EU a Kanada uzavírají Zelenou alianci za účelem prohloubení spolupráce v oblasti vnitrostátních a mezinárodních politik
EU a Kanada uzavírají Zelenou alianci
EU a Kanada dnes na dvoustranném summitu ve městě St. John's v Newfoundlandu uzavřely Zelenou alianci. Aliance posílí politickou, technickou, hospodářskou a vědeckou spolupráci mezi těmito dvěma podobně smýšlejícími partnery. Zahrnuje opatření v oblasti klimatu, ochrany životního prostředí a oceánů, přechodu na čistou energii, ekologické průmyslové transformace, výzkumu a inovací a financování klimatických opatření a opatření na podporu biologické rozmanitosti.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová k tomu dnes řekla: „Kanada je důvěryhodným partnerem Evropy při řešení trojí krize, které naše planeta čelí: změna klimatu, úbytek biologické rozmanitosti a znečištění. Jsem velmi ráda, že jsme dnes s premiérem Trudeauem zahájili Zelenou alianci. Tato aliance pozdvihne naši spolupráci na novou úroveň a prohloubí a rozšíří rozsah činností, které společně vykonáváme. Od čisté energie po ekologické technologie: tyto oblasti nám pomohou dosáhnout našeho cíle čistých nulových emisí.“
EU i Kanada mají společný cíl: dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Proto hodlají v tomto kritickém desetiletí do roku 2030 zintenzivnit opatření v oblasti klimatu. Budou úzce spolupracovat na zajištění úspěšného plnění cílů Pařížské dohody, aby se podařilo udržet nárůst průměrné globální teploty pod 1,5 °C ve srovnání s úrovní před průmyslovou revolucí. Oba partneři budou společně prosazovat ambiciózní opatření v oblasti klimatu na celosvětové úrovni a společně podporovat rozvojové země a rozvíjející se ekonomiky při provádění jejich vlastních politik v oblasti klimatu a životního prostředí.
EU a Kanada zintenzivní úsilí o drastické snížení emisí skleníkových plynů v odvětvích, které těchto emisí produkují nejvíce. Budou usilovat o urychlení postupného vyřazování fosilních paliv bez omezování emisí v celosvětovém měřítku a o ukončení výstavby nových uhelných elektráren. Mají rovněž v úmyslu spojit síly při plnění celosvětových cílů v oblasti energetické účinnosti a energie z obnovitelných zdrojů a pokročit v práci na snižování emisí metanu. Zaměří se na dekarbonizaci dopravy ve všech jejích druzích, především na silniční, leteckou a lodní dopravu, a na snižování emisí z provozu budov. EU se dnes stává partnerem Celosvětové výzvy v oblasti cen uhlíku (GCPC), kterou vyhlásil kanadský premiér Trudeau. Cílem výzvy je zvýšit explicitní pokrytí globálním systémem stanovení ceny uhlíkuna 60 % do roku 2030 a vytvořit fórum pro dialog, koordinaci a budování kapacit v oblasti obchodování s emisemi.
EU a Kanada budou společně usilovat o zvýšení odolnosti společnosti vůči změně klimatu prostřednictvím spolupráce v oblasti přizpůsobení se změně klimatu, odolnosti vůči změně klimatu a zmírňování a snižování rizika katastrof. Za tímto účelem budou rovněž pokračovat v mobilizaci a navyšování finančních prostředků na klimatická opatření na mezinárodní úrovni.
EU a Kanada rovněž spolupracují v otázkách životního prostředí, včetně provádění cílů celosvětového rámce pro biologickou rozmanitost z Kchun-mingu a Montrealu. Prohloubí spolupráci především v oblasti zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti, znehodnocování lesů a odlesňování, podpory oběhového hospodářství a řešení celého životního cyklu plastů. Společně se zaměří na udržitelnou správu moří a oceánů a rychlou ratifikaci a účinné provádění Smlouvy o biologické rozmanitost v oblastech nacházejících se mimo jurisdikci jednotlivých států a budou podporovat dialog o spolupráci v záležitostech týkajících se Arktidy. Budou rovněž spolupracovat na udržitelných zemědělských postupech a na přírodě blízkých řešeních s cílem odstranit CO2 z atmosféry a zachytit jej v půdě, lesích, mokřadech a dalších ekosystémech. Budou usilovat o mobilizaci a navýšení finančních prostředků a investic v oblasti biologické rozmanitosti.
EU a Kanada také rozšíří spolupráci v oblasti regulace a podnikání. Budou podporovat průmyslovou transformaci a rozvoj a zavádění inovativních uhlíkově neutrálních technologií a pokračovat ve spolupráci v oblasti surovin a integrace hodnotových řetězců surovin. Prohloubí spolupráci ve výzkumu a inovacích v oborech, jako jsou změna klimatu, energetika, zhoršování životního prostředí a ztráta biologické rozmanitosti, odolnost zemědělství a potravinového zabezpečení, udržitelnost moří a oceánů a čisté letectví, jakož i zelená a inteligentní města.
Souvislosti
Zelená aliance je nejkomplexnější formou dvoustranné spolupráce, která byla zavedena v rámci Zelené dohody pro Evropu. Obě strany se v rámci aliance zavazují ke klimatické neutralitě a ke sladění svých vnitrostátních a mezinárodních politik v oblasti klimatu, aby tohoto cíle dosáhly. Zelená aliance mezi EU a Kanadou je pouze třetí dohodou svého druhu a navazuje na Zelenou alianci mezi EU a Norskem podepsanou v dubnu 2023 a Zelenou alianci mezi EU a Japonskem podepsanou v květnu 2021.
Další informace
Zelená aliance mezi EU a Kanadou – celé znění k dispozici níže
Summit Kanady a Evropské unie 2023 – společné prohlášení
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři