Sazby my se mohly dále zvýšit, ČNB to ale může přehnat
Včera zvýšila ČNB úrokové sazby. Nakonec to bylo o 50 bodů, ale někteří členové bankovní rady během diskuze preferovali ještě vyšší zvýšení (hlasování bylo ale nakonec tradičních 5:2).
ČNB neměla novou prognózu a tím ani implikovanou trajektorii úrokových sazeb do budoucna. Podle vyjádření je ale další růst sazeb například na květnovém zasedání možný a minimálně část bankovní rady zůstává v jestřábím nastavení.
Co (nejen) mě ale zaujalo, je vysoký očekávaný růst HDP pro letošní rok, který zatím ČNB srazila ze 3 % na 1,5 %. My čekáme v tuto chvíli 0,6 % a ke zhruba stagnaci se kloní čím dál více analytiků (pokud se tedy výrazně nezmění situace na Ukrajině). A i guvernér nedávno v TV mluvil o daleko horším očekávaném růstu pro letošní rok (byl to jeho osobní názor), než jak to nyní vidí ČNB.
Pokud by ekonomika letos rostla o 1,5 %, růst sazeb by dával smysl. Navíc ČNB zůstává optimistická i ohledně eurozóny.
Z aktuálních vyjádření členů bankovní rady je další růst sazeb v květnu možný, ačkoliv nejistota je opravdu výrazná. My ale čekáme již jen mírné zvýšení sazeb, o 25 bazických bodů, a to z důvodů popsaných níže. Naopak trh zůstává optimistický a čeká dalších 75 bazických bodů.
Důvody pro zvýšení sazeb vidíme nyní dva:
• Prvním je psychologický vliv, kdy ČNB ukáže, že je tady a je ochotná bojovat s inflací (ačkoliv další zvýšení sazeb nebude mít na inflaci příliš velký vliv).
• Druhým důvodem je koruna. ČNB jí nyní potřebuje silnější, aby se nezvyšovaly dovozní ceny komodit v CZK. V tomto ohledu ČNB stále preferuje úrokové sazby před výraznějším ovlivňováním kurzu přes intervence (ačkoliv v současné situaci by to možná bylo lepší naopak).
Důvody pro stabilitu sazeb ale nabývají na významu:
• Mění se faktory v pozadí vysoké inflace. Silný proinflační vliv plynoucí z domácí poptávky bude slábnout, když reálné mzdy budou letos výrazně klesat a fiskální politika již nebude tak expanzivní. A proti nabídkovým vlivům není měnová politika tak účinná, a navíc její zpřísnění dále sníží růst ekonomiky. • Tempo HDP může být letos nižší než to, co nyní čeká ČNB. Nyní (březen/duben) může česká ekonomika již klesat a utlumený vývoj může zůstat až do druhé poloviny roku (či ještě dál). To bude snižovat potřebu dalšího zvýšení sazeb.
• ČNB cíluje inflaci rok dopředu, tj v květnu 2022 se bude dívat na její očekávaný vývoj v květnu 2023, kdy by již inflace měla být významně nižší (čekáme 3-4 % s tendencí dolů). Taková situace nevyžaduje sazby na 6 %, respektive repo sazbu 3 procentní body nad svou rovnováhou.
Měníme aktuální prognózu, když vrchol repo sazby posouváme na 5,25 % v květnu a pak stabilitu sazeb až do listopadu. V listopadu 2022 by ČNB mohla poprvé snížit sazby (o 25 bodů), a proto pro konec letošního roku čekáme aktuálně 5 %. Příští rok bude ČNB ve snižování sazeb pokračovat. Vzhledem k rychlému zpomalování inflace může docházet k poklesu sazeb o 50 bodů (což čekáme již v únoru příštího roku).
Prognóza ČS (1. 4. 2022) 2021 2022 2023 2024
Repo sazba (průměr) 0,88 4,93 4,05 2,76
Repo sazba (konec roku) 3,75 5,00 3,25 2,50
Zdroj: ČNB, Česká spořitelna
Spolu s jestřábím postojem ČNB se zvyšuje riziko, že to ČNB nakonec přežene a dodá výraznější růst sazeb, než jaký česká ekonomika skutečně potřebuje. V inflaci se to letos neprojeví, ta je již v podstatě daná. Ale příští rok by mohl být růst ekonomiky nižší a i inflace by se mohla vracet k cíli rychleji. Proto se dle nás zvyšuje riziko, že ČNB bude muset jít příští rok se sazbami dolů daleko rychleji.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select