalo méně než 4 miliony, ale od začátku tohoto roku byla tato hranice jak v lednu, tak únoru pokořena. Trh očekává, že tento trend bude pokračovat, nicméně množství prodaných domů v březnu (4,20 mil.) by bylo nižší než v únoru (4,38 mil.). Zároveň tato statistika bude zajímavá v kombinaci s úterním výsledkem zahájení nové výstavby, která meziměsíčně poklesla o téměř 15 %. Je totiž otázkou, zda aktivita na nemovitostním trhu obecně polevuje, nebo se naopak počet prodaných domů v důsledku nižší výstavby nezvýší.
Rovněž bude zveřejněn výsledek tzv. Leading indexu, pomocí kterého lze odhadnout možnou změnu ve vývoji americké ekonomiky. Ten dlouho naznačoval, že tamní hospodářství spadne do recese, ale realita tomu zdaleka neodpovídala. Tento ukazatel ovšem poprvé od března 2022 skončil v kladných číslech a začíná tak nejspíše více reflektovat ekonomickou sílu USA.
Středa nabídla jediný údaj z české ekonomiky, kterým byl vývoj cen v průmyslu. V meziročním srovnání ceny v tomto segmentu stagnovaly a meziměsíčně dokonce o 0,1 % poklesly, a to navzdory rostoucím cenám ropy. V dalších měsících očekáváme podobný vývoj, významným rizikem je ovšem další geopolitický vývoj, zejména zvyšující se napětí na Blízkém východě.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5059
Včera byl potvrzen úvodní odhad březnové inflace v eurozóně, která tak (skutečně) poklesla z 2,6 % na 2,4 %, jádrová inflace potom z 3,1 % na 2,9 %. Inflační vývoj si pochvaluje také šéfka ECB Christine Lagarde, která uvedla, že inflační tlaky polevují v souladu s očekáváními ECB a pokud nedojde k výraznému šoku v ekonomice (např. významný nárůst cen ropy v souvislosti s válečným konfliktem na Blízkém východě), je bankovní rada připravena zmírnit měnovou politiku. První snížení sazeb by tak mělo nastat v červnu.
Naopak uvolnění měnové politiky ze strany Fedu se vzdaluje, což potvrdil v rámci svého projevu i předseda Jerome Powell. Napjatý trh práce a zastavení dezinflačního trendu snižuje nezbytnou důvěru centrálních bankéřů, že se podaří dosáhnout 2% inflačního cíle. Bude proto pravděpodobně nutné držet sazby na vyšších úrovních delší čas.
Další neúspěšný den má za sebou americký index S&P 500, když tentokrát odepsal 0,6 %. Evropským akciím se sice dařilo lépe, ale zelená nula jak v případě německého DAX, tak pražského PX investory příliš neuspokojí. Koruna začíná den nad úrovní 25,20 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna