Export (export.cz)
Ze světa  |  28.03.2022 14:54:47

Rozjezd kvantových technologií v Kanadě staví i na mezinárodní spolupráci

Kvantové technologie patří ke klíčovým oblastem, které významně ovlivní budoucí podobu světové ekonomiky a společnosti. Kanada proto připravuje národní strategii kvantových technologií. Klíčová oblast výzkumu dostala významnou finanční injekci v podobě grantů na projekty i mezinárodní spolupráci.

Ilustrační foto Shutterstock

Vize kvantových výpočtů je během na dlouhou trať a nadnárodní obři jako IBM nebo Google se v současnosti teprve posouvají k řešením, které tradiční výpočetní technika neobsáhne. Ještě může trvat desítky let, než se kvantová technologie stane opravdovou realitou s ohledem na kapacity i chybovost. Promění se však zásadním způsobem nejen samotný výzkum, ale také otázky bezpečnosti či průmyslu. Obdobně jako u dalších klíčových technologických oblastí proto probíhá závod s časem a světoví lídři usilují o co nejrychlejší průlom. Kanada přitom díky velmi robustnímu IT sektoru a předním výzkumným institucím zaměřeným na kvantové technologie patří mezi země, které mají dobře nakročeno.

Chystá se národní strategie

V loňském roce Kanada přislíbila 360 mil. kanadských dolarů (290 mil. USD) na implementaci Národní kvantové strategie na dalších sedm let. Dokument má být vyhlášen během letošního roku. Strategie by měla přinést širokou finanční podporu celému spektru kvantových technologií, jelikož je zatím příliš brzy určovat „technologické vítěze“. Podle dřívější studie by přitom kanadský kvantový průmysl měl do roku 2045 dosáhnout hodnoty skoro 138 mld. CAD (110 mld. USD) a zaměstnat na 200 tisíc lidí (dnes jde asi o tisícovku pracovníků především ve výzkumu).

Pro nárůst kapacit bude důležitá i výzkumná spolupráce, a především lákání talentů. Důležité bude také uplatnění kanadských technologií v zahraničí. Zajímavou vlaštovkou je už například firma D-Wave Systems, která letos v lednu ohlásila systém Advantage v německém Jülichu, zpřístupňující evropským uživatelům kvantový cloud s kapacitou 5000 qubitů. Expanze je součástí Jülich User Infrastructure for Quantum Computing (JUNIQ), která kvantové technologie zpřístupňuje evropským výzkumníkům od roku 2019, nová kapacita cílí i na průmyslové aplikace.

Jeden z prvních prototypů kvantového počítače představila předloni společnost IBM na veletrhu CES v Las Vegas. Foto Shutterstock

Podpora lákání talentů

Jelikož podpora výzkumu včetně mezinárodní spolupráce je jedním z pilířů kanadských kvantových ambicí, 15. března Kanada oznámila grant ve výši téměř 138 milionů kanadských dolarů (110 mil. USD) na další rozvoj kvantového výzkumu, podporu lákání talentů a vytváření rozsáhlých výzkumných konsorcií napříč provinciemi. Zejména si pozornost zaslouží příslib bezmála 30 milionů CAD (24 mil. USD), které připadnou na granty Alliance International Quantum a umožní výzkumnou spolupráci na mezinárodních projektech se zahraničními partnery. Kanadské instituce si mohou ve čtyřech výzvách v letošním roce žádat o granty pro aktivity v oblastech algoritmů a šifrování, komunikace, výpočtů, materiálů a měření (sensing).

Předpokládá se přidělení prostředků na 100 projektů z mechanismu Alliance International Catalyst Grants, který celkově nabízí i možnosti financování pro výzkumnou spolupráci v dalších tématech. Pro české odborníky se například nabízí zapojení do širších konsorcií i s dalšími partnery z EU, především je ale samozřejmě nutné získat vhodného kanadského partnera.

Seznámit se s kanadskou podporou kvantových technologií lze na konferencích i webinářích, které Kanada pořádá. Největší akce z poslední doby byla online konference Quantum Days pořádaná v únoru, která se má každoročně opakovat. Známý je také kvantový hub ve Waterloo v provincii Ontario, který zahrnuje Institute for Quantum Computing, Quantum NanoFab Facility na University of Waterloo, Perimeter Institute, Quantum Valley Ideas Lab a Quantum Valley Investments. Pozici Kanady ve výzkumu kvantových technologií dobře ilustruje Institute of Quantum Computing, který čítá zhruba 300 odborníků a studentů a 270 spolupracujících institucí z 26 zemí. Institut přitom vznikl už v před dvaceti lety díky finančnímu příspěvku zakladatele Blackberry Mikea Lazaridise. Výzkumu se věnují v Ontariu i University of Toronto a University of Ottawa a napříč Kanadou si zmínku zaslouží i na západním pobřeží University of British Columbia a ve Vancouveru usazený Digital Technology Supercluster, dále pak University of Calgary, kde se této oblasti věnuje Quantum Alberta. V Quebecu se již 40 let věnuje výzkumu kvantových technologií Institut quantique de Sherbrooke . A relevantní výzkum realizuje i McGill University nebo Université de Montréal.

Kanada jako odrazový můstek

V Kanadě paralelně s výzkumem již nyní probíhá i jeho komercializace a řada aktivit se věnuje praktickým aplikacím kvantových technologií. Quantum Safe Canada se zabývá kyberbezpečnostními hrozbami vyplývajícími z kvantového počítání. Creative Destruction Lab zajišťuje inkubaci společností postavených na technologii Deep Tech a v rámci toho poskytuje i čtyřtýdenní kvantový bootcamp. Nezisková společnost Quantum Valley Ideas Lab poskytuje podporu pro řešení z oblasti kvantových technologií a podporu a investice na tři roky pro rozvoj prototypu. Pro české technologické společnosti či startupy se zaměřením na kvantové technologie tak může být právě Kanada velmi slibným trhem, od kterého se lze odrazit k dalšímu rozvoji.

Eva Libs Bartoňová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát Toronto

 


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688