Patria (Patria Finance)
Práce  |  21.05.2022 15:03:00

Pohádka o primitivním komunismu moc nepomůže

Podle ekonoma Tima Taylora mají někteří z nás představu, že kdysi existovaly časy, kdy „lidé žili v malých skupinách a sdíleli spolu vše potřebné“. Takže „postaráno bylo o všechny, potraviny dostávali ti, kteří je potřebovali, ale pak vzniklo zemědělství a s ním vlastnictví půdy, práce a dalších zdrojů.“ „Organické komunity“ se následně podle této teze rozpadly „pod tíhou konkurence“. Podle Taylora se podobné úvahy dají vystopovat z dob před Marxem a Engelsem a zabýval se jimi mimo jiné i Adam Smith. „Mnozí to berou jako historický fakt,“ dodává ekonom a pídí se po důkazech.

Taylor poukazuje na práci Manvira Singha, podle které některé primitivní kmeny lovců skutečně sdílely potravu velmi rovným způsobem. Někdy ji rozdělovali ti, kteří kořist ulovili, a to plně podle svého uvážení. A i v takových kmenech nacházíme soukromé vlastnictví. Lovci měli speciální práva a výhody, měli přednost při výběru potravy, dostávali ty nejchutnější části kořisti. A „největším privilegiem, kterého si užívali, byl výběr těch, kteří dostanou maso.“

Podle Taylora někteří zastánci teze primitivního komunismu souhlasí, že v malém rozsahu soukromé vlastnictví existovalo, ale ne ve větším. Ani to ale plně neodpovídá tomu, co víme. Například v některých indiánských kmenech existovalo soukromé vlastnictví lovišť či třeba stromů vhodných na výrobu kanoí. Podle některých vědců bylo dokonce takové vlastnictví ve společenství lovců a sběračů běžné.

Singh ve své studii tvrdí, že ve společnosti s vysokou mírou sdílení vedl takový systém k některým hrozným následkům. Ti, kteří například poskytli potravu ostatním, očekávali, že to samé bude nabídnuto jim v budoucnu. Podle vědce to ale vytvořilo systém, v němž byli často usmrceni ti, u kterých se nedalo čekat, že by mohli poskytnout takovou službu. To znamená třeba vdovy či osiřelé děti.

Singh na základě svého výzkumu tvrdí, že vyprávění pohádek o fungujícím primitivním komunismu je kontraproduktivní a ke zlepšení současného systému nevede. Vytváří umělý kontrast mezi „andělskou minulostí a zvrácenou přítomností“, a tím zastírá skutečnou povahu svobody a rovnosti.

Zdroj: The Conversable Economist; Aeon

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

22.05. 20:38  Jenže to je galaktický řád (Přemek)
Diskuse je uzavřena









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688