Daň na miliardáře a realističnost rozpočtových plánů americké vlády - Víkendář
Americká vláda představila své nové rozpočtové plány a nejvíce pozornosti si získává „daň na miliardáře“. Podle Yahoo Finance prezident Biden ve zkratce požaduje, aby majetek domácností převyšující 100 milionů dolarů byl zdaněn minimálně 20 %. Tento plán na Yahoo komentoval Tyler Goodspeed z The Hoover Institution na Stanford University, který mimo jiné uvedl, že jsou lepší způsoby, jak zdanit bohaté lidi.
Na Yahoo zazněla slova mluvčí americké vlády, podle které zmíněný návrh směřuje k větší férovosti amerického daňového systému a k tomu, aby se všichni podíleli na „solvenci vládního rozpočtu“. Ekonom pak hovořil o tom, že nejbohatší domácnosti v USA platí „neproporcionální část daní“, jsou ale lepší způsoby, jak to napravit, než je ten, o kterém uvažuje americká vláda.
Americká vláda počítá podle Yahoo s tím, že změny ve zdanění nejbohatších domácností sníží rozpočtové deficity následujících deseti let asi o 360 miliard dolarů. Jaká je ale vlastně pravděpodobnost schválení vládního návrhu? Goodspeed odpověděl, že něco podobného se americká vláda snažila uzákonit minulý rok, ale nepovedlo se jí to. A proto odhaduje, že pravděpodobnost úspěchu je nyní blízko nule. Celá věc je podle ekonoma ve volebním roce spíše politickým dokumentem a signálem.
Prezident Biden komentoval nový návrh rozpočtu s tím, že mezi priority patří i rozpočtová zodpovědnost. Goodspeed ale poukázal na předpoklady, na jakých plán stojí, s tím, že již nyní se sazby nachází na vyšších úrovních, než jaké vláda předpokládala. A tempo ekonomického růstu, které slouží za základ rozpočtových úvah, je vyšší než současný konsenzus.
Na Yahoo poukázali i na nízkou podporu, kterou podle průzkumů současný americký prezident ve společnosti má. Za jednu z významných příčin bývá zmiňována vysoká inflace a Goodspeed byl tázán, jak moc velký vliv na inflaci prezident a jeho vláda skutečně má. Podle ekonoma se do ní fiskální politika promítá výrazně. A v březnu minulého roku, tedy v jedenáctém měsíci oživení, vláda schválila fiskální stimulaci odpovídající asi 10 % HDP.
Tento vládní krok podle ekonoma přispěl k prudkému růstu poptávky po zboží. A ve stejnou dobu vláda učinila určité kroky, které svázaly nabídkovou stranu ekonomiky – jednalo se zejména o změny na trhu práce. „Ano, Fed tuto fiskální expanzi akomodoval, ale v konečném důsledku je za ni zodpovědný demokratický Kongres a Bílý dům,“ dodal ekonom.
Zdroj: Yahoo Finance
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?